| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PKPP Lewiatan zwróci się do prezydenta o niepodpisywanie ustawy o WOH

PKPP Lewiatan zwróci się do prezydenta o niepodpisywanie ustawy o WOH

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" zwróci się do prezydenta, aby nie podpisywał ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH). Zdaniem przedsiębiorców, prezydent powinien skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.


Uchwalona w maju przez Sejm ustawa utrudnia powstawanie obiektów handlowych o powierzchni powyżej 400 m kw.
Inwestorzy będą musieli uzyskiwać zgodę samorządu lokalnego, a w przypadku obiektów powyżej 2 tys. m kw. - sejmiku wojewódzkiego.


"Regulacja ta uderza nie tylko w duże sieci handlowe, ale także w średnie sklepy np. meblowe, salony samochodowe czy składy budowlane" - uważa PKPP "Lewiatan".


Konfederacja podkreśla, że ustawa została krytycznie oceniona przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, który jednoznacznie wskazał na jej niezgodność z prawem Unii Europejskiej. Prawnicy Senatu także ocenili ustawę jako niezgodną z konstytucją, w związku z czym Senat odrzucił ją w całości.


"Uchwalając ustawę w takim kształcie koalicja rządowa pokazała, że wszelkie deklaracje o zwiększaniu swobody gospodarczej w Polsce są jedynie pustymi słowami. W przypadku wejścia w życie ustawy PKPP "Lewiatan" podejmie działania zmierzające do zbadania konstytucyjności ustawy przez Trybunał Konstytucyjny" - napisała Konfederacja.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »