reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do banku bez opłaty

Do banku bez opłaty

Składając pełnomocnictwo w firmie ubezpieczeniowej lub w banku, nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej.

Wnoszenie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa często budzi wątpliwości podatników. Problemy dotyczą m.in. kwestii opłacenia pełnomocnictw składanych np. w bankach.

 

Tymczasem warto przypomnieć, że sam fakt udzielenia pełnomocnictwa nie rodzi obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej. Wynika to z przyjętej w nowej ustawie zasady pobierania opłaty, zgodnie z którą dopiero złożenie dokumentu stwierdzającego ustanowienie pełnomocnika w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym, stanowi przedmiot opodatkowania.

W świetle przepisów ustawy obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstanie w przypadku przedłożenia pełnomocnictwa w urzędzie bądź sądzie.

- Wymóg taki nie istnieje, gdy pełnomocnictwo składamy np. w banku albo w firmie ubezpieczeniowej - mówi radca prawny Daria Gąglewska. Jak wyjaśnia, podejmowanie działań przed innymi instytucjami niż wskazanymi w ustawie organami administracji publicznej lub podmiotami wypełniającymi zadania administracji publicznej czy też sądami, nie jest objęte zakresem przedmiotowym opłaty skarbowej.

Jeśli chodzi o profesjonalnych pełnomocników, to w związku ze zmianami w ustawie o opłacie skarbowej uzyskali oni nowe uprawnienie. Otóż od 26 lipca adwokat, radca prawny, doradca podatkowy oraz rzecznik patentowy mogą składać w sądzie, organie administracji rządowej lub samorządowej uwierzytelnioną przez siebie kopię dowodu zapłaty opłaty skarbowej od dokumentu stwierdzającego udzielenie im pełnomocnictwa. Jednak w razie wątpliwości, konieczne będzie przedłożenie oryginału zapłaty.

Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama