REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za torebkę foliową trzeba będzie zapłacić

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Władze niektórych miast chcą ograniczać wykorzystanie foliowych toreb w działalności handlowej. Jednak zdaniem wojewodów narusza to swobodę działalności gospodarczej.

Władze niektórych miast decydują się na wprowadzanie zakazów lub ograniczeń, które zmniejszyłyby skalę wykorzystania toreb foliowych w handlu. W ten sposób chcą, by mieszkańcy miast zaczęli nosić zakupy w jednorazowych torbach papierowych lub wykonanych z materiału, które nadają się do wielokrotnego użytku.

REKLAMA

Pierwszym miastem, które miało zamiar wprowadzić zakaz stosowania torebek foliowych, była Łódź. Radni chcieli zakazać korzystania z darmowych toreb foliowych w handlu i w działalności usługowej. Za złamanie zakazu przedsiębiorcy mieli być karani. Jednak uchwała Rady Miasta w tej sprawie została uchylona przez wojewodę. Witold Gwiazda, wicewojewoda łódzki, wskazał w uzasadnieniu swojej decyzji, że uchwała naruszała konstytucyjną zasadę swobody działalności gospodarczej. Dodawał, że takie zakazy można wprowadzać jedynie ustawą, a nie uchwałą.

Uprawnienia gmin

Profesor Michał Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego nie zgadza się ze stanowiskiem wojewody.

- Argumentacja, iż uchwała naruszała swobodę działalności gospodarczej, nie jest prawidłowa. W tym przypadku głównym problemem nie jest naruszenie wolności gospodarczej, ale ochrona porządku publicznego i bezpieczeństwa zbiorowego. Administracja jest po to, by zapewnić bezpieczeństwo w sytuacji zagrożeń, np. ekologicznych czy zdrowotnych - wyjaśnia profesor.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że nie można traktować przepisów chroniących porządek publiczny i bezpieczeństwo zbiorowe tak jak dawniej, gdy nie istniały takie zagrożenia ekologiczne.

Profesor Kulesza zaznacza, że jeżeli nie ma innych przepisów, a występują zagrożenia życia, zdrowia ludzkiego czy bezpieczeństwa, to gmina może sama zakazać jakiejś działalności.

Sklepy płacą za opakowania

Ministerstwo Środowiska chce przeprowadzić kampanię medialną, która informowałaby o zagrożeniach, jakie mogą powodować foliowe torebki.

REKLAMA

- Będziemy chcieli zaprezentować alternatywne możliwości stosowania innych torebek - mówi Michał Milewski, naczelnik wydziału prasowego Ministerstwa Środowiska. Tłumaczy, że torebki z tworzywa sztucznego używane w hipermarketach objęte są już przepisami o zagospodarowaniu odpadów. Sklepy o powierzchni powyżej 500 mkw. muszą uzyskać odpowiednie poziomy zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych w stosunku do ilości np. opakowań, które wprowadziły do obrotu. W przeciwnym razie muszą uiścić odpowiednie opłaty.

Michał Milewski zaznacza, że Polska nie planuje wprowadzenia zakazu wykorzystania torebek foliowych w handlu. Jednak mogą być podjęte działania zmierzające do ograniczenia stosowania takich opakowań.

- Torebki mają być objęte specjalną opłatą recyklingową. Będą więc przekazywane klientom po uiszczeniu określonej opłaty. Takie rozwiązanie z jednej strony ograniczy ich stosowanie, a z drugiej skłoni klientów sklepów do wykorzystywania opakowań wielokrotnego użytku lub z papieru - stwierdza Michał Milewski.

Elastyczne rozwiązania

- Będziemy musieli poszukać rozwiązań, które będą zgodne z prawem, jak również dogodne dla nas i klientów. Być może torby foliowe będą odpłatne - mówi Artur Adamowicz, rzecznik prasowy sieci sklepów Electro World.

Tłumaczy on, że we Włoszech torby foliowe są sprzedawane po kosztach. Sklep na tym nie zarabia, ale klient płaci.

- Nawet to ograniczyło wykorzystanie toreb plastikowych. Klienci używają ich tyle, ile potrzebują - podkreśla. Dodaje, że w Wielkiej Brytanii sklepy wycofały foliowe torby. Tam jednak świadomość konsumenta jest taka, że woli zapłacić więcej za działania proekologiczne.

Zużycie torebek plastikowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktoring powraca do dynamicznych wzrostów. Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w I kwartale 2025 r. wyniosły 119,8 mld zł

Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł zdecydowany wzrost obrotów branży faktoringowej w Polsce. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów nabyły w tym okresie wierzytelności o łącznej wartości 119,8 mld zł. To o 8,3 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy wynik ten sięgał 110,6 mld zł.

Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

REKLAMA

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA