reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ograniczenia dla firm tylko takie jak w Unii

Ograniczenia dla firm tylko takie jak w Unii

Przedsiębiorcy będą mogli zarejestrować działalność gospodarczą w urzędach skarbowych w ciągu pięciu dni, w przypadku rejestracji elektronicznej termin ten zostanie skrócony do trzech dni.


l
Dlaczego w projekcie nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej ograniczono grupę przedsiębiorców, którzy mają prawo zawieszać prowadzenie działalności gospodarczej? Pozostali w niej tylko przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej, a oni do tej pory już i tak mogli zawieszać działalność?


- Ograniczenie zostało wprowadzone na wniosek ministra finansów. Minimalny okres zawieszenia wynosiłby jeden miesiąc. Działalność można byłoby zawiesić nawet kilka razy w roku. Według Ministerstwa Finansów sprzyja miesięcznemu i kwartalnemu rozliczaniu podatków i nie pozostaje w kolizji z przerwą przewidzianą dla podatników rozliczających się w formie karty podatkowej. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie płaciłby podatku w formie karty podatkowej i zostałby zwolniony ze wszystkich obowiązków z wyjątkiem ewidencyjnych.


l
 Jakie są pierwsze rezultaty pracy Międzyresortowego Zespołu Przywracania Wolności Gospodarczej?


- Tworzymy katalog przepisów - barier, przepisów nieostrych, uznaniowych, jednym słowem przepisów zbędnych dla gospodarki. Działania tego zespołu wspiera grupa ekspertów prawników. Przygotowujemy nowelizację wielu ustaw, aby w ten sposób ograniczyć reglamentacje i udzielanie zezwoleń w dostępie do prowadzenia działalności gospodarczej. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie jedynie tych ograniczeń, które przewidują przepisy unijne. Drugi etap pakietu Kluski obejmie nowelizację wielu ustaw gospodarczych w ramach przygotowywanej ustawy deregulacyjnej.


Informacje niekorzystne dla przedsiębiorcy uzyskane podczas kontroli prowadzonej z naruszeniem przepisów miały nie być brane pod uwagę. Dlaczego tego zapisu zabrakło w ostatniej wersji projektu?


- Projekt skierowany do Sejmu w dalszym ciągu przewiduje sankcję nieważności dla kontroli przeprowadzonych niezgodnie z prawem. O usunięcie przepisu zawierającego tę sankcję wnioskowało Ministerstwo Finansów, powołując się na fakt, że mógłby on być nadużywany przez nieuczciwych przedsiębiorców. Obecnie szukamy rozwiązań, które zapewniłyby równowagę - z jednej strony stanowiąc realną gwarancję ochrony dla uczciwych przedsiębiorców, a drugiej nie paraliżując niezbędnych kontroli.


Chciałbym jednak podkreślić, że obecna wersja projektu nadal wyszczególnia sześć przypadków powodujących nieważność kontroli jako sankcję za naruszenie przepisów ochronnych dla przedsiębiorców. Mogą powołać się oni na tą nieważność zarówno w postępowaniu administracyjnym, jak i w ewentualnym postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Gdy już te przepisy zaczną obowiązywać, to istotne będzie, w jakim kierunku pójdzie orzecznictwo sądów administracyjnych w tych sprawach.


Jakie istotne zmiany zostały jeszcze wprowadzone do projektu?


- Przedsiębiorcy nie będą płacili za rejestrację działalności gospodarczej. Za zgłoszenie wszelkich zmian związanych z prowadzeniem działalności zapłacą 25 zł.


Przedsiębiorcy uzyskali także prawo starania się o wiążącą interpretację przepisów nie tylko podatkowych, lecz również związanych z ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi.


Kolejnym krokiem dla tych firm powinno być stworzenie uproszczeń podatkowych.


Jedno okienko miało już działać od 1 stycznia 2007 r. Pod koniec 2006 r. termin ten przesunięto. Czy 1 października 2008 roku jest datą realną?


- Do 1 stycznia 2007 r. nie było możliwości stworzenia systemu informatycznego, który umożliwiłby uruchomienie jednego okienka w gminach. Rozwiązanie takie byłoby kosztowne, gdyż musiałoby objąć 2,5 tys. gmin. To rozwiązanie było niewykonalne. Natomiast 1 października 2008 r. jest datą realną i rozpoczęcie działalności przez jedno okienko umożliwi system E-Pulap. Jest to tańszy system, ponieważ nie będzie wymagał utworzenia nowej bazy danych.


Przedsiębiorcy od 1 października 2008 r. będą rejestrowali się w urzędach skarbowych w ciągu pięciu dni w systemie papierowym i w ciągu trzech dni w systemie elektronicznym, a nie w ciągu 30 dni, jak to jest obecnie. W jednym okienku przedsiębiorca będzie składał dokumenty przekazywane do urzędu statystycznego oraz ZUS, zlikwidowany zostanie też numer REGON jako numer zewnętrzny. Numerem tym nie będzie się nigdzie posługiwał na zewnątrz. Będzie on nadany przedsiębiorcy jedynie na wewnętrzne potrzeby GUS-u.


Rozmawiała Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Koalicja Bezpieczni w Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama