| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS i NFZ będą wydawać wiążące interpretacje

ZUS i NFZ będą wydawać wiążące interpretacje

Płatnicy składek i osoby ubezpieczone będą mogli występować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia o wydanie wiążącej interpretacji przepisów. Ustawa przewidująca takie rozwiązanie trafi wkrótce do Sejmu.

 


ROZMAWIAMY Z JANEM LICEM, członkiem zespołu, który przygotował ustawy w tzw. pakiecie Kluski


l Dlaczego w przyjętym przez rząd projekcie ustawy realizującej tzw. pakiet Kluski znalazł się przepis dający możliwość występowania do ZUS i NFZ o wiążące interpretacje?


- Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Projekt dopuszcza więc do sprawdzonej już procedury uzyskiwania przez podatników i inne osoby interpretacji w sprawie daniny publicznej, także interpretacje w sprawie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Przepisy ustaw o ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnych są nie mniej skomplikowane niż ustawy podatkowe, czy dotyczące należności celnych, a więc przedsiębiorca powinien mieć też możliwość uzyskania kompetentnej i wiążącej odpowiedzi na swoje pytania.


l Jak będą wydawane takie interpretacje?


- Zasady ich uzyskania będą takie, jak w przypadku interpretacji podatkowych. Co ważne, skorzystać z nich będą mogli wszyscy ubezpieczeni i płatnicy. Zyskają oni prawo do występowania z zapytaniami o stosowanie, w sprawach indywidualnych, przepisów o ubezpieczeniach społecznych lub zdrowotnych. A więc nie tylko w sprawach dotyczących opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ale także w sprawach dotyczących prawa do objęcia tymi ubezpieczeniami oraz ustalenia prawa do świadczeń. Zapytanie składane będzie w formie wniosku, który powinien zawierać opis stanu faktycznego oraz stanowisko ubezpieczonego lub płatnika składek.


l Kto dokładnie wyda taką interpretację?


- Zobowiązanymi do wydania interpretacji będą prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Mogą oni jednak upoważnić do wydawania interpretacji w swoim imieniu, kierownika jednostki organizacyjnej ZUS lub dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. Interpretacje wydawane będą w formie decyzji, a nie, jak w przypadku interpretacji podatkowych, postanowienia. To dlatego, że przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są skoncentrowane na wydawaniu decyzji, a postanowienia pojawiają się w niej tylko wyjątkowo. Podobnie wygląda to w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.


lIle czasu będą miały ZUS i NFZ na wydanie decyzji?


- Trzy miesiące od otrzymania wniosku, gdyż po tym terminie Zakład lub Fundusz jest związany stanowiskiem ubezpieczonego lub płatnika składek zawartym we wniosku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »