reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Granicę będzie można przekraczać w każdym miejscu

Granicę będzie można przekraczać w każdym miejscu

Przekraczanie granicy Polski będzie normował kodeks graniczny Schengen, zgodnie z którym kontrola osób na granicy z państwami UE zostanie zniesiona.

NOWE PRAWO

 

Jutro wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej oraz ustawy o Straży Granicznej, która stanowi, że zasady przekraczania granicy Polski będzie regulował kodeks graniczny Schengen. Kodeks ten znosi kontrolę na wewnętrznych granicach państw członkowskich Unii, ustanawia jednolite zasady kontroli na jej granicach zewnętrznych oraz wprowadza wspólną politykę wizową. Nowelizacja utrzymuje przejściowo kontrolę obywateli Unii na polskich granicach do czasu decyzji Rady Unii Europejskiej o przyjęciu Polski do strefy Schengen. Wtedy będą oni mogli przekraczać granicę w każdym miejscu, bez konieczności poddawania się kontroli. Regulacja ta będzie mieć zastosowanie także do obywateli polskich.

- Wejście Polski do strefy Schengen 1 stycznia 2008 r. nie jest zagrożone. Likwidacja kontroli na granicach wewnętrznych oznaczać będzie w praktyce, że na przykład lot do Paryża nie będzie się różnił niczym od lotu krajowego - zapewnia Wiesław Tarka, podsekretarz stanu w MSWiA.

W dalszym ciągu Polska będzie stosować kontrolę graniczną wobec obywateli państw trzecich. Będą oni mogli przekraczać granicę Polski - i zarazem zewnętrzną Unii - tylko na wyznaczonych przejściach granicznych i po dokonaniu odprawy. Warunkiem będzie posiadanie ważnej wizy oraz środków utrzymania na pobyt w państwie strefy Schengen i powrót do państwa pochodzenia (tranzyt do państwa trzeciego). Za niedozwolone przekraczanie granic Polska będzie zobowiązana wprowadzić skuteczne i odstraszające sankcje.

- W tej sytuacji konieczne będzie wypracowanie rozwiązań, które pozwolą na kontynuację liberalnej polityki wizowej wobec wschodnich sąsiadów. Należy wypracować kompleksową politykę migracyjną, w ramach której Ukraińcy, Białorusini czy Rosjanie mogliby bez większych przeszkód podejmować studia, pracę oraz działalność gospodarczą w Polsce - podkreśla Paweł Kaźmierkiewicz, ekspert z Instytutu Spraw Publicznych.

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

 

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama