reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prognozy indeksów giełdowych

Prognozy indeksów giełdowych

Perspektywy rynku pozostają dobre, jednak inwestorzy nie powinni spodziewać się we wrześniu wysokich zwrotów z inwestycji. Indeks WIG20 może wzrosnąć o 3 proc.


Fundamentalnie spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych pozostają silne, ale na zachowaniu indeksu WIG20 w najbliższym miesiącu będą ciążyły wydarzenia gospodarcze z USA i niepokój na polskiej scenie politycznej.

 


Inwestorzy z pewnością zapamiętają minione wakacje i korektę na warszawskiej giełdzie, która odebrała uczestnikom funduszy akcji już kilkanaście punktów procentowych z tegorocznych zysków. Z wyliczeń firmy doradczej Expander wynika, że od szczytu indeksów WIG i WIG20 z 6 lipca do 29 sierpnia (ostatnie dostępne dane) wszystkie fundusze akcji polskich zanotowały straty. A w funduszach swoje oszczędności ulokowały już ponad dwa miliony ludzi.


Perspektywy polskiego rynku pozostają jednak dobre, choć wrzesień nie będzie miesiącem, w którym gracze i uczestnicy funduszy powinni spodziewać się znaczących zwrotów z inwestycji w akcje największych i najbardziej płynnych spółek na GPW.


KONTRAKTY TERMINOWE: NOWE REKORDY

Sierpień był rekordowym miesiącem na rynku instrumentów pochodnych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wolumen obrotu kontraktami na WIG20 po raz pierwszy przekroczył milion kontraktów terminowych. Przyniosło to najwyższą wartość obrotów na instrumentach pochodnych w historii GPW. W sierpniu wyniosła ona 75 mld zł, a od początku roku osiągnęła już blisko 400 mld zł - jest to wyższa wartość niż w całym 2006 roku.


Miesięczne zmiany indeksu WIG20 i jego prognoza

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Współpraca WOJCIECH IWANIUK


OPINIE

MICHAŁ MARCZAK,

szef działu analiz Domu Inwestycyjnego BRE Banku

Wrzesień będzie dobrym miesiącem dla rynku, pogorszenie sytuacji na naszej giełdzie może nastąpić dopiero w październiku. Później do końca roku sytuacja na rynku dalej powinna być korzystna. We wrześniu spodziewamy się kilkuprocentowych wzrostów na głównych indeksach giełdowych.

MAREK JURAŚ

szef działu analiz Domu Maklerskiego BZ WBK

Biorąc pod uwagę historię giełdową, wrzesień przeważnie jest miesiącem spadkowym, statystycznie najsłabszym dla inwestorów w ciągu całego roku . Jeśli jednak nie będzie żadnych bardzo niekorzystnych informacji, to tym razem nie musi okazać się aż tak zły, chociaż też nie spodziewałbym się dużych wzrostów. Głównym czynnikiem wpływającym na trend jest teraz to, co się dzieje w amerykańskiej gospodarce. Dlatego dużego wpływu na kursy upatrywałbym w decyzji FED-u, który w połowie miesiąca będzie decydować o wysokości stóp procentowych.

PIOTR HER

starszy analityk rynku akcji z Raiffeisen Bank Polska

Fundamenty spółek są silne, i z tej strony nie widzę zagrożenia. Oczekuję jednak, że we wrześniu duży wpływ na giełdę, i raczej negatywny, będą miały krajowe wydarzenia polityczne. Należy też patrzeć na wydarzenia zagraniczne, głównie w USA. Sytuacja na GPW będzie wypadkową tych trzech czynników. Spodziewam się, że wrzesień dla naszej giełdy nie będzie zbytnio udany, wzrosty powinna powstrzymać nerwowość polityczna i niestabilna sytuacja na rynkach międzynarodowych. Biorąc pod uwagę pojawiające się ryzyka, zakładałbym raczej brak wzrostu WIG20.

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama