Granicę będzie można przekraczać w każdym miejscu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej oraz ustawy o Straży Granicznej, która stanowi, że zasady przekraczania granicy Polski będzie regulował kodeks graniczny Schengen. Kodeks ten znosi kontrolę na wewnętrznych granicach państw członkowskich Unii, ustanawia jednolite zasady kontroli na jej granicach zewnętrznych oraz wprowadza wspólną politykę wizową. Nowelizacja utrzymuje przejściowo kontrolę obywateli Unii na polskich granicach do czasu decyzji Rady Unii Europejskiej o przyjęciu Polski do strefy Schengen. Wtedy będą oni mogli przekraczać granicę w każdym miejscu, bez konieczności poddawania się kontroli. Regulacja ta będzie mieć zastosowanie także do obywateli polskich.
- Wejście Polski do strefy Schengen 1 stycznia 2008 r. nie jest zagrożone. Likwidacja kontroli na granicach wewnętrznych oznaczać będzie w praktyce, że na przykład lot do Paryża nie będzie się różnił niczym od lotu krajowego - zapewnia Wiesław Tarka, podsekretarz stanu w MSWiA.
W dalszym ciągu Polska będzie stosować kontrolę graniczną wobec obywateli państw trzecich. Będą oni mogli przekraczać granicę Polski - i zarazem zewnętrzną Unii - tylko na wyznaczonych przejściach granicznych i po dokonaniu odprawy. Warunkiem będzie posiadanie ważnej wizy oraz środków utrzymania na pobyt w państwie strefy Schengen i powrót do państwa pochodzenia (tranzyt do państwa trzeciego). Za niedozwolone przekraczanie granic Polska będzie zobowiązana wprowadzić skuteczne i odstraszające sankcje.
- W tej sytuacji konieczne będzie wypracowanie rozwiązań, które pozwolą na kontynuację liberalnej polityki wizowej wobec wschodnich sąsiadów. Należy wypracować kompleksową politykę migracyjną, w ramach której Ukraińcy, Białorusini czy Rosjanie mogliby bez większych przeszkód podejmować studia, pracę oraz działalność gospodarczą w Polsce - podkreśla Paweł Kaźmierkiewicz, ekspert z Instytutu Spraw Publicznych.
PIOTR TROCHA
REKLAMA
REKLAMA