1,2 mld zł z Unii na wsparcie prac badawczych w przedsiębiorstwach
REKLAMA
Wspieranie europejskich firm, prowadzących badania naukowo-rozwojowe - taki cel przyświeca unijnemu programowi Eurostars, który wystartuje już jesienią. Jest on adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw i ma zachęcić je do kierowania wspólnymi, międzynarodowymi projektami badawczymi i innowacyjnymi.
W programie Eurostars mogą wziąć udział firmy, które spełniają unijne kryteria małego lub średniego przedsiębiorstwa. Dodatkowym obostrzeniem jest obowiązek przeznaczania co najmniej 10 proc. swoich obrotów na działalność badawczą. Pierwszy nabór wniosków zakończy się 3 grudnia 2007 r. Ze wstępnych założeń wynika, że do dyspozycji przedsiębiorstw z 27 państw będzie 57 mln euro. Ma to pozwolić na sfinansowanie ok. 80 projektów.
Dodatkowy wymóg polega na tym, że dotacje nie są skierowane do pojedynczych firm. Muszą one łączyć się w większe konsorcja, podobnie jak ma to miejsce w naukowym Programie Ramowym. Firma, które jest liderem takiej grupy, pokrywa od 30 do 70 proc. wartości projektu. Resztę stanowi unijne wsparcie. Istnieje także obowiązek zlecenia części badań na zewnątrz, na przykład do uczelni.
Program jest nastawiony na szybkie rezultaty oraz efekty rynkowe. Czas trwania projektu badawczego nie może przekraczać trzech lata, a wdrożenie produktu ma nastąpić w ciągu dwóch lat od zakończenia prac rozwojowych.
Zanim firma pomyśli o ubieganiu się o te środki, powinna odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie prościej byłoby skorzystać z innych, uruchomianych w tym roku programów wsparcia (patrz ramka), bo w przeciwieństwie do funduszy unijnych, Eurostars jest działaniem ogólnoeuropejskim. Oznacza to, że polski projekt będzie konkurował w staraniach o dotacje z projektami z innych państw UE.
ŹRÓDŁA DOTACJI NA DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZĄ
l Fundusze strukturalne
Dotacje dla firm na prowadzenie prac rozwojowych i wprowadzenie nowych technologii pochodzą z funduszy unijnych, dostępnych w latach 2007-2013, a w szczególności z programu Innowacyjna Gospodarka. Są łatwiejsze do uzyskania. Nabór wniosków ruszy późną jesienią.
l 7 Program Ramowy
W tym roku ruszyła siódma edycja unijnego Programu Ramowego. Jego budżet na lata 2007-2013 wynosi ponad 50,5 mld euro. Dotacje są przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstwa oraz stowarzyszeń przedsiębiorców. Warunkiem uzyskania wsparcie jest utworzenie międzynarodowego konsorcjum, w skład którego będą wchodziły co najmniej trzy podmioty (firmy i instytucje badawcze) z trzech różnych państw UE.
l Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacji
To działanie UE jest uzupełnieniem 7 PR. Jego startu można spodziewać dopiero w przyszłym roku. Dysponuje budżetem w wysokości ponad 3,6 mld euro.
l Inicjatywa Technologiczna
Inicjatywa Technologiczna to rodzime działanie, skierowane do przedsiębiorstw zainteresowanych rozwojem technologicznym. Drugi nabór w ramach programu rozpocznie się pod koniec sierpnia.
MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
REKLAMA
REKLAMA