reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej kontroli w firmach transportowych

Więcej kontroli w firmach transportowych

Od stycznia 2008 r. inspektorzy transportu drogowego będą mieli obowiązek podwojenia kontroli w firmach transportowych.


ZMIANA PRAWA

 


Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2004 r. nr 204, poz. 2088 z późn. zm.). Zgodnie z nowymi uregulowaniami nie mniej niż 30 proc. z ogólnej liczby skontrolowanych dni roboczych będzie podlegało kontrolom drogowym, a co najmniej 50 proc. ma się odbywać na terenie przedsiębiorstw transportowych. Nowelizacja ta wprowadza do polskiego systemu prawnego postanowienia unijnych dyrektyw, które określają m.in. częstotliwość kontroli w firmach zajmujących się transportem drogowym. Obecnie kontrole inspekcji drogowej obejmują 1 proc. dni roboczych kierowców zawodowych. Natomiast zgodnie z przyjętymi regulacjami 1 stycznia 2008 r. odsetek ten wyniesie 2 proc. W 2012 roku będzie to już 4 proc. dni przepracowanych przez zawodowych kierowców.

 


- Kontrole powinny być w firmach, które rzeczywiście nie przestrzegają rygorów ustawowych związanych usługami transportowymi. Pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego wiedzą, kto narusza prawo, i tam powinni kierować swoje kroki w pierwszej kolejności - mówi Tomasz Rejek, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.


Ustawa nakłada na przedsiębiorców wykonujących przewozy drogowe obowiązek przechowywania przez okres jednego roku dokumentów i protokołów z wyników kontroli przeprowadzonych na terenie ich siedziby lub dotyczących kontroli na drodze kierowców wykonujących przewóz na ich rzecz.


W związku ze zwiększoną liczbą kontroli więcej obowiązków będzie miał Główny Inspektor Transportu Drogowego. Ma on opracowywać, we współpracy m.in. z komendantem głównym Policji, komendantem głównym Straży Granicznej, jednolitą krajową strategię kontroli przepisów. Co dwa lata ma przekazywać Komisji Europejskiej sprawozdania statystyczne z wykonywanych kontroli przewozu drogowego, m.in. w zakresie stanu technicznego pojazdów.


ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama