| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do banku bez opłaty

Do banku bez opłaty

Składając pełnomocnictwo w firmie ubezpieczeniowej lub w banku, nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej.

Wnoszenie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa często budzi wątpliwości podatników. Problemy dotyczą m.in. kwestii opłacenia pełnomocnictw składanych np. w bankach.

 

Tymczasem warto przypomnieć, że sam fakt udzielenia pełnomocnictwa nie rodzi obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej. Wynika to z przyjętej w nowej ustawie zasady pobierania opłaty, zgodnie z którą dopiero złożenie dokumentu stwierdzającego ustanowienie pełnomocnika w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym, stanowi przedmiot opodatkowania.

W świetle przepisów ustawy obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstanie w przypadku przedłożenia pełnomocnictwa w urzędzie bądź sądzie.

- Wymóg taki nie istnieje, gdy pełnomocnictwo składamy np. w banku albo w firmie ubezpieczeniowej - mówi radca prawny Daria Gąglewska. Jak wyjaśnia, podejmowanie działań przed innymi instytucjami niż wskazanymi w ustawie organami administracji publicznej lub podmiotami wypełniającymi zadania administracji publicznej czy też sądami, nie jest objęte zakresem przedmiotowym opłaty skarbowej.

Jeśli chodzi o profesjonalnych pełnomocników, to w związku ze zmianami w ustawie o opłacie skarbowej uzyskali oni nowe uprawnienie. Otóż od 26 lipca adwokat, radca prawny, doradca podatkowy oraz rzecznik patentowy mogą składać w sądzie, organie administracji rządowej lub samorządowej uwierzytelnioną przez siebie kopię dowodu zapłaty opłaty skarbowej od dokumentu stwierdzającego udzielenie im pełnomocnictwa. Jednak w razie wątpliwości, konieczne będzie przedłożenie oryginału zapłaty.

Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »