REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bez problemów z przeliczaniem transakcji walutowych

Gdy przy zapłacie należności lub zobowiązań w walutach obcych zastosowanie faktycznego kursu nie będzie możliwe, firmy zastosują średni kurs NBP z dnia poprzedzającego zapłatę.

20 tysięcy złotych na działalność gospodarczą

Fundacje na działalność gospodarczą będą musiały wyłożyć co najmniej 20 tysięcy złotych. Do 31 lipca będą składać coroczne sprawozdania z działalności.

Wysokość podatku nie może zależeć od kraju wypłaty

Nie można uzależniać preferencyjnego sposobu opodatkowania dywidend od tego, z którego kraju wypłata pochodzi. Ogranicza to bowiem swobodę przepływu kapitału.

Pracodawcy nie chcą wysokich podwyżek

Pracodawcy proponują, by w przyszłym roku wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły o 3,3 proc. Zdaniem związkowców to zdecydowanie za mało.

REKLAMA

Informacje na stronach www również po angielsku

Od 2009 roku informacje na temat spółki i jej działalności będą musiały być publikowane na stronie internetowej nie tylko w języku polskim, ale również angielskim.

Firmę można zwolnić z kosztów sądowych

Nie tylko osoby fizyczne mogą występować przed sądami administracyjnymi o zwolnienie z kosztów czy ustanowienie pełnomocnika. Możliwość taka przysługuje również firmom.

Uciążliwość zapachowa grozi zamknięciem firmy

Działalność gospodarcza w wyniku, której powstają nieprzyjemne zapachy, może zostać wstrzymana, jeżeli nie usunie się przyczyny odoru.

Będą uproszczenia dla małych i średnich firm

Uproszczoną wersję Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej będą mogły stosować małe i średnie firmy nienotowane na giełdzie.

REKLAMA

Zezwolenia ograniczą wolność gospodarczą

Senat chce odrzucić ustawę o hipermarketach. Uważa, że udzielanie zezwoleń na tworzenie ich ogranicza możliwość prowadzenia działalności gospodarczej.

Firmy inwestują w studentów

Stowarzyszenie Studenci dla Przedsiębiorczości zyskało wsparcie finansowe trzech dużych firm. Dzięki temu więcej studentów sprawdzi w praktyce wiedzę zdobytą na uczelni.

Urzędy skarbowe zaostrzą sprawdzanie ryczałtowców

Osoby płacące ryczałt znajdują się pod szczególnym nadzorem fiskusa. Powodem weryfikacji jest unikanie płacenia należnych podatków. Podstawą do podjęcia kontroli są m.in. anonimy i donosy na przedsiębiorców.

Refundacja zastąpi dofinansowanie składek

Senatorzy zdecydują w tym tygodniu, czy pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych otrzymają dofinansowanie do płaconych za nich składek na ubezpieczenie społeczne.

Sprzedawca internetowy zbierze zużyty sprzęt

Sprzedaż na odległość również będzie zobowiązywać do odbierania od klientów starych urządzeń RTV i AGD.

Wnioski do ZUS można składać przez internet

ZUS uruchomił Elektroniczny Urząd Podawczy. Klienci ZUS mogą załatwiać niektóre sprawy w sieci.

12,5 mld zł dla firm

Sejm uchwalił ustawę o rozwiązaniu kontraktów długoterminowych (KDT) i jeśli wejdzie ona w życie bez poprawek, to firmy energetyczne zyskają prawo do 12,5 mld zł rekompensat.

Części do aut tracą walory wzorów przemysłowych

Przełamany został monopol koncernów motoryzacyjnych na produkcję widocznych elementów samochodu. Dla małych producentów i serwisów samochodowych to szansa na większe zyski.

Rachunki za energię elektryczną mogą być wyższe

 Likwidacja długoterminowych kontraktów na energię elektryczną ma zliberalizować rynek dostaw energii. Możemy mieć wyższe rachunki za prąd.

Propozycje resortu gospodarki wobec dłużników

Resort gospodarki przygotowuje nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej, w której może znaleźć się zapis, że dane dłużnika będą przez 10 lat przechowywane w Biurach Informacji Gospodarczej, nawet jeśli spłacił on należności.

Nie będzie obowiązku certyfikatów dla rzemiosła

Nowelizacja ustawy o rzemiośle, wprowadzająca m.in. obowiązek posiadania przez rzemieślników certyfikatów, nie wejdzie w życie. Sejm przyjął uchwałę Senatu, który zdecydował o jej odrzuceniu.

Nowa ulga dla producentów biokomponentów

Producenci biokomponentów będą mogli skorzystać z nowej ulgi podatkowej.

Samorządy stawiają na partnerstwo inwestycyjne

Mimo barier prawnych samorządy wspólnie z przedsiębiorcami coraz częściej przystępują do inwestycji opartych na zasadach zbliżonych do partnerstwa publiczno-prywatnego (p.p.p.).

Nie każda spółka to mały podatnik

Spółka spełnia kryteria małego podatnika, jeśli wartość jej przychodu ze sprzedaży wraz z należnym VAT nie przekroczy 800 tys. euro.

Odwołanie z zarządu uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia

Odwołanie ze stanowiska członka zarządu spółki jest wystarczającą przyczyną wypowiedzenia mu umowy o pracę. Celem zatrudnienia takiej osoby jest bowiem wykonywanie przez nią funkcji kierowniczych.

Umowy zlecenia i o dzieło nie będą objęte VAT

Osoby pracujące m.in. na umowy zlecenia i o dzieło nie będą objęte VAT. Sejmowa podkomisja postanowiła nie zmieniać definicji działalności gospodarczej w ustawie o VAT.

Kodeks pracy określi obowiązki i uprawnienia telepracowników oraz ich pracodawców

Wszystkie kluby poselskie popierają rządowy projekt ustawy regulujący telepracę. Może ona zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Pełnomocnictwa udzielają wszyscy wspólnicy

Pełnomocnictwo do reprezentowania przed sądami administracyjnymi spółki cywilnej, np. w sprawach podatkowych, powinno być udzielane przez wszystkich wspólników.

Ograniczanie odliczania VAT od aut niezgodne z prawem Unii

Zasady ograniczające odliczanie VAT od samochodów naruszają unijne prawo. Jeżeli polskie przepisy nie zostaną zmienione, sprawa trafi do ETS.

Propozycja surowszych zasad i kontroli w branży transportowej

Surowsze, jednolite w całej Unii Europejskiej zasady działalności firm transportowych oraz bardziej skrupulatne kontrole - to główne założenia pakietu propozycji legislacyjnych, przedstawionego przez Komisję Europejską.

Filie też mogą tworzyć rady

Rady pracowników muszą być tworzone nie tylko w centralach, ale także w filiach przedsiębiorstwa, o ile są one odrębnymi pracodawcami.

Prokury oddziałowej nie można udzielić

Bez nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym przepisy kodeksu cywilnego mówiące o prokurze oddziałowej są martwe.

Właściciele firm zapłacą więcej do ZUS

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą od czerwca nieco wyższe składki na ubezpieczenia społeczne.

Sieć demontażu zużytych aut będzie mniejsza

Zmienią się wymagania recyklingowe dla firm sprzedających samochody. Zmniejszeniu ulegną opłaty za posiadanie niepełnej sieci demontażu aut. Gminy nie dostają pieniędzy na usuwanie aut porzuconych przez właścicieli.

Pracodawcy coraz rzetelniej wypłacają wynagrodzenia

Za niewykonanie wyroku nakazującego wypłatę pensji grozić będzie więzienie. Sytuacja na rynku pracy powoduje, że coraz mniej pracodawców łamie przepisy płacowe. W sądach pracy spada liczba spraw o wypłatę należności ze stosunku pracy.

Wydatki sądowe można zaliczyć do kosztów

Kosztami uzyskania przychodu mogą być wydatki sądowe ponoszone zarówno przez wierzyciela, jak i dłużnika. Wydatki te muszą jednak wynikać z okoliczności związanych z prowadzeniem działalności.

Firmy dostaną zwrot kosztów szkoleń

Rząd wydał rozporządzenie ws. udzielania ulg podatkowych, stanowiących pomoc publiczną na szkolenia. Zgodnie z rozporządzeniem, firmy dostaną zwrot 35 proc. kosztów szkoleń ogólnych i 60 proc. szkoleń specjalistycznych.

Polscy przedsiębiorcy zrealizują 19 kontraktów

Polscy przedsiębiorcy coraz skuteczniej ubiegają się o zamówienia na unijnym rynku.

Fiskus skontroluje handel w internecie

Podatnicy działający w sieci nie rejestrują działalności i nie płacą podatków. Urzędnicy zapowiadają zaostrzenie kontroli transakcji internetowych. Za ukrywanie dochodów ze sprzedaży w sieci grożą sankcje karne skarbowe.

Kodeks pracy określi prawa i obowiązki telepracowników

Pracodawca chcący zatrudniać pracowników świadczących pracę na odległość będzie musiał zawrzeć ze związkami zawodowymi porozumienie w tej sprawie.

Trzeba zatwierdzić i złożyć sprawozdanie

Do końca czerwca firmy, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, mają czas na zatwierdzenie sprawozdań finansowych.

Zachęty dla przedsiębiorstw tworzących przedszkola

Jest już gotowy projekt ustawy rodzinnej. Samozatrudnieni nabędą prawo do urlopu wychowawczego. Rodzice pracujący po urlopie macierzyńskim na część etatu będą chronieni.

Kwatery z ulgą

Zwolnione z PIT są świadczenia pracodawcy na zakwaterowanie pracowników w hotelach pracowniczych i kwaterach prywatnych do wysokości 500 zł miesięcznie.

Ochrona znaków towarowych w internecie

Rejestracja nazwy cudzej firmy lub znaku towarowego to najczęstsze przestępstwo w sieci.  Nieuczciwe firmy zarabiają głównie dzięki adresom kojarzonym z renomowanymi markami. Przed rejestracją kradzionej domeny nie można się zabezpieczyć, bo prawo tego nie chroni.

Nie można pozwać spółki przed wpisem

Zanim spółka jawna zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Handlowego, nie może być stroną w procesie cywilnym. Wolno jednak dochodzić należności od osób ją zawiązujących.

Podatnicy wyślą kolejne e-deklaracje

Od jutra wszyscy podatnicy mają możliwość przesyłania deklaracji na podatek od środków transportowych DT-1 drogą elektroniczną.

Wybory na wniosek załogi

Wybory do rady pracowników w firmach, w których nie działają związki zawodowe, organizuje się na wniosek 10 proc. pracowników.

Będą uproszczenia w spółkach akcyjnych

Projektowane zmiany przepisów mają umożliwić szerszy rozwój spółek. Firma, aby pozyskać kapitał może kupować własne akcje i pod te akcje brać pożyczki. Nabycie własnych akcji nie może uszczuplać aktywów spółek poniżej kapitału zakładowego.

Pracodawca może dopłacić do wczasów zagranicznych

Pracownicy zatrudnieni w firmach, w których jest fundusz socjalny, nie muszą już kombinować, jak zdobyć zaświadczenia o tym, że spędzili urlop w kraju, a nie za granicą.

100 tys. zł kary dla przedsiębiorcy

Producent i dystrybutor, którzy uzyskali informację, że wprowadzony na rynek produkt nie jest bezpieczny, są zobowiązani powiadomić o tym niezwłocznie organ nadzoru.

Łatwiej będzie można rozwiązywać spory

Polskie firmy mogą liczyć na fachową pomoc w razie trudności na zagranicznych rynkach zamówień publicznych.

Rośnie liczba firm korzystających z ulgi na ZUS

Już ponad 200 tys. właścicieli firm korzysta z możliwości opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA