REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hossę na rynku ofert publicznych mamy za sobą

Tomasz Świderek

REKLAMA

Ostatnie wydarzenia na rynku pierwotnym zdają się jednoznacznie świadczyć o tym, że szaleństwo zakupów akcji z nowych emisji się skończyło. Dla mnie to kolejny sygnał, że hossę mamy za sobą.


REKLAMA

Jeszcze niedawno każda emisja była sprzedawana po maksymalnej cenie z tak zwanych wstępnych widełek, a ta w zasadzie była zbliżona do wyceny analogicznych spółek już notowanych na giełdzie. A mimo to emisje kończyły się absurdalnie wysokimi redukcjami, a debiuty przynosiły gigantyczne przebicia. To już historia.


Najpierw, mniej więcej w tym samym czasie, zaczęły się dwa procesy: żonglowanie transzami połączone z ubieraniem drobnych ciułaczy w akcje w niechciane przez dużych graczy i mało efektowne debiuty. Po etapie słabych debiutów zaczęło się ustalanie ceny emisyjnej na bardziej realistycznym poziomie. Ale i to słabo pomagało. Inwestorzy jakoś nie palili się do kupowania akcji.


Gdy pojawiły się ceny z tzw. dolnego krańca widełek, stało się jasne, że za chwilę jakaś spółka przedłuży termin składania zamówień, a inny emitent drastycznie zmniejszy liczbę oferowanych w pierwszej ofercie publicznej (IPO) akcji.

REKLAMA


Przed nami jeszcze obejmowanie akcji przez gwarantów oraz pierwsza emisja, która nie dojdzie do skutku. Potem zacznie się przekładanie emisji na później, czyli jak mawia mój znajomy na św. Dyrdy. A na koniec kolejka prospektów w Komisji Nadzoru Finansowego gwałtownie się skurczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Efekty studzenia koniunktury na rynku pierwotnym są w sumie zdrowe dla giełdy. Przestają się na niej pojawiać firmy, które inwestorom nie mają nic do zaoferowania poza akcjami (tymi z nowej emisji i tymi sprzedawanymi przez dotychczasowych akcjonariuszy). Na papiery dobrych firm sprzedawanych za rozsądne pieniądze zawsze znajdą się chętni. A za jakiś czas znów rynek IPO się obudzi.


TOMASZ ŚWIDEREK

dziennikarz działu Biznes Gazety Prawnej

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

    Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

    REKLAMA

    Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

    Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

    Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

    W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

    Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

    Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

    Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

    Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

    REKLAMA

    Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

    Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

    Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

    Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

    REKLAMA