| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W Senacie o składce rentowej

W Senacie o składce rentowej

Obniżenie składki rentowej dla pracodawców o 2 pkt. proc. od 1 lipca 2007 r. - zakłada poprawka do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgłoszona przez senatora PO Tomasza Misiaka.


Ewa Tomaszewska (PiS) zgłosiła poprawkę, by składkę obniżyć po stronie pracowników i pracodawców od 1 stycznia 2008 r.


W czwartek w Senacie odbyła się debata w sprawie nowelizacji ustawy, zakładającej obniżkę składki rentowej. Zgodnie z ustawą, składka rentowa ma być obniżona łącznie o 7 pkt. proc. Pierwszy etap obniżki nastąpi od 1 lipca 2007 r. i wyniesie 3 pkt. proc. po stronie pracowników. Następnie od 1 stycznia 2008 r. składka zostanie obniżona o kolejne 4 pkt. proc. - po 2 pkt. po stronie pracowników i pracodawców. Obecnie składka rentowa wynosi 13 proc. Po redukcji pracownicy będą płacić 1,5 proc. składki, a pracodawcy - 4,5 proc.


We wtorek senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej opowiedziała się za odrzuceniem w całości ustawy. Wniosek o odrzucenie zgłosiła Ewa Tomaszewska. W czwartek powiedziała ona w Senacie, że podtrzymuje wniosek komisji. Dodatkowo zgłosiła poprawkę do nowelizacji na wypadek jej przyjęcia, by przepisy dotyczące obniżki składki rentowej zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców, weszły w życie od 1 stycznia 2008 r.


Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska przekonuje, że wejście w życie przepisów tej ustawy spowoduje obniżenie kosztów pracy o jedną piątą.


Tomaszewska chciała wiedzieć, czy obniżka składki rentowej zagraża reformie emerytalnej. "Nie, nawet w najmniejszym stopniu nie zagraża" - uspokajała Gilowska. "Teraz jest absolutnie najlepszy czas na redukcję pozapłacowych kosztów pracy" - powiedziała. Dodała, że Polska ma dobre wskaźniki makroekonomiczne oraz "niezłą" kondycję finansów publicznych.


Senator Misiak podkreślił, że Polska ma najwyższy w Europie wskaźnik zarejestrowanych osób niepełnosprawnych - 4,5 mln. "Ten system należy przebudować. W Polsce wyrabiamy niechęć do wykonywania pracy" - powiedział.


Głosowanie w Senacie nad nowelizacją przewidziano na czwartek wieczorem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK