REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystna dla spółki informacja często staje się sygnałem do sprzedaży

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

Publikacja ważnej dla spółki informacji to świetny moment do sprzedaży akcji. Dlatego warto wcześniej szukać takich firm, które mogą czymś pozytywnym zaskoczyć inwestorów. Wczoraj rynek nagrodził tak posiadaczy Petrolinvestu.


REKLAMA

Teraz w górę pnie się dwudziestka największych firm na warszawskim parkiecie, ale spółki małe i średnie nadal nie pozwalają części inwestorów na odrobienie strat. To głównie papiery tych firm trafiają w ręce graczy indywidualnych, skłonnych do emocjonalnych decyzji i podążających za rynkiem, co zwiększa ryzyko spekulacji i dużych wahań kursów.


- Wśród spółek widać podział. W firmach o dużej kapitalizacji widać udział inwestorów instytucjonalnych, a spółki o małej kapitalizacji, zwłaszcza o wątpliwych fundamentach, wydają się kierowane przez instynkty stadne - mówi Tomasz Kaczmarek, doradca inwestycyjny z DM BZ WBK.


W przypadku niedoświadczonych inwestorów jednym z największych błędów jest kierowanie się trendem lub kupno akcji pod wpływem złych lub dobrych informacji, podczas gdy jedna z najprostszych zasad na rynku brzmi - kupuj na zniżce, sprzedawaj na górce (lub co prawie jest równoznaczne kupuj na plotkach, sprzedawaj na faktach).


Na pewno jest to duże uproszczenie, ale konsekwentne stosowanie tych zasad mogłoby wielokrotnie zmniejszyć straty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierać takie spółki, które trudno wycenić i które ciężko porównać do firm już notowanych, podpowiadają także maklerzy.
A co ważne, robić to zwłaszcza w okresach, kiedy taka spółka dopiero się pojawia na rynku giełdowym.

REKLAMA


- Jeśli mamy do czynienia ze spółką, w której kursem kierują informacje, a nie osiągane wyniki finansowe, nie powinno się wchodzić w spółkę inwestując duże pieniądze, po fakcie publikacji takiej informacji. Taką firmą trzeba się interesować, kiedy kurs przeżywa pewne słabości, a dawno nie pojawiała się żadna informacja. Alternatywną metodą jest kupowanie jej akcji, ale wyłącznie natychmiast po publikacji takiej wiadomości - mówi Tomasz Kaczmarek.


Szczególne problemy w przewidywaniu kierunku notowań sprawiają firmy, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji i dopiero rozwijają działalność w ryzykownym sektorze. Jako przykład takiej spółki można wymienić Petrolinvest (firma z grupy Ryszarda Krauze). Firma, która w niedzielę wieczorem przekazała rynkowi informację o wydobyciu pierwszej partii ropy ze złoża Żubantam w Kazachstanie, w poniedziałek została wynagrodzona znaczną zwyżką - w trakcie sesji jej kurs rósł o ponad 8 proc. Analitycy nie spieszą się z przewidywaniami, na ile świadczy to o powrocie zaufania kupujących do spółki. Mało kto też chce podjąć się prognozowania dalszego rozwoju notowań firmy, której wycena bazuje na przyszłym, a nie obecnym wydobyciu ropy. Pewne jest, że zakupiona akcja Petrolinvestu, w momencie jej największej przeceny (na początku września), ze względu na pojawiające się informacje związane z jej głównym akcjonariuszem, dałaby zysk w wysokości około 30 proc.


- Spółki, w których trudno uchwycić wartość, zawsze będą charakteryzowały się większą spekulacją - mówi Michał Marczak z DI BRE, który nie podjął się oceny co do kształtowania się kursu spółki w najbliższym okresie.


- Na razie jest to spółka spekulacyjna, co do której pozostaje wiele niewiadomych. Wystarczy spojrzeć na kurs z ostatniego półtora miesiąca. Duże wahania ceny świadczą o trudności rynku w znalezieniu właściwej wyceny tej spółki. Informacja o wydobyciu dotyczy wartości bardzo niewielkich, które mogą sugerować jakieś możliwości dalszych odkryć, ale oszacowanie takiego prawdopodobieństwa jest trudne - mówi Marcin Palenik z Millennium DM.


Maklerzy dodają, że postrzeganie firmy może zmienić przede wszystkim pojawienie się raportu analitycznego na jej temat, najlepiej autorstwa międzynarodowego banku.

30 proc.
zyskały akcje Petrolinvestu od początku września


DLA INWESTORÓW

Pomocne dla inwestorów informacje znajdziesz na stronach:

www.gpwinfostrefa.pl

www.marketwatch.com

www.cnbc.com

www.reuters.com

www.bloomberg.com


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA