| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwrot VAT nawet 10 lat po wypadku

Zwrot VAT nawet 10 lat po wypadku

Przy roszczeniach z OC komunikacyjnego, zgodnie z art. 819 par. 3 k.c. stosuje się okresy przedawnień jak przy roszczeniach z tyt. czynów niedozwolonych.

 


Szczegółowo reguluje to art. 442 k.c. W każdym przypadku możemy dochodzić roszczeń z wypadków, które wydarzyły się do trzech lat wstecz, licząc od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Okres ten wydłuża się w przypadku przerwania biegu przedawnienia, które następuje przez zgłoszenie roszczenia do zakładu ubezpieczeń. Bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie zakładu ubezpieczeń o przyznaniu lub odmowie świadczenia. Gdy poszkodowany składał odwołanie, będzie to data otrzymania odpowiedzi na odwołanie. W przypadku składania skargi do Rzecznika Ubezpieczonych, ratio legis cytowanego przepisu skłania do uznania, iż datą tą będzie udzielenie odpowiedzi Rzecznikowi.


Zgodnie z art. 442 par. 2 k.c., jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, stosuje się dziesięcioletni okres przedawnienia. Tak będzie m.in., gdy w wypadku ktoś został ranny lub zabity, ewentualnie gdy sprawca był pod wpływem alkoholu (art. 177, art. 178 kodeksu karnego).


Roszczenie nie przysługuje, gdy poszkodowany zrzekł się roszczenia (np. podpisał ugodę) lub gdy sprawa była już raz prawomocnie osądzona. Brak odwołania się od decyzji zakładu ubezpieczeń, przyjęcie odszkodowania w proponowanej wartości, czy też pokwitowanie odbioru decyzji, nie oznacza zrzeczenia się dalszych roszczeń. Zrzeczenie się roszczeń nie może być też w żaden sposób domniemane lub dorozumiane.


WOJCIECH S. KAMIŃSKI

dyrektor departamentu obsługi prawnej, Krajowe Biuro Obsługi Roszczeń Ubezpieczeniowych

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »