| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inwestorzy czekają na nowe przepisy regulujące zasady krótkiej sprzedaży

Inwestorzy czekają na nowe przepisy regulujące zasady krótkiej sprzedaży

Aktywni inwestorzy stosujący strategię krótkiej sprzedaży mogliby kilkanaście procent zwiększyć płynność na giełdzie. Na przeszkodzie stoi brak nowej ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, której projekt utknął w Sejmie.


Nasi członkowie pytają o możliwość korzystania z krótkiej sprzedaży, nie ma jednak takich możliwości, czekamy na oferty biur maklerskich - mówi Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.


Warszawska giełda liczy natomiast, że wzrost popularności krótkiej sprzedaży, która najchętniej stosowana jest w czasie bessy, będzie miał znaczny wpływ na płynność rynku. Na warszawskim parkiecie na przeszkodzie w jej rozwoju stoi między innymi problem pożyczek papierów wartościowych, a właśnie na operowaniu pożyczonymi akcjami opiera się ta strategia.


- Moim zdaniem największym problemem jest brak płynności, czyli papierów do pożyczenia, a drugim zabezpieczenie transakcji, które wynosi minimalnie 130 proc. wartości pożyczki - mówi Paweł Florczak z DI BRE, gdzie klient wnosi zabezpieczenie w wysokości 50 proc. wartości pożyczanych papierów (może być wniesione w gotówce lub odpowiednio ważonych papierach, dodatkowo blokowane są wszystkie należności wpływające z tej sprzedaży). W chwili zawarcia transakcji krótkiej sprzedaży zabezpieczenie wynosi 150 proc. wartości.


CO TO JEST KRÓTKA SPRZEDAŻ

Istotą krótkiej sprzedaży jest zarabianie na sprzedaży akcji przy wysokim kursie z oczekiwaniem na spadek notowań, a następnie odkupywanie papierów wartościowych po niższej cenie. Jest to jednak strategia, w której dokonujemy transakcji pożyczonymi akcjami.


Pożyczający akcje to zwykle instytucje finansowe, które dysponują dużymi pakietami akcji, m.in. OFE oraz fundusze inwestycyjne.


- Bez krótkiej sprzedaży i sprawnego rynku pożyczek nie jest też możliwa realizacja celu, jakim jest uczynienie z Warszawy centrum kapitałowego tej części Europy - mówi Adam Maciejewski, wiceprezes GPW.


- W przypadku OFE przeszkodą są przepisy, które w niewystarczający sposób regulują zasady pożyczania papierów. Jeżeli chodzi o TFI, nie widzą one takiej potrzeby, co ma związek m.in. z hossą na giełdzie. Problemem jest też wysokość zabezpieczeń, która przewyższa wartość pożyczanych papierów - mówi Tomasz Masiarz, prawnik z Kancelarii Vogel, Dubiński, Wspólnicy.


GPW liczy, że w rozwoju krótkiej sprzedaży pomoże zmiana ustawy o obrocie instrumentami finansowymi która ograniczy wymogi dotyczące blokady wykorzystywanych papierów na rachunku. Projekt nowelizacji został już złożony w Sejmie.


- Sytuacja polityczna skomplikowała nasze plany. Jestem przekonany, że ułatwienia spowodują wzrost płynności rynku o kilkanaście procent, choć w dużej mierze będzie to zależało również od chęci posiadaczy dużych pakietów akcji do udostępniania tych papierów inwestorom w ramach pożyczek - mówi Adam Maciejewski.


4 ZASADY KRÓTKIEJ SPRZEDAŻY

1 Przed sprzedażą papierów wartościowych pożyczamy je od domu maklerskiego lub za jego pośrednictwem od innego klienta, z przyrzeczeniem zwrotu w określonym terminie w przyszłości. Musimy też zagwarantować zwrot papierów przez złożenie depozytu zabezpieczającego.

2 Zabezpieczenie sprzedaży krótkiej po realizacji zlecenia sprzedaży nie może być mniejsze niż 130 proc. wartości rynkowej pożyczonych papierów.

3 Pożyczone papiery sprzedajemy następnie na giełdzie, a po ich odkupieniu oddajemy do domu maklerskiego. Wtedy zwracane jest też zabezpieczenie transakcji.

4 Na koszty przeprowadzenia transakcji składają się prowizje dla domu maklerskiego oraz koszty pożyczki papierów wartościowych.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR55.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »