| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy rzadziej łamią prawa pracowników

Firmy rzadziej łamią prawa pracowników

95 proc. pracujących Polaków deklaruje, że otrzymuje wynagrodzenie w terminie.


Dzięki poprawiającej się sytuacji na rynku pracy pracownicy coraz rzadziej są narażeni na łamanie ich praw - wynika z zaprezentowanych wczoraj badań Pracujący Polacy 2007, zrealizowanych na zlecenie PKPP Lewiatan.


Jacek Męcina, współtwórca badań i ekspert Lewiatana, wyliczał, że dobrze jest przez zatrudnionych oceniane przestrzeganie przepisów o czasie pracy i wypłacie innych należności pracowniczych. Z badań wynika, że prawie 80 proc. pracowników deklaruje, że ich firma wypłaca im dodatkowe wynagrodzenie lub udziela dodatkowego dnia wolnego za pracę w niedzielę. Tyle samo osób ma wypłacane wynagrodzenie za nadgodziny, a 90 proc. pracowników mówi, że firmy udzielają im urlopów w pełnym wymiarze.


Gorzej jest z możliwością zrzeszania się pracowników w istniejących w firmach związkach zawodowych oraz z możliwościami zakładania nowych. Jeden na trzech pracujących ma z tym kłopoty.


Autorzy badań podkreślają, że wyniki z tego roku, lepsze od zeszłorocznych, wskazują na poprawiającą się sytuację zatrudnionych.


- To m.in. efekt tego, że firmy muszą konkurować o pracowników i często boją się ich utraty - zauważył prof. Juliusz Gardawski z SGH, współtwórca badań.


Jacek Męcina wskazuje też, że lepszemu przestrzeganiu prawa pracy sprzyja też większa stabilność prawa.


- W wielu badaniach pracodawcy jako jedną z głównych przyczyn trudności w stosowaniu prawa pracy podają zmieniające się i niejasne przepisy - podkreślał Jacek Męcina.


Ponad 77 proc. pracujących osób ocenia, że bezrobotni, jeśli tylko chcą, mogą znaleźć jakąś pracę, a zaledwie 13 proc. osób uważa, że bezrobocie jest rzeczywistym problemem.


BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK