reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Senat zdecyduje, czy będzie zakaz pracy w dni świąteczne

Senat zdecyduje, czy będzie zakaz pracy w dni świąteczne

Jeśli Senat nie wniesie poprawek do przyjętej przez Sejm nowelizacji kodeksu pracy, praca w handlu w święta nadal będzie dozwolona.


ZMIANA PRAWA


Z przyjętej przez Sejm nowelizacji kodeksu pracy, która ma zakazać pracy w święta w handlu, nie wynika jednoznacznie, że pracownicy zatrudnieni w tej branży rzeczywiście będą mieć dodatkowe 12 dni wolne w roku. Taka jest opinia Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.


- Przeciwnie, wydaje się, że nadal można uznać za dopuszczalną pracę w placówkach handlowych w święta ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności - uważa Bożena Langner, główny specjalista ds. legislacji w Kancelarii Senatu.


Wynika to z błędu, jaki popełnili posłowie w trakcie prac nad nowelą. Sejm chciał bowiem wprowadzić zakaz pracy w handlu w święta poprzez usunięcie z art. 15110 pkt 9 kodeksu pracy lit. a), czyli placówek handlowych, jako miejsc, w których dozwolona jest praca w niedziele i święta.


- Tymczasem katalog zawarty w pkt 9 nie ma charakteru zamkniętego, wymienia jedynie przykładowe prace, których wykonywanie w niedziele i święta jest konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności - mówi prof. Andrzej Patulski.


W jego opinii, zbieżnej do stanowiska Biura Legislacyjnego Senatu, nowelizacja uchwalona przez Sejm nie wprowadza więc absolutnego zakazu pracy w handlu w święta, bo pracodawcy mogą wykazać, że praca w sklepie służy np. zaspokojeniu codziennych potrzeb konsumentów, nawet jeśli nie jest wymieniona wprost w katalogu takich prac w art. 15110 pkt 9 kodeksu pracy.


Błąd posłów chcą naprawić senatorowie. Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu rozpatrzą oni uchwaloną przez Sejm nowelizację kodeksu pracy. Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej poparła już zgłoszoną przez senator Ewę Tomaszewską poprawkę do noweli. Do kodeksu pracy ma zostać wprowadzony odrębny artykuł 1519a, który wprost wprowadzi zakaz pracy w święta w placówkach handlowych, równiez wtedy, gdy święto takie wypada w niedzielę.


Tak sformuowaną poprawkępoparła obecna na posiedzeniu Komisji Halina Olendzka, wiceminister pracy i polityki społecznej.


Senatorowie chcą także, aby nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca zakaz pracy w handlu w święta weszła w życie w trzy miesiace, a nie jak proponowali posłowie w 30 dni od jej ogłoszenia.


Jeżeli Senat nie poprze poprawki zgłoszonej przez Komisję, pracownicy zatrudnieni w handlu nadal będą musieli pracować w święta, jeśli pracodawcy zdecydują, że ich placówki będą otwarte w takie dni. Chodzi o wszystkie święta wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. nr 4, poz. 28 z późn. zm.), czyli Nowy Rok, Wielkanoc (dwa dni), 1 i 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości oraz Boże Narodzenie (dwa dni). Razem 12 dni świątecznych.


27 tys. osób może stracić pracę w handlu z powodu zakazu pracy w święta


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama