reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KIG: raport o znaczeniu działań Sejmu dla gospodarki

KIG: raport o znaczeniu działań Sejmu dla gospodarki

Obniżka składki rentowej łącznie o 7 pkt. proc., przyspieszenie postępowania egzekucyjnego oraz nowelizacja Prawa zamówień publicznych - to według Krajowej Izby Gospodarczej najlepsze zmiany wprowadzone przez Sejm w II kwartale 2007 r.


Izba po raz siódmy przedstawiła swój raport "Barometr przyjazności legislacyjnej Sejmu dla gospodarki i przedsiębiorczości". Eksperci KIG ocenili 53 uchwalone w II kwartale ustawy, z których - według KIG - 32 nie miały żadnego wpływu na gospodarkę, 14 miały niewielkie znaczenie, a 7 było ważnych dla biznesu.


Prezes KIG Andrzej Arendarski skrytykował na środowej konferencji postawę rządu, który - według niego - nic nie robi, by poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Dodał, że KIG jest też rozczarowany brakiem aktywności ze strony opozycji, która - jak powiedział - wychodzi z założenia, że i tak nic nie da się zrobić.


"Jeśli dojdzie do wyborów, chcielibyśmy, by przyszły rząd przykładał większą wagę do spraw gospodarczych" - powiedział Arendarski. Ostrzegał, że mimo iż gospodarka rozwija się w dobrym tempie, już w przyszłym roku mogą pojawić się kłopoty.


Według eksperta KIG Mieczysława Bąka, jedną z najważniejszych zmian uchwalonych przez Sejm w II kwartale była ustawa zakładająca obniżkę składki rentowej. Jego zdaniem, będzie to miało niewielki wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy, ale pracownicy firm i osoby pracujące na własny rachunek zaoszczędzą dzięki temu ok. 100 zł miesięcznie.


Izba pozytywnie oceniła też nowelizację ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która ma przyspieszyć postępowanie egzekucyjne i zmniejszyć jego koszty. Pozytywnie ocenia też nowelizację Prawa zamówień publicznych, podwyższającą próg, od którego trzeba będzie stosować przetargi, z 6 do 14 tys. euro.


Bardzo negatywnie eksperci KIG ocenili natomiast ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy, która zwiększa kary dla pracodawców. Ich zdaniem, ustawa jest zbyt restrykcyjna i może stanowić zagrożenie dla funkcjonowania firm.


KIG krytykuje też dotyczącą powstawania supermarketów ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, która - zdaniem ekspertów - zwiększa biurokrację i jest korupcjogenna, uderzy nie tylko w duże sieci handlowe, ale też w średnie sklepy, np. ze sprzętem elektrycznym oraz w salony meblowe.


Izba ocenia też co kwartał "przyjazność partii politycznych dla gospodarki w trakcie głosowań sejmowych". Tym razem najlepiej wypadli posłowie LPR, wyprzedzając nieznacznie PiS i PO. Dalsze miejsca zajęły kluby PSL, Samoobrona i SLD.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bolesław A. Dùllek

Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w zakresie kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama