| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Banki będą informować o kontach firmowych

Banki będą informować o kontach firmowych

Prokuratorzy i sądy będą mogły domagać się od banku informacji związanych z rachunkiem przedsiębiorcy.


ZMIANA PRAWA


Projekt nowelizacji prawa bankowego (Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.) przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje, że banki będą zobowiązane na żądanie sądu lub prokuratora do udzielania informacji objętych tajemnicą bankową, a związanych z rachunkiem przedsiębiorcy. Obowiązek ten będzie obejmował nawet sytuacje, gdy w trakcie prowadzonego postępowania nie postawiono jeszcze zarzutu popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego konkretnym osobom.


Uzasadnieniem zmiany jest fakt, iż prokuratury na terenie całego kraju napotykają poważne trudności w wykorzystywaniu do celów dowodowych informacji związanych z obrotem środkami finansowymi na rachunkach bankowych osób fizycznych, w sytuacji gdy taki rachunek wykorzystywany był do prowadzenia działalności gospodarczej. Banki bowiem odmawiają udzielania takich informacji, zasłaniając się tajemnicą bankową i interpretując ściśle pojęcie osoby fizycznej. W konsekwencji udzielają informacji tylko co do prywatnych rachunków osób fizycznych. Zdaniem MSWiA takie uregulowanie pozostawia furtkę dla przestępców, którzy zakładają firmowe rachunki bankowe i za ich pośrednictwem dokonują prania pieniędzy pochodzących z popełnianych przestępstw oraz zmniejszają efektywność ścigania i pociągania ich do odpowiedzialności.


- Dlatego nowelizacja ustawy Prawo bankowe jest w tym zakresie konieczna - podsumowuje Michał Rachoń, rzecznik prasowy MSWiA.


Projektowana zmiana prawa bankowego ma spowodować, że banki nie będą już zasłaniać się tajemnicą bankową. Proponowane rozwiązanie ma rozwiać wątpliwości w interpretowaniu zakresu pojęcia tajemnicy bankowej w przypadku rachunków należących do osób fizycznych. Po wprowadzeniu zmiany sąd lub prokurator będzie mógł żądać od banku informacji związanych z obrotem finansowym na rachunkach bankowych osób fizycznych, które zostały założone w celu prowadzenia działalności gospodarczej.


- Zmiany są jak najbardziej pożądane i zgodne z oczekiwaniami praktyki - wyjaśnia Jerzy Bańka, prawnik ze Związku Banków Polskich.


Projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych i społecznych.


MAŁGORZATA OSTRZYŻEK

malgorzata.ostrzyzek@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK