REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procesy sądowe usprawiedliwiają nieużywanie znaku

Hanna Fedorowicz
Hanna Fedorowicz

REKLAMA

Firma Astra z Poznania postąpiła rozsądnie i zgodnie z zasadami uczciwości kupieckiej, wstrzymując się z wejściem na rynek z marką Caffe Pele, gdy trwał spór o ten znak - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.


REKLAMA

Poznańska Palarnia Kawy Astra wstrzymała się z wprowadzeniem na rynek znaku Caffe Pele dla koncentratu śmietanki oraz kawy. Zrobiła tak z powodu spraw sądowych, jakie wszczęła przeciwko niej Brazylijska Companhia Cacique de Cafe Soulvel. Astra nie chciała ryzykować i ponosić nakładów na ten znak, nie znając finału procesów. Firma z Brazylii żądała zakazania spółce Astra posługiwania się tą marką (proces przegrała, gdyż Astra de facto nie używała znaku).


Nie z winy Astry

REKLAMA


Pełnomocnik Astry powołał się na art. 169 ust. 1 pkt 1 prawa własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117). Mówi on, że nie można domagać się wygaszenia cudzego znaku z powodu nie używania go na rynku, jeśli właściciel znaku miał usprawiedliwiony powód, aby z tym się wstrzymać. Pełnomocnik Astry wyjaśnił, że po ostrzeżeniu brazylijskiej firmy poznańska spółka wstrzymała przygotowania do wprowadzenia kawy pod tą marką na rynek do czasu do wyjaśnienia zarzutów stawianych jej w procesie.


Kolegium Urzędu Patentowego (sygn. sp. 98/05) oddaliło wniosek Companii o wygaszenie znaku Caffe Pele. Kolegium zgodziło się, że toczące się postępowanie sądowe między konkurentami należy potraktować jako powód usprawiedliwiający nieużywanie znaku przez Astrę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Pełnomocnik brazylijskiej firmy twierdził, że Astra sama przyczyniła się do wszczęcia spraw sądowych. Zaznaczył, że firma z Brazylii używała tego znaku w Polsce w latach 70.-90. Ponadto Astra nie może zawłaszczać znaku, w którym jednym z elementów jest pseudonim znanego brazylijskiego byłego piłkarza, czym narusza jego prawa osobiste (jednak argument ten może mieć znaczenie w postępowaniu o unieważnienie, a nie o wygaszenie znaku).


Rozsądne działanie


Według pełnomocnika spółki wstrzymanie się z używaniem znaku było rozsądnym działaniem Astry.


WSA oddalił skargę brazylijskiej firmy. Według sądu UP prawidłowo ocenił sytuację.


- Firma z Brazylii najpierw skierowała pozew do sądu, następnie wystąpiła do UP o wygaszenie znaku Caffe Pele firmy Astra, a także o jego unieważnienie (ta ostania sprawa jest w toku).


- W doktrynie nie przywołuje się zbyt wielu przykładów dotyczących ważnych (usprawiedliwionych) powodów nieużywania znaku. W orzecznictwie unijnym przyjmuje się liberalne stanowisko, że wszelkie działania wiążące się z ryzykiem wprowadzenia znaku na rynek uchylają zarzut jego nieużywania - zaznaczyła sędzia. Zdaniem WSA spółka Astra zachowała się rozsądnie, podjęła obronę swoich praw przed sądem oraz wstrzymała się z używaniem znaku. W ocenie sądu działanie spółki Astra nie było zawinione, spółka podjęła słuszną decyzję. Nie znając wyniku procesu, nie chciała ponosić ryzyka kosztów wprowadzenia tej marki na rynek (sygn. VI SA/Wa 1571/06).


Uczciwe zachowanie kupieckie


NSA w pełni zgodził się z wyrokiem WSA i tym samym z decyzją UP.


- Astra postąpiła nie tylko rozsądnie, ale także zgodnie z zasadami uczciwości kupieckiej, a nawet z elegancją kupiecką. Miała prawo podjąć obronę swojego ważnego znaku w wytoczonym przeciwko niej procesie, który nie był przez nią zawiniony. Dopóki trwa spór o znak Caffe Pele, dopóty firma Astra ma usprawiedliwione podwody nie wprowadzać tej marki na rynek. Zatem firma brazylijska nie może skutecznie domagać się wygaszenia tego znaku z powodu jego nieużywania - stwierdził sędzia.

Wyrok NSA jest ostateczny (sygn. II GSK 127/07).


HANNA FEDOROWICZ

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA