Ochrona w marketach tylko z licencją
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy o ochronie osób i mienia, który przewiduje możliwość wykonywania działalności ochrony w formie spółki cywilnej. Będzie to możliwe jednak wtedy, gdy wszyscy wspólnicy będą posiadali koncesję.
Zgodnie z projektem nowej ustawy o koncesję nie będzie mogła się ubiegać osoba, w stosunku do której warunkowo umorzono postępowanie karne, a okres próby jeszcze się nie skończył. Nie może się także przeciwko niej toczyć postępowanie o przestępstwo.
- Jest to rozwiązanie właściwe, gdyż zakres usług ochroniarskich obejmuje bezpośrednio sferę bezpieczeństwa i wykonywanie tych usług powinno podlegać szczególnym obostrzeniom - twierdzi Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Turystyki.
REKLAMA
Rozszerzeniu ulegnie zakres usług, które wykonywać będą mogli wyłącznie pracownicy licencjonowani. Obowiązek posiadania licencji będą mieć pracownicy ochrony w obiektach handlowych lub usługowych w czasie ogólnej ich dostępności - tam gdzie mają oni bezpośredni kontakt ze sferą dotyczącą dóbr chronionych człowieka.
- Takie rozwiązanie wyeliminuje sytuacje, gdy pracownik ochrony nieposiadający licencji zostaje oskarżony o przekroczenie uprawnień przy zatrzymywaniu osoby próbującej np. dokonać kradzieży w supermarkecie. Osoby posiadające licencję mają bowiem prawo do użycia środków przymusu bezpośredniego - tłumaczy prezes Sławomir Wagner.
Po wejściu w życie ustawy nie trzeba będzie kończyć kursu, aby przystąpić do egzaminu licencyjnego. Sposób przygotowania do egzaminu zależeć będzie od wyboru osoby ubiegającej się o licencję.
- Sądzę, że jest to prawidłowe rozwiązanie, gdyż ubiegający się o licencję jest w stanie sam przygotować się do egzaminu końcowego. Problemem może być jedynie przygotowanie do posługiwania się bronią. Często bowiem osoby nie mają dostępu do takiego szkolenia - uważa dyrektor Mariusz Burdak, dyrektor ds. marketingu w Agencji Ochrony Mienia Wena z Gdańska.
Jego zdaniem, działalność ochroniarska prowadzona w formie spółki cywilnej może stwarzać w praktyce duże pole do nieprawidłowości. Projekt ustawy trafił do uzgodnień międzyresortowych.
12 tys. osób rocznie otrzymuje licencję pracownika ochrony
Małgorzata Ostrzyżek
REKLAMA
REKLAMA