| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną dotacje

Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną dotacje

Osoby niepełnosprawne otrzymają dotację, a nie jak dotychczas pożyczkę na pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.


ZMIANA PRAWA


Niepełnosprawni decydujący się na założenie firmy, rozpoczęcie działalności rolniczej czy przystąpienie do spółdzielni socjalnej będą mogli otrzymać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jednorazowe dofinansowanie - wynika z nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która czeka na podpis prezydenta. Wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia.


Wysokość dotacji określi umowa między osobą niepełnosprawną a starostą, z tym że nie może ona być wyższa od 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia (w I kwartale tego roku była to kwota 0 637,10 zł). Dotacji nie otrzyma osoba, która dostała już środki publiczne na ten sam cel. Dotychczas niepełnosprawni mogli otrzymać tylko pożyczkę na pomoc w rozkręceniu własnego biznesu. Korzystało z niej jednak tylko kilkaset osób rocznie.


Osoba, która otrzyma dotację do założenia własnej firmy, będzie musiała ją zwrócić wraz z odsetkami określonymi jak dla zaległości podatkowych, jeśli z własnej winy naruszy warunki umowy ze starostą. Wzór wniosku o wypłatę dofinansowania z PFRON oraz wspomnianej umowy określi minister pracy i polityki społecznej w odrębnym rozporządzeniu.


Na pomoc PFRON będą mogli liczyć także ci niepełnosprawni, którzy już prowadzą działalność gospodarczą lub rolniczą. Fundusz pomoże im w spłacie rat kredytu bankowego zaciągniętego w celu kontynuacji takiej działalności (w maksymalnej wysokości połowy oprocentowania kredytu). Aby otrzymać dotację na ten cel, osoba niepełnosprawna będzie musiała wykazać, że nie korzystała wcześniej z pożyczki na pomoc w założeniu własnej firmy wypłacanej z PFRON lub z Funduszu Pracy albo że zaciągnięta pożyczka została już spłacona lub umorzona.


40 tys. zł dotacji otrzymają niepełnosprawni na założenie własnej firmy


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK