REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy: ustawa kominowa przeszkodą w konkurencyjności firm

REKLAMA

Ustawa kominowa jest barierą konkurencyjności spółek Skarbu Państwa, m.in. utrudnia pozyskiwanie zdolnych menedżerów - uważają przedsiębiorcy, uczestnicy poniedziałkowego seminarium w Business Centre Club (BCC).


Ustawa kominowa z 2000 r. ogranicza zarobki w firmach, w których SP ma ponad 50 proc. kapitału. Wynagrodzenie menedżerów wynosi maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (w spółkach z większościowym udziałem SP) lub jego czterokrotność (w spółkach kontrolowanych pośrednio przez SP). Ustawa - według materiałów BCC - obowiązuje w 755 spółkach.

REKLAMA

REKLAMA


Wiceprezes BCC Bogusław Piwowar powiedział, że obecne ograniczenia płacowe w spółkach z udziałem SP "prowokują menedżerów, aby próbowali sobie dorabiać". Utrudniają też zarządzanie kadrami, co może np. obniżać wartość spółki, a także zwiększać ryzyko wrogiego przejęcia.


Według informacji Związku Banków Polskich (ZBP), ograniczanie wynagrodzeń kadry zarządzającej jest brane pod uwagę przy przyznawaniu kredytów. Joanna Tylińska ze ZBP powiedziała, że działanie ustawy może przekładać się na wyższe oprocentowanie kredytu dla części firm. Banki zdają sobie sprawę, iż niższe wynagrodzenia mogą oznaczać zatrudnianie niżej wykwalifikowanych menedżerów, co z kolei oznacza potencjalnie gorsze wyniki.


Sławomir Majman ze Stowarzyszenia Menedżerów w Polsce podkreślił, że ustawa kominowa oznacza dyskryminację części firm i narusza zasadę wolności gospodarczej. Zwrócił uwagę, że ilekroć organizacje przedsiębiorców występują do polityków o zmianę ustawy, słyszą, że "to nie jest właściwy czas", ze względu na np. zbliżające się wybory.

REKLAMA


Jacek Górnik z Ernst&Young powiedział, że badanie efektywności organizacji prowadzone przez jego firmę wskazuje na rosnące znaczenie doboru menedżerów w związku z globalizacją. W ramach UE, poza Polską, ograniczenia w zarobkach dla menedżerów spółek z udziałem SP są jedynie na Łotwie. Podkreślił, że polscy menedżerowie są już poszukiwani na innych rynkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Magdalena Zabłocka z kancelarii Baker&McKenzie zwróciła uwagę, że ustawa kominowa już raz trafiła do Trybunału Konstytucyjnego w 2000r., jednak wówczas TK nie uznał trafności zarzutów. Ustawę można by jeszcze raz zaskarżyć do TK, jednak należałoby przyjąć inne założenia zaskarżenia, np. niezgodność z prawem UE.


Obecnie w Sejmie znajduje się projekt nowelizacji ustawy kominowej, zwiększający limit wynagrodzeń. Zabłocka zwróciła jednak uwagę, że istnieje ryzyko odrzucenia projektu ustawy. "Nie byłoby ustawy kominowej, gdyby prywatyzacja była przeprowadzona do końca" - podkreśliła Zabłocka.


Andrzej Chwas z Ministerstwa Gospodarki zwrócił uwagę, że przepisy dotyczące wynagrodzeń znalazły się także w nowelizacji ustawy o nadzorze właścicielskim, która jesienią będzie przedmiotem prac Sejmu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA