| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Powstanie elektroniczny rejestr zanieczyszczeń

Powstanie elektroniczny rejestr zanieczyszczeń

Ekolodzy będą mieli mniej czasu na zgłaszanie udziału w postępowaniach administracyjnych dotyczących wydania decyzji o oddziaływaniu inwestycji na przyrodę.

NOWE PRAWO

 

19 sierpnia wchodzą w życie znowelizowane przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2007 r. nr 88, poz. 587). Zmienione przepisy stanowią, że żądanie dopuszczenia organizacji ekologicznej do udziału w postępowaniu administracyjnym dotyczącym ochrony środowiska powinno być wniesione przez tę organizację w chwili składania uwag i wniosków, czyli najpóźniej w terminie 21 dni od rozpoczęcia procedury przez organ administracji.

- Organizacje społeczne często nie określały, czy chcą występować w danym postępowaniu na prawach strony. Gdy postępowanie dobiegało końca, dopiero wtedy organizacje te zgłaszały chęć udziału w postępowaniu, co komplikowało i wydłużało cały proces. Doprecyzowanie tych regulacji w tym zakresie ma uniemożliwić taką praktykę - tłumaczy Irena Mazur, dyrektor departamentu ocen oddziaływania na środowisko w Ministerstwie Środowiska.

Wydłużona zostanie ważność decyzji środowiskowych dla inwestycji, co powinno ucieszyć wielu przedsiębiorców. Do tej pory decyzje te były ważne przez dwa lata, a od 19 sierpnia termin ten zostanie wydłużony do czterech lat.

Powstanie Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń. Ma to być elektroniczna baza danych, w której będą gromadzone informacje o zanieczyszczeniach. Dane te będą zbierane przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska. Z tych informacji będzie mógł skorzystać Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji. Natomiast wyniki oceny jakości powietrza będą stanowić podstawę planowania, a następnie podejmowania działań koniecznych dla zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK