reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedstawiciele pracowników będą chronieni przed zwolnieniem

Przedstawiciele pracowników będą chronieni przed zwolnieniem

Pracodawcy nie mogą zwalniać z pracy członków zespołów negocjacyjnych ustalających zasady połączenia spółek transgranicznych.


Zmiana prawa


W przypadku powstania spółek transgranicznych, przedstawiciele załogi wchodzący w skład specjalnego zespołu negocjacyjnego, przedstawicielskiego, rady nadzorczej powstałej w wyniku połączenia się spółek transgranicznych będą specjalnie chronieni. Pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć im ani rozwiązać stosunku pracy. Ochrona ta będzie obowiązywać w czasie trwania mandatu oraz w okresie roku po jego wygaśnięciu. Dodatkowo na zwolnienie takiego pracownika zgodę musi wyrazić zakładowa organizacja związkowa, a jeżeli nie jest on reprezentowany przez zakładową organizację związkową, decyzję taką musi zaakceptować okręgowy inspektor pracy.


Takie zasady ochrony pracowników przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wynikają one z projektu ustawy o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek. Podstawowym celem projektu nowej ustawy jest implementacja przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/ 56/ WE z dnia 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych oraz uczestnictwa pracowników w spółce powstałej w wyniki ich połączenia.


Dyrektywa ta wprowadziła generalną zasadę, że kwestie udziału pracowników w zespołach negocjacyjnych, zespołach przedstawicielskich oraz radach nadzorczych lub radach administrujących spółek będą regulowane przez przepisy krajowe państwa członkowskiego, w którym znajdzie się siedziba powstałej spółki. Jednak będzie to możliwe tylko w przypadku, jeśli przepisy takie istnieją. Ponieważ w polskim prawie nie ma powszechnego systemu uczestnictwa pracowników w organach spółek kapitałowych, konieczne jest zatem stworzenie systemu uczestnictwa pracowników w czasie łączenia się spółek. Dodatkowo nowa spółka powstała w wyniku połączenia dwóch firm musi podjąć środki mające na celu zapewnienie praw pracowników zatrudnionych w innych spółkach krajowych. I to także tych przyłączonych do spółki transgranicznej w ciągu trzech lat od daty rejestracji nowej firmy.


Warto wiedzieć, że pracodawcy, którzy będą blokować powstanie zespołów negocjacyjnych lub przedstawicielskich, a w ich spółkach nie działają związki zawodowe, muszą się liczyć z karą. Przygotowany przez resort pracy projekt ustawy zakłada ograniczenie wolności albo karę grzywny. Ustawa może wejść w życie 15 grudnia 2007 r.


BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama