REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można zmienić pierwotny statut wbrew woli fundatora

Piotr Trocha

REKLAMA

Fundacja może zmienić statut w sposób sprzeczny z wolą fundatora, jeśli zmiana nie dotyczy celu fundacji oraz składników majątkowych dla jego realizacji.


Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Fundacji K.A. w Krakowie rozstrzygnął zagadnienie prawne przedstawione przez Sąd Okręgowy w Krakowie: czy fundacja może zmienić statut w sposób sprzeczny z wolą fundatora, jeśli zmiana dotyczy postanowień dodatkowych, innych niż cel fundacji oraz jej składniki majątkowe.


Uchylony wpis


Fundacja złożyła wniosek o ujawnienie w KRS zmian statutu dotyczących adresu, nazwy, możliwości prowadzenia działalności gospodarczej oraz częściowego wykreślenia przedmiotu działalności i ujawnienia jej nowego zakresu. Wpisu do KRS zgodnie z wnioskiem dokonał referendarz sądowy, poza zmianą w zakresie nazwy. Fundacja złożyła skargę na to postanowienie. Sąd rejonowy nie tylko nie uwzględnił skargi, ale także uchylił orzeczenie o wpisie w części dotyczącej rejestracji zmiany statutu oraz wpisu odpłatnej działalności pożytku publicznego. Wskazał, że fundator ustalił nazwę fundacji oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w akcie o ustanowieniu fundacji. Statut dopuszczał wprawdzie możliwość jego zmiany, jednak zdaniem sądu fundator przesądził te kwestie na zawsze, wobec czego nie jest już dopuszczalna zmiana.


Zmiana dopuszczalna...


Sąd Najwyższy wskazał, że oświadczenie woli fundatora o ustanowieniu fundacji musi zawierać elementy obligatoryjne, jakim jest określenie celu fundacji oraz składników majątkowych na jego realizację, ale może zawierać też elementy fakultatywne (art. 3 ust. 2 ustawy o fundacjach). Właśnie taki charakter miały: nazwa, obszar działania, siedziba, zakres czasowy działania, źródła dochodów, a także wyłączenie prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację. Jej statut wyłączał możliwość zmiany statutu tylko co do celów fundacji określonych w akcie założycielskim. Fundacja domagała się ujawnienia w KRS zmian tylko tych postanowień aktu fundacyjnego, które nie stanowiły jego obligatoryjnych elementów. Zdaniem SN - nie można zatem wykluczyć możliwości zmiany takich postanowień, jeśli wykładnia oświadczeń woli zawartych w statucie i akcie fundacyjnym na to pozwala.


...ale nie w każdym przypadku


SN podkreślił, że należy wykluczyć możliwość zmiany aktu fundacyjnego przez zmianę statutu w zakresie celu fundacji oraz składników majątkowych na jego realizację (tzw. obligatoryjne postanowienia). Skoro bowiem akt fundacyjny jest czynnością prawną, to decydujące znaczenie mają reguły wykładni oświadczeń woli (art. 65 par. 1 k.c.). Zarząd, a także organy nadzorcze i sąd rejestracyjny powinny brać pod uwagę wolę fundatora w akcie fundacyjnym i statucie. Stworzona przez niego osoba prawna powinna działać w sposób, jaki on sobie wyobrażał. Jednak z uwzględnieniem zmienionych warunków, w jakich przyszło jej działać.


Uchwała Sądu Najwyższego, sygn. akt III CZP 26/07


PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA