| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej artykułów ma podlegać opłacie produktowej

Więcej artykułów ma podlegać opłacie produktowej

Producenci ulotek i oleju jadalnego będą musieli zapewnić recykling odpadów powstałych z takich produktów.


ZMIANA PRAWA

 


Materiały reklamowe, takie jak ulotki, gazetki promocyjne czy plakaty, będą objęte systemem opłaty produktowej - przewiduje projekt ustawy o gospodarowaniu odpadami poużytkowymi, który przygotowało Ministerstwo Środowiska. Tym samym przepisom będzie podlegał także olej jadalny. Opłatę produktową przedsiębiorcy muszą uiścić, gdy nie zapewnią recyklingu na odpowiednim poziomie.


Regulacje zaproponowane w projekcie zastąpią ustawę z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. z 2007 r. nr 90, poz. 607).


Do tej pory opłatą produktową były objęte oleje smarowe czy opony. Dodanie materiałów reklamowych spowodowane jest coraz większą ilością produkowanych materiałów promocyjnych i reklamowych, takich jak plakaty, gazetki z towarami czy ulotki. Stanowią one zagrożenie dla środowiska, dlatego należy poddawać je recyklingowi. Oznacza to, że firmy, które wprowadzają takie materiały na rynek, będą musiały zapewnić ich recykling we wskazanym poziomie lub uiścić opłatę produktową.


- Przedsiębiorca, który np. zamówi w drukarni pewną ilość ulotek, będzie musiał zebrać odpowiednią ilość materiałów należących do tej grupy i poddać je recyklingowi - wyjaśnia Paweł Sosnowski z departamentu gospodarki odpadami w Ministerstwie Środowiska.


Z danych resortu środowiska wynika, że rocznie na rynek krajowy trafia 75 tys. ton ulotek reklamowych. Dlatego potrzebne jest prawne wsparcie zagospodarowania odpadów powstałych z takich materiałów.


Projekt zakłada także, że opłatą produktową zostaną objęte oleje jadalne. Z informacji ministerstwa wynika, że w Polsce jest ponad 80 tys. punktów gastronomicznych typu fast food, w których wykorzystany olej jest zagospodarowywany w sposób szkodzący środowisku.


- Dlatego producent oleju jadalnego będzie odpowiedzialny za stworzenie systemu gospodarowania odpadami po nim. Będzie musiał odebrać olej z punktu gastronomicznego i poddać go odpowiednim procesom odzysku - mówi Paweł Sosnowski.


Projekt ustawy zakłada również utworzenie rejestru przedsiębiorców podlegających nowym przepisom. Odpowiedzialny za to ma być generalny inspektor ochrony środowiska. Przedsiębiorcy będą musieli złożyć wnioski o wpis do rejestru. System ten ma pozwolić nie tylko kontrolować firmy wprowadzające na rynek produkty, z których powstają odpady poużytkowe, ale ułatwić również składanie sprawozdań o masie wprowadzonych towarów, ilości zebranych odpadów i należnej opłacie produktowej.


Przepisy zaproponowane przez Ministerstwo Środowiska mają wejść w życie od 1 stycznia 2009 r.


80 tys. punktów gastronomicznych typu fast food wykorzystuje olej jadalny, który zagospodarowuje się w sposób szkodzący środowisku


ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

 
 
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »