REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Euro po 1,4 dol. niepokoi europejskich eksporterów

Ralph Atkins
John Thornhill

REKLAMA

Kurs euro po raz pierwszy przekroczył psychologicznie istotny poziom 1,4 dol., powodując nasilenie obaw o eksport ze strefy euro.


REKLAMA

REKLAMA

Wzrost wartości europejskiej waluty do najwyższego poziomu od czasu jej wprowadzenia w 1999 roku pokazuje, w jaki sposób skutki kryzysu na amerykańskim rynku słabo zabezpieczonych kredytów hipotecznych zaczynają szkodzić wzrostowi gospodarczemu 13 krajów strefy euro. Możliwe, że w efekcie zachęci to EBC do trzymania się obecnego podejścia do polityki pieniężnej - poczekamy, zobaczymy.


Julian Callow, ekonomista w Barclays Capital, uważa, że choć ostatnio w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Rosji nastąpił wzrost popytu na towary ze strefy euro, to teraz dla tamtejszych eksporterów nadejdzie godzina próby. Sądzi też, że po wzroście kursu euro EBC będzie znacznie mniej skłonny do podwyższania stóp. Jest jednak nieprawopodobne, żeby ta aprecjacja doprowadziła do nagłej zmiany opinii EBC o potrzebie podwyżki kosztów kredytu. Nie wydaje się, żeby EBC szczególnie zdziwiła półprocentowa obniżka stopy Rezerwy Federalnej: zdaje się on uważać tegoroczne wzmocnienie euro za zjawisko mniej alarmujące, niż byłaby ewentualna nagła zmiana jego polityki.


Marco Annunziata, główny ekonomista Unicredit, dowodzi, że EBC będzie różnicować swoje działania zależnie od podejmowanych przez Fed.


Politycy ze strefy euro, zwłaszcza z Niemiec, wydają się umocnieniem wspólnej waluty poruszeni mniej niż podczas poprzednich zwyżek jej kursu. Może to jednak wywołać nową falę niezadowolenia w Paryżu, gdyż prezydent Francji Nicolas Sarkozy wdaje się w słowne utarczki z Jean-Claude Trichetem, prezesem EBC w sprawie polityki banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Jak sugeruje Angel Gurría, sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), być może są już warunki uzasadniające obniżenie stóp przez EBC. Wydaje się jednak, że ta możliwość pozostanie poza polem widzenia większości członków rady zarządzającej EBC - chyba że euro wzmocni się jeszcze znacznie albo że dojdzie do wyraźnego pogorszenia prognoz sytuacji gospodarczej.


Angel Gurría mówi, że w ciągu ostatnich trzech lat europejskie firmy bardzo dobrze dostosowały się do silniejszego euro za pomocą zwiększenia wydajność i ograniczenia stopy zysku, teraz jednak czekają je dalsze kłopoty.


Jego zdaniem Fed, EBC i Bank Anglii miały rację, zasilając rynki płynnością, chodziło bowiem o utrzymanie zaufania do systemu finansowego i zapobieżenie przeniesieniu się kryzysu na sferę realną gospodarki.


- Sądzę, że postąpiły one słusznie - mówi sekretarz generalny OECD.


Zaznacza jednak, że interwencja banków centralnych może się wydawać paradoksalna w tym sensie, że istnieje ryzyko, iż w przyszłości przyczyni się ona do jeszcze większego kryzysu. Jego zdaniem przypomina to sytuację uzależnionego od narkotyku, który chce zerwać z nałogiem.


RALPH ATKINS, JOHN THORNHILL

Tłum. A.G.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA