reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie będzie podwyżki stóp procentowych we wrześniu

Nie będzie podwyżki stóp procentowych we wrześniu

Zdecydowanie niższa od prognoz inflacja w sierpniu sprawiła, że ekonomiści przesunęli kolejną podwyżkę stóp dopiero na listopad.


Rada Polityki Pieniężnej nie chce podwyższać stóp raz za razem i tym razem zrobi przerwę w zacieśnianiu polityki pieniężnej. Przerwa przydałaby się nawet wtedy, gdyby inflacja była wyższa, a co dopiero z taką inflacją - mówi Bartosz Pawłowski, ekonomista ING Banku.


Inflacja w sierpniu, zamiast oczekiwanych przez ekonomistów 1,9 proc., wyniosła 1,5 proc. Tymczasem w tym roku RPP już trzykrotnie podwyższała koszt pieniądza. Po podwyżkach w kwietniu, czerwcu i sierpniu główna stopa NBP wynosi 4,75 proc.


Według ekonomistów, RPP nie posłucha wicepremiera i ministra finansów Zyty Gilowskiej, która uznała, że nie ma już potrzeby ingerencji w wysokość stóp procentowych, ponieważ gospodarka jest w dobrej kondycji.


Rosnące jednostkowe koszty pracy oraz pogarszająca się relacja pomiędzy dynamiką wydajności i wynagrodzeń sprawią jednak, że RPP po kilku miesiącach przerwy powróci do podwyżki, aby uniknąć znacznego wzrostu cen w przyszłości.


Ekonomiści Raiffeisen Banku oczekują nawet, że Rada podwyższy stopy dopiero w grudniu.


- W takiej konfiguracji RPP, dopóki inflacja nie zbliży się do 2,5 proc., trudno liczyć na kolejną podwyżkę - mówi Marta Petka, ekonomistka z tego banku.


Sami członkowie RPP mają świadomość, że dzięki dotychczasowym ruchom nie ma konieczności szybkiego zacieśniania polityki pieniężnej. Mówił o tym w wywiadzie dla GP członek RPP Andrzej Sławiński.


- Dzięki temu, że ta polisa została wykupiona, nie ma na razie potrzeby szybkich dostosowań w polityce pieniężnej. Teraz możemy przez pewien czas obserwować, jaki będzie rzeczywisty bieg zdarzeń w gospodarce w stosunku do tego, co było wcześniej prognozowane. Ale musimy pamiętać, że mimo wciąż niskiej inflacji potencjalne zagrożenia nie znikną - powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej.


Według prognoz ośmiu ekonomistów, które zebrała GP, do końca 2007 roku dojdzie do jednej podwyżki stóp o 25 pkt bazowych, ale kolejne dwie (po 25 pkt bazowych) nastąpią w I połowie 2008 r.


- Co prawda, zakładam, że w I połowie 2008 r. Rada dwukrotnie podwyższy koszt pieniądza, ale możliwy jest też scenariusz z jedną podwyżką. Stanie się tak, jeśli sytuacja na rynkach finan- sowych się ustabilizuje, a gospodarka amerykańska znacznie nie zwolni - mówi Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.


Wrześniowa decyzja RPP będzie znana w środę około południa.


Prognoza GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama