REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze z Unii Europejskiej bez promesy bankowej

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy będą się starali o unijne dotacje, będą zobowiązani składać tylko oświadczenie, że mają możliwość uzyskania kredytu bankowego. Dokument z banku nie będzie potrzebny - zapowiada część samorządów wojewódzkich.


REKLAMA

Samorządowcy chcą ułatwić firmom aplikowanie o unijne pieniądze. Część samorządów wojewódzkich, które będą wdrażały fundusze unijne w ramach regionalnych programów operacyjnych, zdecydowała się, że nie będzie wymagać od firm ubiegających się o dotacje promes bankowych. Jak przekonują, ma to pozwolić zaoszczędzić przedsiębiorcom czas i pieniądze.


Wystarczy oświadczenie

REKLAMA


- Od przedsiębiorców, którzy będą aplikowali o dotacje, będziemy wymagali tylko oświadczenia, że mają możliwość uzyskania kredytu bankowego na inwestycje. Nie muszą nam pokazywać dokumentu uzyskanego z banku - mówi GP Magdalena Młyńczyk, wicedyrektor departamentu gospodarki w wielkopolskim urzędzie marszałkowskim.


Podkreśla, że jest to jedno z wielu ułatwień, które zamierza wprowadzić samorząd. Rezygnacja z promesy jest związana z dwuetapową procedurą aplikowania o środki. Najpierw przedsiębiorca ma złożyć prosty wniosek o dotacje wraz z nielicznymi dodatkowymi dokumentami. Pozostałe, w tym dowód o uzyskaniu kredytu, będą dostarczane przed podpisaniem umowy o przyznaniu unijnych pieniędzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Mazowsze też zrezygnuje


Jak mówi Jan Kukułka, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w mazowieckim urzędzie marszałkowskim, podobnie może być na Mazowszu.


- Chcemy zrezygnować z promes bankowych. To element ułatwień dla przedsiębiorców - mówi. Według niego, decyzji w tej sprawie można spodziewać się do końca miesiąca.


Promesa bankowa to oprócz dowodu, że bank jest gotów przyznać kredyt, dokument, który potwierdza zdrową kondycję finansową firmy, ubiegającej się o dotacje. Zgodnie z unijnymi regulacjami dotacja nie może trafić do przedsiębiorstwa, które nie ma szans zrealizować projekt. Jednak samorządowcy znaleźli na to sposób.


- Będziemy oceniali wykonalność inwestycji przy pomocy ekspertów przed podpisaniem umowy. Jeśli ktoś nie przejdzie tej oceny, to nie dostanie dotacji - zapewnia Jan Kukułka.


Ułatwienia nie dla wszystkich


Jednak nie wszystkie samorządy zdecydowały się na podobny krok. Jak mówi Jacek Woźniak, dyrektor departamentu polityki regionalnej w małopolskim urzędzie marszałkowskim, firmy z Małopolski, które zdecydują się na sfinansowanie swojej inwestycji z kredytu bankowego, będą musiały przedstawić promesę bankową.


- Firma ubiegająca się dotacje będzie musiała pokazać, że ma domknięty montaż finansowy projektu. W przypadku kredytu będzie to promesa - mówi dyrektor.


Podobnie będzie postępowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która będzie rozdzielała pieniądze dla firm z programu Innowacyjna Gospodarka.


- Jeśli przedsiębiorca w źródłach finansowania projektu wskaże kredyt, to będzie musiał go udokumentować, czyli pokazać promesę lub umowę kredytową - mówi Monika Karwat-Bury, rzecznik PARP.


CO TO JEST PROMESA

Promesa bankowa jest dowodem, że firma, która ubiega się o unijne dofinansowanie, spełnia kryteria umożliwiające jej przyznanie kredytu. Umożliwia ona wykazanie instytucjom wdrażającym środki unijne wymaganego montażu finansowego projektu oraz jest przyrzeczeniem udzielenia na niego kredytu przez bank. Jej zaletą jest umożliwienie firmie wykazania wiarygodnych źródeł finansowania inwestycji w procesie wnioskowania o dotacje. Firma ubiegająca się o jej wydanie składa do banku wniosek o promesę, który jest rozpatrywany zgodnie z procedurą oceny wniosków kredytowych. Promesa jest nieoprocentowana, ale za jej wydanie bank pobiera opłatę.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

MARZENA CHMIELEWSKA

dyrektor departamentu funduszy strukturalnych w PKPP Lewiatan

Rezygnacja z obowiązkowych promes bankowych była naszym postulatem wprowadzenia ułatwień w procedurze aplikowania o środki unijne przez firmy. Dlatego cieszy inicjatywa, by przenieść obowiązek dostarczania zaświadczenia o możliwości uzyskania kredytu na końcowy etap prac nad wnioskiem o dotację. Jest mało prawdopodobne, by bank zdecydował się nie przyznać kredytu firmie, która uzyskała unijną dotację. Dodatkowo przedsiębiorca, który dostał pieniądze z UE, ma lepszą pozycję wyjściową do rozmów z bankiem niż ten, który dopiero się o nie stara.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA