| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pomoc społeczna także dla firm

Pomoc społeczna także dla firm

Firmy, których dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, będą mogły ubiegać się o pomoc społeczną.


Zmiana prawa


Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Senatu odbędzie się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, która ułatwi przedsiębiorcom korzystanie z tej formy pomocy państwa. Zgodnie z nowelą, za dochód osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które starają się o świadczenia z pomocy społecznej, będzie uznawana również kwota niższa od najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.


Dotychczasowe przepisy uznawały za dochód warunkujący otrzymanie przez przedsiębiorców świadczeń z pomocy społecznej zadeklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a jeżeli dana działalność nie wymaga opłacania składek - kwotę najniższej podstawy wymiaru składek. Zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.), podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Oznacza to, że przedsiębiorcy ubiegający się o świadczenia z pomocy społecznej nie mogą zadeklarować niższej kwoty dochodu niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nawet jeśli ich dochód był faktycznie niższy.


W wyroku z 3 października 2006 r. (sygn. akt K 30/05). Trybunał Konstytucyjny uznał takie rozwiązanie za niezgodne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa oraz zasadami polityki społecznej państwa. W opinii TK sposób ustalania dochodu przewidziany w ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. nr 64, poz. 593 z późn. zm.) jest oderwany od faktycznej sytuacji osoby starającej się o takie wsparcie.


Jeśli projekt nowelizacji wejdzie w życie, za dochód warunkujący uzyskanie przez przedsiębiorców świadczeń z pomocy społecznej będzie uznawana zadeklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a jeżeli dana działalność nie wymaga opłacania składek - kwota zadeklarowana w oświadczeniu sporządzonym przez tę osobę. Oznacza to, że przedsiębiorcy, starając się o świadczenie z pomocy społecznej, będą mogli deklarować kwotę faktycznie uzyskanego dochodu.


- Nie korzystam z pomocy społecznej, ale dla małych przedsiębiorców ważne jest chyba, że nie pozbawia się ich prawa od takiego wsparcia tylko dlatego, że założyli własne firmy - mówi Piotr Nosal z krakowskiej firmy Alpena.


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK