REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naprawa firmy zamiast jej upadłości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Przedsiębiorca z niewielkim zadłużeniem uzyska prawo do wszczęcia postępowania naprawczego zamiast upadłościowego. Układem w postępowaniu naprawczym zostaną objęte wszystkie zobowiązania pieniężne i niepieniężne firmy. Aby uniknąć upadłości, przedsiębiorca będzie mógł kilkakrotnie występować o przeprowadzenie postępowania.


ZMIANA PRAWA


Postępowanie naprawcze może wszcząć teraz tylko przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością. Natomiast rządowy projekt nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego (Dz.U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm.) przewiduje, że procedurę naprawczą może wszcząć nawet zadłużony przedsiębiorca pod warunkiem, że nie opóźnia się w wykonywaniu zobowiązań dłużej niż trzy miesiące, a łączna suma zadłużeń nie przekracza 10 proc. księgowej wartości jego majątku. W stosunku do zadłużonego przedsiębiorcy, który spełnia te wymogi, sąd będzie mógł oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości i zezwolić na wszczęcie postępowania naprawczego.

REKLAMA

- W ten sposób przedsiębiorcom z niewielkim zadłużeniem stworzy się możliwość naprawy przedsiębiorstw w drodze postępowania naprawczego - tłumaczy Małgorzata Zamorska, radca prawny z kancelarii bnt Neupert Zamorska & Partnerzy.

- Takie podmioty gospodarcze tworzą największą grupę dłużników. Znowelizowane przepisy pozwolą małym firmom uniknąć upadłości - dodaje.

 

Łatwiej uniknąć upadłości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt noweli przewiduje znaczne ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy aby uniknąć upadłości, planują wszcząć postępowanie naprawcze. Proponuje się, aby sąd wydawał pozwolenie wszczęcia postępowania naprawczego na wniosek zadłużonego przedsiębiorcy wówczas, gdy wcześniej w okresie wskazanym w przepisach nie prowadził on już postępowania naprawczego lub upadłościowego. Chodzi tu o przedsiębiorców, którzy nie byli objęci układem w postępowaniu upadłościowym lub naprawczym, nie prowadzono przeciwko nim postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo w którym przyjęto układ likwidacyjny, względnie w stosunku do którego oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości bądź umorzono to postępowanie z powodu braku majątku na zaspokojenie kosztów postępowania.

Zaproponowano też usunięcie z ustawy zapisu o niedopuszczalności ponownego złożenia przez tego samego przedsiębiorcę oświadczenia o wszczęciu postępowania naprawczego.

- Teraz przedsiębiorca, który wadliwie złożył takie oświadczenie, a sąd zakazał mu wszczęcia postępowania naprawczego, nie ma już nigdy możliwości złożenia takiego oświadczenia - tłumaczy Helena Markowska, radca prawny z kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Jej zdaniem tak surowa sankcja nie jest niczym uzasadniona i zamiast niej wystarczy wprowadzić inną, że oświadczenie nie wywoła skutków prawnych.


Komu grozi niewypłacalność

REKLAMA

Przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością, który teraz może wszcząć postępowanie naprawcze, to podmiot, który nie ma żadnego zadłużenia, prowadzi firmę i wykonuje wszystkie swoje zobowiązania, ale po dokonaniu oceny swojej sytuacji ekonomicznej dochodzi do wniosku, że w niedługim czasie stanie się niewypłacalny.

- Właściwe dokonanie takiej oceny jest bardzo trudne. Granica między sytuacją, gdy już zaczyna się niewypłacalność, a sytuacją, gdy dopiero występuje zagrożenie nią, jest dosyć cienka. Często o wystąpieniu niewypłacalności decydują wierzytelności sporne lub należności, które przedsiębiorcy uda się odzyskać dopiero po zakończeniu toczącego się od wielu lat postępowania - wyjaśnia Małgorzata Zamorska.

Dlatego w praktyce niewielu przedsiębiorców decyduje się złożyć w sądzie wniosek o wszczęcie postępowania naprawczego, ponieważ sądy najczęściej nie pozwalają na takie postępowania. Uzasadniają to niespełnieniem wymogów przez wnioskodawcę. W związku z przygotowaniem wniosku przedsiębiorca ponosi dosyć duże koszty. Musi przygotować plan naprawy, dołączyć dokumenty oraz oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym. Musi też zapłacić za ogłoszenia o wszczęciu postępowania naprawczego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu lokalnym i w jednym o zasięgu ogólnopolskim.

- Ogłoszenia w gazetach służą ochronie wierzycieli, których sytuacja w postępowaniu naprawczym nie jest korzystna - mówi radca prawny Helena Markowska.

Teraz w postępowaniu naprawczym restrukturyzowane są tylko zobowiązania pieniężne, które mogłyby z mocy ustawy zostać objęte układem w postępowaniu upadłościowym.


Zobowiązania niepieniężne

REKLAMA

Projekt proponuje objąć restrukturyzacją w postępowaniu naprawczym również zobowiązania niepieniężne, oraz aby z dniem wszczęcia postępowania naprawczego zostało zawieszone wykonywanie zobowiązań przedsiębiorcy oraz naliczanie odsetek należnych od przedsiębiorcy. Z tym dniem nie mogą być też wszczynane przeciwko przedsiębiorcy postępowania zabezpieczające i egzekucyjne, a wszczęte z mocy prawa zostają zawieszone. Wyjątek od tej zasady dotyczyłby postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych w związku z wierzytelnościami nieobjętymi układem.

Zaproponowany przez dłużnika sposób naprawy przedsiębiorstwa powinien określać restrukturyzację zobowiązań, majątku przedsiębiorcy oraz zatrudnienia. Projekt przewiduje zmianę restrukturyzacji zatrudnienia.

- Restrukturyzacja zatrudnienia polega również na zatrudnianiu nowych pracowników, wówczas gdy firma zamierza podjąć nową produkcję - tłumaczy radca Helena Markowska.


167 471 przedsiębiorców jest wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego

70 918 podmiotów wpisanych do KRS stanowią niewypłacalni dłużnicy


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

 

Profesor dr hab. Feliks Zedler, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, mówi, że dotychczasowe uregulowanie postępowania naprawczego jest zbyt rygorystyczne i w praktyce utrudnia jego przeprowadzenie


Postępowanie naprawcze

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.sobkiewicz@infor.pl

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

REKLAMA

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA