| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Hossę na rynku ofert publicznych mamy za sobą

Hossę na rynku ofert publicznych mamy za sobą

Ostatnie wydarzenia na rynku pierwotnym zdają się jednoznacznie świadczyć o tym, że szaleństwo zakupów akcji z nowych emisji się skończyło. Dla mnie to kolejny sygnał, że hossę mamy za sobą.


Jeszcze niedawno każda emisja była sprzedawana po maksymalnej cenie z tak zwanych wstępnych widełek, a ta w zasadzie była zbliżona do wyceny analogicznych spółek już notowanych na giełdzie. A mimo to emisje kończyły się absurdalnie wysokimi redukcjami, a debiuty przynosiły gigantyczne przebicia. To już historia.


Najpierw, mniej więcej w tym samym czasie, zaczęły się dwa procesy: żonglowanie transzami połączone z ubieraniem drobnych ciułaczy w akcje w niechciane przez dużych graczy i mało efektowne debiuty. Po etapie słabych debiutów zaczęło się ustalanie ceny emisyjnej na bardziej realistycznym poziomie. Ale i to słabo pomagało. Inwestorzy jakoś nie palili się do kupowania akcji.


Gdy pojawiły się ceny z tzw. dolnego krańca widełek, stało się jasne, że za chwilę jakaś spółka przedłuży termin składania zamówień, a inny emitent drastycznie zmniejszy liczbę oferowanych w pierwszej ofercie publicznej (IPO) akcji.


Przed nami jeszcze obejmowanie akcji przez gwarantów oraz pierwsza emisja, która nie dojdzie do skutku. Potem zacznie się przekładanie emisji na później, czyli jak mawia mój znajomy na św. Dyrdy. A na koniec kolejka prospektów w Komisji Nadzoru Finansowego gwałtownie się skurczy.


Efekty studzenia koniunktury na rynku pierwotnym są w sumie zdrowe dla giełdy. Przestają się na niej pojawiać firmy, które inwestorom nie mają nic do zaoferowania poza akcjami (tymi z nowej emisji i tymi sprzedawanymi przez dotychczasowych akcjonariuszy). Na papiery dobrych firm sprzedawanych za rozsądne pieniądze zawsze znajdą się chętni. A za jakiś czas znów rynek IPO się obudzi.


TOMASZ ŚWIDEREK

dziennikarz działu Biznes Gazety Prawnej

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK