| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > We wrześniu na GPW pojawią się co najmniej cztery nowe spółki

We wrześniu na GPW pojawią się co najmniej cztery nowe spółki

Turystyka, informatyka i utylizacja - akcje spółek działających w tych branżach będą mogli kupić inwestorzy we wrześniowych ofertach publicznych. Pod względem wartości nie będą to jednak oferty imponujące.


W tym roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowało już 46 spółek.


Zarząd GPW spodziewa się, że do końca roku liczba debiutantów wzrośnie do przynajmniej 60. Do tego celu giełdę przybliżą wrześniowe debiuty i oferty. Choć w ciągu tego miesiąca wzrośnie liczba notowanych na giełdzie firm, plany spółek nie wskazują, że pod względem wartości ofert będzie to imponujący miesiąc.


We wrześniu na warszawskim parkiecie powinny zadebiutować przynajmniej cztery spółki - Oponeo, Energoinstal, Arcus oraz przechodzący z MTS-CeTo Resbud, a wśród spółek, które chcą sprzedać swoje akcje nowym inwestorom, znajduje się biuro turystyczne Rainbow Tours i spółka informatyczna Wola Info. Informatyczna Wola Info zamierza pozyskać z emisji akcji około 25 mln zł i przeznaczyć te pieniądze na umocnienie pozycji na rynku.


Biura maklerskie przeprowadzające oferty zapowiadają kolejne debiuty w ostatnim kwartale 2007 roku.


- Do końca roku możemy przeprowadzić oferty jeszcze około czterech spółek. Prospekty dwóch firm z branży medycznej, prowadzącego sieć przychodni medycznych w województwie pomorskim Polmedu i producenta odczynników do diagnostyki medycznej in vitro Cormay, już czekają na zatwierdzenie w Komisji Nawozu Finansowego. Wartość każdej z tych ofert sięgnie kilkudziesięciu milionów złotych - mówi Norbert Kozioł, dyrektor Domu Maklerskiego Polonia Net, który organizuje ofertę Rainbow Tours.


Do końca roku DM Polonia Net może wprowadzić na giełdę jeszcze dwie spółki - telekomunikacyjną i z branży chemicznej, których oferty powinny osiągnąć wartość kilkudziesięciu milionów złotych.


Obecnie trwa oferta Energoinstalu, producenta kotłów energetycznych. Oferujący jej akcje DM IDMSA nie wyklucza, że we wrześniu przeprowadzi ofertę kolejnej spółki, Orzeł Biały, która zajmuje się utylizacją zużytych akumulatorów ołowiowych. Zdaniem Rafała Abratańskiego, wiceprezesa zarządu DM IDMSA, ostatnia korekta na giełdzie i wahania notowań mogą spowodować, że część ofert będzie sprzedawana taniej niż planowały wcześniej spółki, a inwestorzy będą ostrożniej podchodzili do pojawiających się ofert.


- Myślę, że inwestorzy będą bardziej selektywni w wyborze spółek i branż - mówi Abratański.


W Komisji Nadzoru Finansowego na rozpatrzenie czeka obecnie 68 prospektów, z czego 44 to prospekty firm, które nie są jeszcze na giełdzie obecne.


Do tej pory w 2007 roku wartość debiutów na GPW - uwzględniając spółki zagraniczne, które akcje sprzedawały również na innych giełdach - sięgnęła 16,5 mld zł. Wśród tegorocznych ofert znalazła się oferta austriackiego dewelopera Immoeast warta 10,7 mld zł, z czego polscy inwestorzy nabyli akcje warte około 463 mln zł. Wśród polskich spółek największy debiut, wyceniony na ponad 1 mld zł, przeprowadził również deweloper - LC Corp. Wśród brokerów pełniących obowiązki oferującego akcje, pod względem liczby ofert na czele utrzymują się: DM IDM, CAIB, DM BOŚ.


Ostatnie oferty publiczne na GPW

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »