reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 270 mln zł dla przedsiębiorstw, które czekają na dotacje

270 mln zł dla przedsiębiorstw, które czekają na dotacje

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wygospodarowało dodatkowe pieniądze, które mają trafić do firm, które czekają od kilku miesięcy na dotacje.


Ministerstwo Rozwoju Regionalnego znalazło w sumie aż 270 mln zł, które trafią teraz do przedsiębiorców.


To dobra informacja dla przedsiębiorców, którzy na początku tego roku starali się o unijną dotację na inwestycje w ramach Działania 2.2.1 w programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (WKP) i nie udało się im ich dostać, bo zabrakło pieniędzy dla wszystkich, którzy pozytywnie przeszli przez konkurs.


- Dostaliśmy zgodę od resortu finansów na rekordowy, 19-procentowy poziom nadkontraktacji (podpisywanie umów na większą wartość niż pula środków, które są w dyspozycji - przyp. red.) - mówi Tomasz Nowakowski, wiceminister rozwoju regionalnego.


Dodaje, że z tego źródła pochodzi część pieniędzy. Reszta to efekt oszczędności w realizacji projektów przez innych przedsiębiorców, którzy dostali dotacje, oraz przesunięć w programie WKP.


Wiceminister zapowiada, że czeka na wyniki odwołań firm od wyników konkursu. Wówczas to powstanie nowa lista rankingowa. Wysoka pozycja na nowej liście gwarantuje uzyskanie pieniędzy. To oznacza, że dla tych firm, które nie złożyły odwołań, może, a raczej na pewno, zabraknie pieniędzy. Według Moniki Karwat-Bury, rzecznika Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, z oceną swoich projektów nie zgodziło się około 850 przedsiębiorców. PARP zdążyła rozpatrzyć ponad 700 odwołań. W wyniku pozytywnej oceny i zwiększonej liczby punktów 27 firm ma szansę dostać dotacje. Do nich może trafić 170 mln zł.


- Planujemy zakończyć proces rozpatrywania odwołań do końca miesiąca - mówi Monika Karwat-Bury.


To ostatnie pieniędzy, które udało się w tym roku wysupłać na dotacje inwestycyjne dla firm z funduszy unijnych na lata 2004-2006. Kolejne środki mogą pojawić się w przyszłym roku, lecz wówczas firmy, które wezmą z nich dotację, będą musiały zakończyć inwestycje do połowy przyszłego roku. Należy pamiętać, że wówczas będą już dotacje z nowej perspektywy finansowej.


SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Zimowy konkurs w Działaniu 2.2.1 w programie WKP był jedyną dotychczasową szansą dla firm na uzyskanie unijnych dotacji w tym roku. Dlatego zainteresowanie było nim olbrzymie. Pozytywną ocenę uzyskało w nim ponad 1,7 tys. projektów. A 680 mln zł podzieliły między siebie 224 firmy.


Fundusze unijne
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama