reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Plan zakupów obniży podatki w firmie

Plan zakupów obniży podatki w firmie

Przedsiębiorcy znaleźli sposób na równoważenie zysków i strat w firmie. Zmniejszają podatki przez planowanie zakupów na podstawie prognozy sprzedaży. Taka optymalizacja się opłaca i korzystnie wpływa na rozwój przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy znaleźli sposób na równoważenie kosztów i przychodów, tak aby w końcowym rozliczeniu nie powstał podatek do zapłaty - ani dochodowy, ani VAT. Tym sposobem jest odpowiednie planowanie zakupów w oparciu o prognozowaną sprzedaż. Trzeba jednak podkreślić, że takie działania nie sprawdzają się na dłuższą metę. Istotą prowadzenia biznesu jest przecież dążenie do osiągania zysków, a nie strat. Dlatego pojawia się pytanie, czy taka praktyka ma sens?

Eksperci podatkowi uważają, że tak. Planowanie podatkowe powinno być naturalnym działaniem każdego przedsiębiorcy. Równoważenie zysków i strat czy też kwot podatku należnego i naliczonego w celu uniknięcia konieczności płacenia podatków w danym okresie może być korzystne dla podatnika.

- Tego rodzaju postępowanie będzie powodowało odsunięcie w czasie definitywnego transferu środków finansowych danego podatnika do budżetu - wyjaśnił Tomasz Rysiak, prawnik z Kancelarii Magnusson.

Jednocześnie dodał, że tym samym środki zachowane przez podatnika w danym okresie mogą zostać przeznaczone m.in. na działalność inwestycyjną.

- Dlatego, mimo że zapewne w ostateczności podatek zostanie przez przedsiębiorcę zapłacony, to jednak możliwość dłuższego z nich korzystania z pewnością wpłynie pozytywnie na sytuację podatnika - konkludował Tomasz Rysiak.

Analiza i planowanie przyszłych zdarzeń gospodarczych to tylko jedna z form optymalizacji podatkowej. Tomasz Biel, starszy asystent w BDO Numerica, uważa, że kształtowanie stanu faktycznego polegające na podejmowaniu pewnych działań w odpowiednim momencie, np. dokonywanie stosownych zakupów inwestycyjnych w odpowiednim okresie, to dobra droga do niskich podatków oraz oszczędności w budżecie firmy. Oczywiście za optymalizację możemy uznać jedynie podejmowanie takich czynności, które pozostają w zgodzie z przepisami prawa.

- Przykładowo uzasadnioną praktyką podatników są działania ukierunkowane do obniżenia podstawy opodatkowania w listopadzie.

- Dokonując odpowiednich czynności mogą oni przesunąć swój dochód na grudzień i w ten sposób zapłacić niższą zaliczkę za dwa miesiące, dokonując wyrównania dopiero w momencie złożenia zeznania rocznego - argumentował Tomasz Biel.

Podkreślił też, że biorąc pod uwagę fakt, że istotą działalności gospodarczej jest dążenie do osiągnięcia jak najwyższych dochodów, działania takie, jeżeli są prowadzone zgodnie z prawem, uznać należy za dobre rozwiązanie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama