REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Będzie program pomocowy z ulgami

Gminy będą udzielać indywidualnym podmiotom regionalnej pomocy inwestycyjnej w zakresie zwolnień z podatku od nieruchomości bez zawiadamiania Komisji Europejskiej.

Projekt zmian w prawie farmaceutycznym

Proponowana nowelizacja prawa farmaceutycznego idzie w stronę ograniczenia konkurencji i koncentracji na rynku leków.

Bez powództwa wzajemnego

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego obowiązujące od 20 marca są korzystne dla wierzycieli, gdyż zakazują dłużnikom wnoszenia powództw wzajemnych. Mniej entuzjazmu mają praktycy.

Sprawniejsze postępowania kosztem wykonawców

Nowelizacja przyspieszy i uprości proces udzielania zamówień. Jednocześnie nastąpi jednak ograniczenie prawa wykonawców do odwołań.

REKLAMA

Szkolenia dla załogi nie są czasem pracy

Pracodawca nie musi udzielić dnia wolnego za szkolenie, jeżeli odbywało się ono w dniu wolnym od pracy, np. w wolną sobotę.

Kaucja gwarancyjna zniknie z przepisów

Kaucję gwarancyjną zastąpi zabezpieczenie majątkowe. Podatnik będzie je składał w wysokości odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku.

Przedsiębiorca może starać się o zasiłek opiekuńczy

Osoby prowadzące firmy mogą wystąpić do ZUS o zasiłek opiekuńczy. Prawo do zasiłku przysługuje tylko na chore dzieci i chorych członków rodziny. Dobrowolnie ubezpieczeni mogą ubiegać się o zasiłek nawet od 1999 roku.

Do 31 marca firmy mają czas na przygotowanie sprawozdań

Już tylko kilka dni mają firmy na przygotowanie sprawozdań finansowych potrzebnych do sporządzenia deklaracji CIT-8. Za spóźnienie grożą kary.

REKLAMA

Sejm zajmie się ustawą wprowadzającą klauzulę napraw

Już latem mogą spaść ceny części samochodowych. Sejm zajmie się ustawą dotyczącą tzw. klauzuli napraw, która wprowadzi swobodę w ich produkcji.

Unia kwestionuje listę firm strategicznych

Komisja Europejska oficjalnie kwestionuję listę spółek strategicznych i uważa, że nasze władze dyskryminują zagranicznych inwestorów w procesie prywatyzacji.

Działalność będzie można zawiesić na dwa lata

Rząd chce, by przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników lub prowadzi działalność sezonową, mógł zawiesić swoją działalność.

Zakaz pracy w dni świąteczne

W ocenie Konfederacji Pracodawców Polskich wprowadzenie ograniczeń dla działalności gospodarczej w niektóre święta byłoby jawnym ograniczeniem swobody tej działalności.

Uproszczony obowiązek podatkowy

Nowelizacja ustawy o VAT zakłada likwidację szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego.

Obniżenie składek nie da miejsc pracy

Rząd chce obniżyć pozapłacowe koszty pracy już od 1 lipca. Obniżki mogą doprowadzić do zwiększenia żądań płacowych pracowników.

Unia Europejska może zakwestionować prawo złotego weta w spółkach

Komisja Europejska zakwestionowała szczególne uprawnienia Skarbu Państwa w niektórych spółkach. Wkrótce Bruksela może nakazać Polsce zmianę przepisów o złotej akcji w strategicznych dla państwa przedsiębiorstwach.

Można dofinansować także opłaty za internet

Wykupienie dostępu do internetowych serwisów informacyjnych może być sfinansowane z zakładowego funduszu rehabilitacji niepełnosprawnych.

Obligacje nie zawsze są lepsze od kredytu

Firmy zamiast obligacji wolą kredyty, bo choć droższe, dają możliwość negocjacji warunków spłaty.

Składki rentowe niższe już od lipca tego roku

Od 1 lipca składki rentowe opłacane przez pracowników zmniejszą się o 3 pkt proc., zaś kolejna redukcja planowana jest od nowego roku.

Nowe obowiązki firm organizujących gry

Mimo zmian w ustawie o VAT firmy działające w branży gier losowych nadal nie będą mogły odliczać podatku. Przybędzie im jednak obowiązków ewidencyjnych.

Informację o przetargu trzeba ogłosić

Zostały już określone zasady organizowania przetargów i sprzedaży zbędnych składników majątku przez spółki powstałe w wyniku komercjalizacji.

Podatek od darowizn pobierze notariusz

Zawierając umowę darowizny przed notariuszem, nie trzeba składać dodatkowych deklaracji. Podatek pobierze bowiem notariusz.

Klient musi mieć prawo do wypowiedzenia umowy

Rzecznik ubezpieczonych domaga się precyzyjnego zapisania w ustawie prawa do rozwiązania jednej z umów, w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC komunikacyjnego.

VAT. Składanie deklaracji

W tym miesiącu podatnicy mogą złożyć deklaracje VAT wyjątkowo jeszcze 26 marca. Powodem jest to, że wymieniony w ustawie 25 dzień miesiąca wypada w niedzielę.

Organizacja pracy w sklepach

Posłowie chcą, żeby pracownicy zatrudnieni w handlu mieli wolne w najważniejsze święta kościelne i państwowe.

Powstaje nowa sieć usług dla przedsiębiorców KIGNET

Sieć usług dla firm KIGNET ma ułatwić przedsiębiorcom dostęp do informacji i usług z każdego miejsca w Polsce. KIGNET to przykład projektu sfinansowanego z funduszy unijnych.

Sześć tysięcy firm korzysta z pracowników tymczasowych

Wzrasta liczba pracowników tymczasowych. W 2006 roku było ich 250 tys., a rok wcześniej o 50 tys. mniej.

Oferty publiczne na nowych zasadach

Rząd rozpatrzył projekty ustaw dotyczące rynku kapitałowego: o obrocie instrumentami finansowymi, o ofercie publicznej i o funduszach inwestycyjnych.

Lewiatan: skrócenie procedur sądowych niewystarczające

Przedsiębiorcy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" pozytywnie oceniają zapowiedzi usprawnienia postępowań w sprawach gospodarczych. Jednak skrócenie sądowych procedur uznają za niewystarczające.

Rolnicy z firmą mogą znów zostać wykluczeni z KRUS

Do końca maja rolnicy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek złożenia w KRUS zaświadczenia o wysokości zapłaconego podatku za 2006 rok.

Sądy gospodarcze

Wczoraj rozpoczął się nowy sposób procedowania w sądach gospodarczych.

Ziobro: od dziś szybsze rozpatrywanie spraw w sądach gospodarczych

Od wtorku rozpoczął się nowy sposób procedowania w sądach gospodarczych. Ma o­n umożliwić znacznie szybsze, nawet o połowę, rozpatrywanie spraw - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Rząd chce szybszej i prostszej rejestracji firm

Każda spółka cywilna uzyska ponownie status przedsiębiorcy. Mniej informacji o przedsiębiorcy we wniosku o wpis do ewidencji. Zmiana zasad udzielania pozwoleń na prowadzenie niektórych rodzajów działalności.

Dopłaty na demontaż samochodów

Do 31 marca stacje demontażu pojazdów mają czas na złożenie wniosku o dopłatę na swoją działalność.

Szybko rozwijające się firmy potrzebują dopływu długoterminowego kapitału

Dopływ długoterminowego kapitału powinny zapewnić sobie firmy szybko rosnące, których zyski nie wystarczają na pokrycie inwestycji. Dofinansowanie zewnętrzne spółek musi być jednak racjonalne.

Zmiana ustaw krępujących rozwój przedsiębiorczości

Już w pierwszej połowie przyszłego roku będzie można rozpocząć działalność gospodarczą, wypełniając jeden formularz i wysyłając go do urzędu przez internet. Rejestracja będzie trwała do trzech dni - przewiduje tzw. pakiet Kluski obejmujący zmianę kilkudziesięciu ustaw.

