Za obciążenia sprawozdawcze zapłacą przedsiębiorcy
REKLAMA
REKLAMA
Administracja, chcąc utrzymać swoje rozległe uprawnienia, nakłada na obywateli, przedsiębiorców, czy nawet na samą siebie obowiązek dostarczania coraz większej ilości informacji. Przekazywanie informacji statystycznych, prowadzenie księgowości, sporządzanie raportów prowadzą do powstania tzw. obciążeń administracyjnych. Na wolnym rynku informacja jest towarem jak każdy inny i ma swoją cenę - twierdzi Małgorzata Kałużyńska, dyrektor Departamentu Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki. Administracja wymaga wypełniania obowiązków informacyjnych bezpłatnie, nie biorąc nawet pod uwagę, jak duże powoduje to koszty. Ponoszą je zatem przedsiębiorcy, obywatele i oczywiście sama administracja.
Kolejnym problemem związanym z obowiązkami informacyjnymi jest ich nieefektywne wykorzystanie danych spowodowane brakiem przepływu informacji pomiędzy urzędami.
Szczególnie irytujące przedsiębiorców jest składanie tych samych danych kilka razy w roku w różnych terminach i różnych urzędach.
- Niepokojąca jest również duża liczba terminów składania sprawozdań. Jedne sprawozdania są składane do 10 dnia miesiąca, inne do 15, a jeszcze inne do 30. W dodatku informacje przekazywane w sprawozdaniach często się pokrywają. Gdyby skoordynować te liczne obowiązki i zamienić je w jednorazowe dostarczanie informacji do jednego urzędu, koszty byłyby znacznie niższe, a efektywność zbierania danych lepsza - uważa Małgorzata Kałużyńska.
Jerzy kowalski
REKLAMA
REKLAMA