Kategorie

Zniesienie podatku od zysków na razie bez wpływu na giełdę

Marcin Jaworski
Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska
Możliwa likwidacja podatku Belki nie wpłynie na znaczący wzrost zainteresowania inwestycjami w akcje.


Jedną z pierwszych deklaracji gospodarczych Platformy Obywatelskiej po wygranych wyborach jest likwidacja 19-proc. podatku Belki, który w 2004 roku został nałożony na zyski od inwestycji kapitałowych. Od kiedy na warszawskiej giełdzie utrzymuje się koniunktura dająca inwestycjom w akcje przewagę nad innymi formami lokowania kapitału, konieczność płacenia tego podatku nie jest tak odczuwalna, jak w momencie jego wprowadzenia, jednak inwestorzy z entuzjazmem przyjmują każdą zapowiedź zniesienia tego obciążenia.

Reklama


- Rynek kapitałowy jest zmienny. O ile teraz mało kto rozważa inne opcje inwestycyjne, to w czasie gorszej koniunktury i porównywalnych stóp zwrotu, każdy będzie analizował wpływ podatku i inne możliwości inwestycyjne - mówi Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.


O ile zniesienie podatku nie uszczuplałoby dłużej naszych zysków, a giełda zyskałaby na atrakcyjności, stracić mogą twórcy produktów chroniących przed podatkiem Belki, przede wszystkim ubezpieczyciele.

Reklama


- Nie sądzę, aby likwidacja tego podatku wpłynęła mobilizująco na osoby, które do tej pory wstrzymywały się od inwestycji i zakupu na przykład jednostek funduszy tylko dlatego, że nie zapłacą podatku. Ważny jest jednak element wyrównania szans między poszczególnymi kategoriami produktów - mówi Tomasz Publicewicz z Analiz Online.


Likwidacja tego obciążenia zmniejszy atrakcyjność polis inwestycyjnych. Do tej pory towarzystwa korzystały na tym, że kupując polisę, można zmieniać profil inwestycyjny i rodzaj funduszu w okresie oszczędzania bez konieczności opłacania podatku Belki. Była to przewaga w stosunku do kupowanych na wolnym rynku funduszy, którą TFI usiłowały zneutralizować, tworząc fundusze parasolowe. Już teraz TFI mają więcej aktywów i rosną one szybciej niż w przypadku polis inwestycyjnych. Według Analiz Online te pierwsze na koniec czerwca tego roku zarządzały 107,6 mld zł (16 proc. oszczędności Polaków), czyli kwotą niemal dwa razy większą niż rok wcześniej, kiedy było to 55,3 mld zł. W tym samym okresie ubezpieczyciele zarządzali 36 mld zł (5,3 proc. naszych oszczędności) wobec 22,6 mld zł w czerwcu 2006 r. Przy braku podatku Belki klienci mogą jeszcze chętniej wybierać swobodne dysponowanie środkami w ramach TFI, w których oszczędzanie można przerwać w dowolnym momencie.


BRAK PODATKU UDERZY W POLISY

- polisy udające lokaty - stracą rację bytu - zawierane w bankach, najczęściej na 6-12 miesięcy, dają zwolnienie z podatku Belki jako polisy na życie i dożycie.

 polisy udające lokaty - stracą rację bytu - zawierane w bankach, najczęściej na 6-12 miesięcy, dają zwolnienie z podatku Belki jako polisy na życie i dożycie.

- polisy strukturyzowane - będą mniej konkurencyjne - dzięki konstrukcji w postaci ubezpieczenia na życie i dożycie, pozwalają uniknąć podatku Belki. To istotny bonus, bo takie umowy zawierane na 2-5 lat, obiecują brak straty kapitału i ewentualne wysokie zyski.

- polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym - będą mniej konkurencyjne - nie dają zwolnienia z podatku Belki po zakończeniu okresu oszczędzania. Pozwalają go jednak uniknąć przy zmianie profilu inwestycyjnego.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA, MARCIN JAWORSKI

gp@infor.pl


OPINIA

ZBIGNIEW JAGIEŁŁO

prezes Pioneer Pekao TFI

Największy wpływ na powodzenie funduszy inwestycyjnych mają niskie stopy procentowe. Od kiedy ich poziom w Polsce zaczął spadać, oszczędzanie pasywne na lokatach bankowych stało się mniej atrakcyjne niż zwroty, jakie oferuje rynek kapitałowy. Niskie stopy procentowe pokazały, że wpływ podatku nie jest tak znaczący, jakby się wydawało. Likwidacja podatku od zysków kapitałowych może jednak wywrzeć negatywny wpływ na działanie indywidualnych kont emerytalnych. Jedną z zachęt oszczędzania w tzw. trzecim filarze jest zwolnienie z tego podatku.

 
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?