Działacze niemile widziani

Pracodawcy szykanują działaczy związkowych i utrudniają im prowadzenie działalności - wynika z raportu NSZZ Solidarność, dotyczącego naruszania praw związkowych w Polsce.

Ryczałt tylko dla nielicznych

Ryczałt obejmie jedynie osiemnaście rodzajów usług. Przedsiębiorcy, którzy wybiorą ryczałt, nie będą mogli obsługiwać firm. Weryfikacja zamawiających usługi może okazać się kłopotliwa.

Rusza "Pakiet Kluski" dla przedsiębiorców

Skrócenie czasu zakładania firmy z 30 do 3 dni, rejestracja firmy w "jednym okienku" zamiast formalności w kilku urzędach i ograniczenie uciążliwych dla przedsiębiorców kontroli - to główne założenia przedstawionego w poniedziałek tzw. "Pakietu Kluski".

Nowelizacja prawa zamówień publicznych

Odwołania będą rozpatrywane przez zawodowe składy orzekające Krajowej Izby Odwoławczej.

Podwyżki płac w przedsiębiorstwach

Związkowcy z Solidarności domagają się uchylenia przepisów blokujących możliwość swobodnego podwyższania płac w przedsiębiorstwach.

Nie można dyskryminować zagranicznych dywidend

Jeśli od zagranicznych dywidend trzeba zapłacić wyższy podatek niż od wypłacanych przez spółkę z siedzibą w kraju, można mówić o dyskryminacji. Tej zaś zabraniają przepisy wspólnotowe.

Sądy będą wymierzać kary nieuczciwym pracodawcom

Konieczne jest wzmocnienie sankcji dla pracodawców za popełniane przez nich i ich przedstawicieli wykroczenia i przestępstwa przeciwko prawom pracujących.

Zyski kapitałowe mogą być nieopodatkowane

Ministerstwo Finansów uważa, że w ciągu 2-3 lat można zlikwidować podatek od zysków kapitałowych. Według wstępnych szacunków wpływy z tego tytułu w ubiegłym roku wyniosły 2,5 mld zł.

Jednorazowa sprzedaż z VAT

W niektórych przypadkach nawet jednorazowa bądź dokonywana w odstępach czasu sprzedaż działek budowlanych może być uznana za działalność gospodarczą - ostrzega minister finansów.

Małym spółkom będzie łatwiej o pieniądze

Jeszcze przed wakacjami ruszy system notowań małych spółek, a ich giełdowy debiut ma być łatwiejszy. Pożyczki papierów wartościowych i ich krótka sprzedaż mają poprawić stabilność rynku.

Gilowska chce znieść podatek Belki

- W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat możliwa jest likwidacja tzw. podatku Belki - powiedziała w czwartek wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

Pozostały dwa tygodnie na uiszczenie opłaty produktowej

Do końca marca przedsiębiorcy muszą uiścić opłatę produktową i przesłać sprawozdanie z ewidencji opakowań. W przeciwnym razie zapłacą grzywnę.

Producenci papierosów zapłacą opłatę wyrównawczą

Producenci tytoniu wprowadzający na krajowy rynek papierosy z niższą akcyzą, pochodzące z utworzonych zapasów, mają wnosić opłatę wyrównawczą.

Nie ma jasnych zasad rozliczania podatku

Jeśli resort finansów nie określi jasnych zasad rozliczania podatku przez przedsiębiorców realizujących projekty finansowane z funduszy strukturalnych, dodatkowe koszty poniesie Skarb Państwa.

FT: lustracja może grozić chaosem w polskim biznesie

Polskie przedsiębiorstwa obawiają się, że prowadzone przez rząd antykomunistyczne "polowanie na czarownice" może doprowadzić do chaosu - pisze w czwartek brytyjski "Financial Times", komentując ustawę lustracyjną.

REKLAMA