REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystna dla spółki informacja często staje się sygnałem do sprzedaży

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

Publikacja ważnej dla spółki informacji to świetny moment do sprzedaży akcji. Dlatego warto wcześniej szukać takich firm, które mogą czymś pozytywnym zaskoczyć inwestorów. Wczoraj rynek nagrodził tak posiadaczy Petrolinvestu.


REKLAMA

Teraz w górę pnie się dwudziestka największych firm na warszawskim parkiecie, ale spółki małe i średnie nadal nie pozwalają części inwestorów na odrobienie strat. To głównie papiery tych firm trafiają w ręce graczy indywidualnych, skłonnych do emocjonalnych decyzji i podążających za rynkiem, co zwiększa ryzyko spekulacji i dużych wahań kursów.


- Wśród spółek widać podział. W firmach o dużej kapitalizacji widać udział inwestorów instytucjonalnych, a spółki o małej kapitalizacji, zwłaszcza o wątpliwych fundamentach, wydają się kierowane przez instynkty stadne - mówi Tomasz Kaczmarek, doradca inwestycyjny z DM BZ WBK.


W przypadku niedoświadczonych inwestorów jednym z największych błędów jest kierowanie się trendem lub kupno akcji pod wpływem złych lub dobrych informacji, podczas gdy jedna z najprostszych zasad na rynku brzmi - kupuj na zniżce, sprzedawaj na górce (lub co prawie jest równoznaczne kupuj na plotkach, sprzedawaj na faktach).


Na pewno jest to duże uproszczenie, ale konsekwentne stosowanie tych zasad mogłoby wielokrotnie zmniejszyć straty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierać takie spółki, które trudno wycenić i które ciężko porównać do firm już notowanych, podpowiadają także maklerzy.
A co ważne, robić to zwłaszcza w okresach, kiedy taka spółka dopiero się pojawia na rynku giełdowym.

REKLAMA


- Jeśli mamy do czynienia ze spółką, w której kursem kierują informacje, a nie osiągane wyniki finansowe, nie powinno się wchodzić w spółkę inwestując duże pieniądze, po fakcie publikacji takiej informacji. Taką firmą trzeba się interesować, kiedy kurs przeżywa pewne słabości, a dawno nie pojawiała się żadna informacja. Alternatywną metodą jest kupowanie jej akcji, ale wyłącznie natychmiast po publikacji takiej wiadomości - mówi Tomasz Kaczmarek.


Szczególne problemy w przewidywaniu kierunku notowań sprawiają firmy, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji i dopiero rozwijają działalność w ryzykownym sektorze. Jako przykład takiej spółki można wymienić Petrolinvest (firma z grupy Ryszarda Krauze). Firma, która w niedzielę wieczorem przekazała rynkowi informację o wydobyciu pierwszej partii ropy ze złoża Żubantam w Kazachstanie, w poniedziałek została wynagrodzona znaczną zwyżką - w trakcie sesji jej kurs rósł o ponad 8 proc. Analitycy nie spieszą się z przewidywaniami, na ile świadczy to o powrocie zaufania kupujących do spółki. Mało kto też chce podjąć się prognozowania dalszego rozwoju notowań firmy, której wycena bazuje na przyszłym, a nie obecnym wydobyciu ropy. Pewne jest, że zakupiona akcja Petrolinvestu, w momencie jej największej przeceny (na początku września), ze względu na pojawiające się informacje związane z jej głównym akcjonariuszem, dałaby zysk w wysokości około 30 proc.


- Spółki, w których trudno uchwycić wartość, zawsze będą charakteryzowały się większą spekulacją - mówi Michał Marczak z DI BRE, który nie podjął się oceny co do kształtowania się kursu spółki w najbliższym okresie.


- Na razie jest to spółka spekulacyjna, co do której pozostaje wiele niewiadomych. Wystarczy spojrzeć na kurs z ostatniego półtora miesiąca. Duże wahania ceny świadczą o trudności rynku w znalezieniu właściwej wyceny tej spółki. Informacja o wydobyciu dotyczy wartości bardzo niewielkich, które mogą sugerować jakieś możliwości dalszych odkryć, ale oszacowanie takiego prawdopodobieństwa jest trudne - mówi Marcin Palenik z Millennium DM.


Maklerzy dodają, że postrzeganie firmy może zmienić przede wszystkim pojawienie się raportu analitycznego na jej temat, najlepiej autorstwa międzynarodowego banku.

30 proc.
zyskały akcje Petrolinvestu od początku września


DLA INWESTORÓW

Pomocne dla inwestorów informacje znajdziesz na stronach:

www.gpwinfostrefa.pl

www.marketwatch.com

www.cnbc.com

www.reuters.com

www.bloomberg.com


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    REKLAMA

    Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

    To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    REKLAMA

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    REKLAMA