| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 1,6 tys. firm bez szans na dotacje

1,6 tys. firm bez szans na dotacje

Jak dowiedziała się GP, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uznało, że nie ma możliwości, by firmy, które startowały po unijne dotacje w latach 2004-2006, dostały pieniądze z nowej perspektywy finansowej.


Dotyczy to prawie 500 przedsiębiorców, których projekty, złożone w tegorocznym konkursie w Poddziałaniu 2.2.1 w programie Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, zostały pozytywnie ocenione, ale dotacji nie dostali, bo zabrakło pieniędzy.

 


Pomysł, by ich inwestycje sfinansować z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) i z regionalnych programów operacyjnych (RPO) był autorstwa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ci przedsiębiorcy, którzy w konkursie uzyskali więcej niż 70 pkt, nie musieliby ponosić kosztów ponownego starania się o dotacje. 72 firmy uzyskałyby pieniądze z programu Innowacyjna Gospodarka, a reszta (438 firm) z RPO.


Z informacji GP wynika, że pomysłu PARP nie zaakceptowało MRR. Przyczyna: różnice w kryteriach udzielania pomocy między Poddziałaniem 2.2.1 a POIG. Zdaniem urzędników, w takiej sytuacji przyznanie dotacji byłoby nierównym traktowaniem wnioskodawców.


- Przedsiębiorcy, których projekty nie otrzymały dofinansowania w ramach Poddziałania 2.2.1 SPO-WKP, mogą ponownie wnioskować o dofinansowanie tych projektów w ramach RPO oraz POIG, dostosowując wnioski do nowych kryteriów - radzi MRR w piśmie przekazanym GP.


W Poddziałaniu 2.2.1 do tej pory PARP podpisał umowy z 221 firmami na kwotę 658 mln zł. Udało się wygospodarować dodatkowe 270 mln zł, ale na te pieniądze nie ma już co liczyć. W wyniku odwołań 27 przedsiębiorstwom udało się uzyskać pieniądze. Na ich inwestycje ma być przeznaczone 145 mln zł. Reszta pójdzie na dotacje na projekty, którym udało się uzyskać w konkursie 79 punktów. 1,6 tys. firm, których projekty uzyskały mniej, nie ma szans na unijną dotację.


Unijne dotacje
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Mariusz Gawrychowski

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »