reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Procedura uproszczona będzie nadal stosowana

Procedura uproszczona będzie nadal stosowana

Certyfikat upoważnionego przedsiębiorcy (AEO) nie będzie miał wpływu na stosowanie procedury uproszczonej. Status ten będzie też niezależny od instytucji agenta celnego.


Przepisy wprowadzające status upoważnionego przedsiębiorcy (Authorized Economic Operator - AEO) będą stosowane od 1 stycznia 2008 r. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w ramach międzynarodowego obrotu towarami mają wątpliwości, czy ta nowa instytucja prawa celnego zmieni dotychczasowe zasady wydawania pozwoleń na stosowanie procedury uproszczonej oraz funkcjonowania instytucji agenta celnego.

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej (KE) 1875/2006 wprowadzającymi status AEO do Wspólnotowego Kodeksu Celnego nowe przepisy nie wpłyną w przyszłym roku na tryb wydawania pozwoleń na stosowanie procedury uproszczonej. Komisja Europejska przygotowała wprawdzie projekt zmian w zakresie procedury uproszczonej, ale mogą one wejść w życie nie wcześniej niż przed 2009 rokiem. Znowelizowane przepisy dotyczyłyby wprowadzenia tzw. pojedynczego pozwolenia w ramach tej procedury. Według projektu podmiot starający się o pozwolenie na procedurę uproszczoną musiałby spełnić większość wymogów, takich jak przy wnioskowaniu o certyfikat AEO.

Ewentualne wejście w życie tej propozycji KE nie spowoduje jednak utraty ważności pozwoleń wydanych na dotychczasowych zasadach. Dopiero po 2012 roku organy celne będą mogły dokonać ich weryfikacji. Wprowadzenie AEO nie będzie również nakładać obowiązków spełnienia dodatkowych wymogów dla agencji celnych czy agentów celnych. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać certyfikaty AEO, ale nie będzie to dla nich obligatoryjne.

INSTYTUCJE PRAWA CELNEGO

AEO - upoważniony przedsiębiorca posiadający certyfikat AEO uproszczenia i/lub bezpieczeństwo i ochrona. Postrzegany jako wiarygodny partner handlowy korzystający z udogodnień przy kontrolach celnych. Posiadający w przedsiębiorstwie odpowiednie systemy bezpieczeństwa, logistyki oraz rozliczeń finansowych

Agencja celna - podmiot upoważniony do reprezentacji przedsiębiorców przed organami celnymi i podatkowymi w zakresie obrotu z zagranicą. Dokonuje m.in. zgłoszenia celnego, uiszcza opłaty, podejmuje towary po ich zwolnieniu. Może prowadzić działalność spedycyjną i transportową

Procedura uproszczona - polega na odformalizowaniu czynności związanych z dokonaniem zgłoszenia celnego. Tradycyjne zgłoszenie zastępuje elektroniczne powiadomienie urzędu celnego o dostarczeniu towarów. Skutkiem jest możliwość szybkiego dysponowania towarem

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama