KIG: raport o znaczeniu działań Sejmu dla gospodarki
REKLAMA
Izba po raz siódmy przedstawiła swój raport "Barometr przyjazności legislacyjnej Sejmu dla gospodarki i przedsiębiorczości". Eksperci KIG ocenili 53 uchwalone w II kwartale ustawy, z których - według KIG - 32 nie miały żadnego wpływu na gospodarkę, 14 miały niewielkie znaczenie, a 7 było ważnych dla biznesu.
REKLAMA
Prezes KIG Andrzej Arendarski skrytykował na środowej konferencji postawę rządu, który - według niego - nic nie robi, by poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Dodał, że KIG jest też rozczarowany brakiem aktywności ze strony opozycji, która - jak powiedział - wychodzi z założenia, że i tak nic nie da się zrobić.
REKLAMA
"Jeśli dojdzie do wyborów, chcielibyśmy, by przyszły rząd przykładał większą wagę do spraw gospodarczych" - powiedział Arendarski. Ostrzegał, że mimo iż gospodarka rozwija się w dobrym tempie, już w przyszłym roku mogą pojawić się kłopoty.
Według eksperta KIG Mieczysława Bąka, jedną z najważniejszych zmian uchwalonych przez Sejm w II kwartale była ustawa zakładająca obniżkę składki rentowej. Jego zdaniem, będzie to miało niewielki wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy, ale pracownicy firm i osoby pracujące na własny rachunek zaoszczędzą dzięki temu ok. 100 zł miesięcznie.
Izba pozytywnie oceniła też nowelizację ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która ma przyspieszyć postępowanie egzekucyjne i zmniejszyć jego koszty. Pozytywnie ocenia też nowelizację Prawa zamówień publicznych, podwyższającą próg, od którego trzeba będzie stosować przetargi, z 6 do 14 tys. euro.
Bardzo negatywnie eksperci KIG ocenili natomiast ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy, która zwiększa kary dla pracodawców. Ich zdaniem, ustawa jest zbyt restrykcyjna i może stanowić zagrożenie dla funkcjonowania firm.
REKLAMA
KIG krytykuje też dotyczącą powstawania supermarketów ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, która - zdaniem ekspertów - zwiększa biurokrację i jest korupcjogenna, uderzy nie tylko w duże sieci handlowe, ale też w średnie sklepy, np. ze sprzętem elektrycznym oraz w salony meblowe.
Izba ocenia też co kwartał "przyjazność partii politycznych dla gospodarki w trakcie głosowań sejmowych". Tym razem najlepiej wypadli posłowie LPR, wyprzedzając nieznacznie PiS i PO. Dalsze miejsca zajęły kluby PSL, Samoobrona i SLD.
REKLAMA
REKLAMA