REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona w marketach tylko z licencją

Małgorzata Ostrzyżek

REKLAMA

Agencje ochrony będą mogły prowadzić działalność w formie spółki cywilnej. Obowiązek posiadania licencji będą mieć pracownicy ochrony w obiektach handlowych lub usługowych.


ZMIANA PRAWA

REKLAMA


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy o ochronie osób i mienia, który przewiduje możliwość wykonywania działalności ochrony w formie spółki cywilnej. Będzie to możliwe jednak wtedy, gdy wszyscy wspólnicy będą posiadali koncesję.


Zgodnie z projektem nowej ustawy o koncesję nie będzie mogła się ubiegać osoba, w stosunku do której warunkowo umorzono postępowanie karne, a okres próby jeszcze się nie skończył. Nie może się także przeciwko niej toczyć postępowanie o przestępstwo.


- Jest to rozwiązanie właściwe, gdyż zakres usług ochroniarskich obejmuje bezpośrednio sferę bezpieczeństwa i wykonywanie tych usług powinno podlegać szczególnym obostrzeniom - twierdzi Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Turystyki.

REKLAMA


Rozszerzeniu ulegnie zakres usług, które wykonywać będą mogli wyłącznie pracownicy licencjonowani. Obowiązek posiadania licencji będą mieć pracownicy ochrony w obiektach handlowych lub usługowych w czasie ogólnej ich dostępności - tam gdzie mają oni bezpośredni kontakt ze sferą dotyczącą dóbr chronionych człowieka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Takie rozwiązanie wyeliminuje sytuacje, gdy pracownik ochrony nieposiadający licencji zostaje oskarżony o przekroczenie uprawnień przy zatrzymywaniu osoby próbującej np. dokonać kradzieży w supermarkecie. Osoby posiadające licencję mają bowiem prawo do użycia środków przymusu bezpośredniego - tłumaczy prezes Sławomir Wagner.


Po wejściu w życie ustawy nie trzeba będzie kończyć kursu, aby przystąpić do egzaminu licencyjnego. Sposób przygotowania do egzaminu zależeć będzie od wyboru osoby ubiegającej się o licencję.


- Sądzę, że jest to prawidłowe rozwiązanie, gdyż ubiegający się o licencję jest w stanie sam przygotować się do egzaminu końcowego. Problemem może być jedynie przygotowanie do posługiwania się bronią. Często bowiem osoby nie mają dostępu do takiego szkolenia - uważa dyrektor Mariusz Burdak, dyrektor ds. marketingu w Agencji Ochrony Mienia Wena z Gdańska.


Jego zdaniem, działalność ochroniarska prowadzona w formie spółki cywilnej może stwarzać w praktyce duże pole do nieprawidłowości. Projekt ustawy trafił do uzgodnień międzyresortowych.


12 tys. osób rocznie otrzymuje licencję pracownika ochrony

tys. osób rocznie otrzymuje licencję pracownika ochrony


Małgorzata Ostrzyżek

malgorzata.ostrzyzek@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA