| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dowód osobisty przez telefon

Dowód osobisty przez telefon

Każdy, kto posiada stary dowód osobisty, powinien złożyć wniosek o wydanie nowego. Osoby niepełnosprawne będą mogły telefonicznie poprosić o wizytę urzędnika w domu.

Od początku przyszłego roku ważne będą tylko plastikowe dowody. Jeśli ze względu na chorobę albo inną niedającą się pokonać przeszkodę nie możemy osobiście przyjść do urzędu, i tak będziemy mogli wymienić dokument. Jak zapewniają pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, mimo wymogu osobistego złożenia wniosku, osoby niepełnosprawne mogą dokonać tej czynności w miejscu pobytu. Wynika to z kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.). Trzeba wykonać telefon do swojego urzędu miasta, gminy lub dzielnicy. Wtedy można umówić się z urzędnikiem na wizytę w domu.

 

Jak mówi Paweł Dłutek, specjalista w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich warszawskiej dzielnicy Mokotów, zwykle od momentu telefonu do wizyty urzędnika mija około tygodnia.

- Miesięcznie otrzymujemy od 300 do 350 takich zgłoszeń - mówi Dłutek.

- Niepełnosprawni, którzy są w stanie sami przyjść do urzędu, są obsługiwani na parterze bez kolejki. Dziennie jest to około 70 osób. Pojawiają się jednak utrudnienia związane z rosnącą liczbą wniosków. Uderzają one również w niepełnosprawnych.

- Przekazywaniem dokumentów osobom niepełnosprawnym zajmuje się w tym miesiącu tylko jedna osoba. Od września zatrudnimy dodatkowe trzy - zapewnia Paweł Dłutek. Jeden urzędnik dziennie odwiedza od 10 do 12 osób.

Spóźnialskich czeka kara

Wydanie dowodu kosztuje 30 złotych i w zasadzie również niepełnosprawni muszą wydać tę kwotę. Opłaty nie pobiera się jednak od osób przebywających w domach opieki społecznej.

Ci, którzy złożą wniosek do końca roku, ale nie otrzymają dokumentu na czas, nie będą traktowani jak sprawcy wykroczenia. Będą jednak mieli kłopoty z załatwieniem codziennych spraw. Osobom, które uchylą się od obowiązku wymiany dowodu, grozi kara grzywny - od 20 zł do 5 tys. złotych albo kara ograniczenia wolności do jednego miesiąca.

Tomasz Augustyniak

tomasz.augustyniak@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »