Więcej rozliczeń w walutach obcych
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowego rozporządzenia w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych, który poszerza zakres zezwoleń na dokonywanie w kraju rozliczeń w walutach obcych. Projekt udziela ogólnego zezwolenia na takie rozliczenia między przedsiębiorcami, którzy pośredniczą w dokonywaniu przekazów pieniężnych za granicę, a rezydentami korzystającymi z ich usług. Takich rozliczeń będą mogli też dokonywać rezydenci - strony umowy zlecenia, jeśli przedmiotem umowy jest nabycie określonych rzeczy lub praw dla dającego zlecenie w obrocie z zagranicą.
Projekt utrzymuje obecną zasadę, iż dokonywanie w kraju, między rezydentami, rozliczeń w euro i innych walutach wymienialnych jest dozwolone, jeśli stroną umowy jest konsument. Warunkiem skorzystania będzie jednak jednoczesne zaoferowanie konsumentowi przez przedsiębiorcę zawarcia oraz wykonania umowy w walucie polskiej. Dopiero w przypadku nieskorzystania przez konsumenta z tej możliwości, strony będą mogły zawrzeć i wykonać umowę w walucie obcej
- Takie zezwolenie nie będzie więc prowadzić do uchylenia zasady wyrażania wszelkich zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski w walucie polskiej. Gdy umowa między stronami zostanie zawarta w walucie polskiej, przedsiębiorca nie będzie mógł odmówić przyjęcia od konsumenta zapłaty w złotych ze skutkiem wykonania zobowiązania - mówi Jakub Lutyk, rzecznik Ministerstwa Finansów.
REKLAMA
Wśród istotnych postanowień w zakresie obrotu konsumenckiego projekt stanowi, że nie trzeba będzie korzystać z pośrednictwa banków przy dokonywaniu rozliczeń w obrocie dewizowym w kwotach wyższych niż 15 tys. euro. Warunkiem będzie jednak przeprowadzenie rozliczenia w sposób bezgotówkowy w innej formie (np. przy użyciu kart płatniczych) oraz między osobami fizycznymi bez związku z działalnością gospodarczą.
Rezydenci będą uprawnieni także do nabywania od rezydentów i nierezydentów z krajów trzecich udziałów i akcji w spółkach oraz jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych z siedzibą w krajach trzecich, jak też dłużnych papierów wartościowych wyemitowanych przez nierezydentów z krajów trzecich.
Projekt przewiduje, że traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 września 2002 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych.
Piotr Trocha
REKLAMA
REKLAMA