| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ochrona w marketach tylko z licencją

Ochrona w marketach tylko z licencją

Agencje ochrony będą mogły prowadzić działalność w formie spółki cywilnej. Obowiązek posiadania licencji będą mieć pracownicy ochrony w obiektach handlowych lub usługowych.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy o ochronie osób i mienia, który przewiduje możliwość wykonywania działalności ochrony w formie spółki cywilnej. Będzie to możliwe jednak wtedy, gdy wszyscy wspólnicy będą posiadali koncesję.


Zgodnie z projektem nowej ustawy o koncesję nie będzie mogła się ubiegać osoba, w stosunku do której warunkowo umorzono postępowanie karne, a okres próby jeszcze się nie skończył. Nie może się także przeciwko niej toczyć postępowanie o przestępstwo.


- Jest to rozwiązanie właściwe, gdyż zakres usług ochroniarskich obejmuje bezpośrednio sferę bezpieczeństwa i wykonywanie tych usług powinno podlegać szczególnym obostrzeniom - twierdzi Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Turystyki.


Rozszerzeniu ulegnie zakres usług, które wykonywać będą mogli wyłącznie pracownicy licencjonowani. Obowiązek posiadania licencji będą mieć pracownicy ochrony w obiektach handlowych lub usługowych w czasie ogólnej ich dostępności - tam gdzie mają oni bezpośredni kontakt ze sferą dotyczącą dóbr chronionych człowieka.


- Takie rozwiązanie wyeliminuje sytuacje, gdy pracownik ochrony nieposiadający licencji zostaje oskarżony o przekroczenie uprawnień przy zatrzymywaniu osoby próbującej np. dokonać kradzieży w supermarkecie. Osoby posiadające licencję mają bowiem prawo do użycia środków przymusu bezpośredniego - tłumaczy prezes Sławomir Wagner.


Po wejściu w życie ustawy nie trzeba będzie kończyć kursu, aby przystąpić do egzaminu licencyjnego. Sposób przygotowania do egzaminu zależeć będzie od wyboru osoby ubiegającej się o licencję.


- Sądzę, że jest to prawidłowe rozwiązanie, gdyż ubiegający się o licencję jest w stanie sam przygotować się do egzaminu końcowego. Problemem może być jedynie przygotowanie do posługiwania się bronią. Często bowiem osoby nie mają dostępu do takiego szkolenia - uważa dyrektor Mariusz Burdak, dyrektor ds. marketingu w Agencji Ochrony Mienia Wena z Gdańska.


Jego zdaniem, działalność ochroniarska prowadzona w formie spółki cywilnej może stwarzać w praktyce duże pole do nieprawidłowości. Projekt ustawy trafił do uzgodnień międzyresortowych.


12 tys. osób rocznie otrzymuje licencję pracownika ochrony

tys. osób rocznie otrzymuje licencję pracownika ochrony


Małgorzata Ostrzyżek

malgorzata.ostrzyzek@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK