| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sklepy będą pod kontrolą urzędników

Sklepy będą pod kontrolą urzędników

Placówki handlowe o powierzchni powyżej 400 mkw. muszą uzyskać zezwolenie wójta na prowadzenie działalności gospodarczej. Według ekspertów ograniczenia te są niezgodne z konstytucją i prawem europejskim.


NOWE PRAWO

 


Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz.U. nr 127, poz. 880). Dotyczy ona sklepów o powierzchni sprzedaży powyżej 400 mkw., ale nie tylko spożywczych, lecz także salonów samochodowych, meblowych, budowlanych czy odzieżowych.

 


Wczoraj do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. Jej zdaniem ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w formie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą swobody działalności gospodarczej.


- Ograniczenie to nie spełnia konstytucyjnych przesłanek jego dopuszczalności wyłącznie w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny - wyjaśnia Krzysztof Kajda z PKPP Lewiatan.


- Przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową w formie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych są dyskryminowani w stosunku do innych przedsiębiorców. Celem ustawy jest ochrona małych obiektów handlowych poprzez zahamowanie powstawania nowych i utrudnienie prowadzenia działalności już istniejących obiektów. Nie jest to jednak ważny interes publiczny w rozumieniu konstytucji - podsumowuje Krzysztof Kajda.


Nowe przepisy wprowadzają wymóg uzyskania zezwolenia na utworzenie i działanie obiektów handlowych. Zdaniem PKPP Lewiatan są one zbyt restrykcyjne w stosunku do wagi chronionego dobra.


- Wprowadzanie aż tak uciążliwych i surowych przepisów nie jest niezbędne do ochrony małych obiektów handlowych, przez co naruszona zostaje konstytucyjna zasada proporcjonalności - tłumaczy Krzysztof Kajda.


Dodatkowo PKPP Lewiatan uważa, że wymóg uzyskania zezwolenia na utworzenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych jest sprzeczny z zasadą równości. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych są dyskryminowani w stosunku do innych przedsiębiorców.


Przedsiębiorcy zwracają uwagę na naruszenie przez ustawodawcę zasad poprawnej legislacji.


- Przepisy ustawy nie korespondują z zasadami: zaufania do porządku prawnego, ochrony praw nabytych oraz zasadą swobody działalności gospodarczej - podsumowuje Mariusz Stawiarczyk, radca prawny w Kancelarii Chadbourne & Parke.


ŁUKASZ SOBIECH

lukasz.sobiech@infor.pl


OPINIA

HENRYKA BOCHNIARZ

prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Ustawa wprowadza kolejny rodzaj zezwolenia, którego uzyskanie będzie niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, jest więc sprzeczna z obietnicą rządu, który zapowiadał zmniejszenie liczby zezwoleń i koncesji. Sparaliżuje ona tworzenie i funkcjonowanie nie tylko supermarketów i galerii handlowo-usługowych, ale wszelkich dziedzin handlu wymagających dużych powierzchni, jak salony samochodowe czy meblowe, składy materiałów budowlanych. Reglamentacja działalności handlowej stanie się regułą, a swoboda działalności gospodarczej będzie wyjątkiem od tej reguły. Ustawa zadziała także na niekorzyść konsumentów, bowiem niższe koszty jednostkowe realizacji i eksploatacji dużych obiektów handlowych umożliwiają konsumentom nabywanie produktów po niższych cenach. Zdaniem konfederacji, ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w formie WOH jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą swobody działalności gospodarczej.

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »