REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po przekształceniu nie ma przychodu

Edyta Wereszczyńska

REKLAMA

Organy podatkowe twierdzą, że po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową niepodzielone zyski spółki powinny być opodatkowane. Innego zdania są jednak eksperci podatkowi.


Przedsiębiorcy, decydując się na zmianę formy prawnej prowadzonej działalności, powinni przeanalizować, z jakimi skutkami podatkowymi należy się liczyć.

REKLAMA

REKLAMA


- Przekształcenie spółek powoduje przeniesienie majątku spółki przekształcanej, działającej w określonej formie prawnej, na spółkę przekształconą, która dalszą działalność będzie prowadzić jako spółka handlowa innego typu - tłumaczy Łukasz Adamczyk, doradca podatkowy z Grupy Gumułka - Kancelaria Prawa Finansowego w Katowicach.


Osobowa spółka handlowa zawiązana w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje w prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Jak wyjaśnia Łukasz Adamczyk, całość kapitałów należących do przekształcanej spółki kapitałowej, z chwilą przekształcenia, staje się majątkiem spółki przekształconej. Zdaniem eksperta, możliwe jest więc przyjęcie, że środki zgromadzone w kapitale zapasowym spółki kapitałowej stają się częścią majątku spółki osobowej, a nie poszczególnych wspólników.


WAŻNE!

Osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Organy się mylą


Przychodami osoby fizycznej są pieniądze i wartości pieniężne otrzymane lub postawione do dyspozycji tej osoby. Niektóre organy podatkowe twierdzą jednak, że w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w osobową niepodzielone zyski spółki kapitałowej zgromadzone na jej kapitale zapasowym są stawiane do dyspozycji wspólników i dlatego powinny podlegać opodatkowaniu u wspólników jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych.


- Trudno się z tym zgodzić - mówi Paweł Sylwestrzak, ekspert podatkowy w kancelarii Salans.


Jego zdaniem w trakcie przekształcenia spółki kapitałowej w osobową wspólnicy przekształcanej spółki nie otrzymują ani nie uzyskują prawa do dysponowania środkami zgromadzonymi w kapitale zapasowym spółki kapitałowej.


Podobne stanowisko prezentuje również dr Tomasz Nowak z Kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy. Jego zdaniem niepodzielony zysk spółki kapitałowej nie stanowi dla jej wspólnika dochodu podatkowego w momencie przekształcenia tej spółki w spółkę osobową. Zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochodem z udziału w zyskach osoby prawnej jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału.


- W związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową wspólnik nie otrzymuje żadnego przysporzenia majątkowego - dodaje dr Tomasz Nowak.

REKLAMA


Jak zaznacza Paweł Sylwestrzak, przekształcenie nie prowadzi do rozdystrybuowania składników majątkowych pomiędzy wspólników. Dzieje się tak, ponieważ środki te, wraz z resztą majątku spółki kapitałowej, stają się z dniem przekształcenia majątkiem spółki osobowej, która stanowi podmiot praw i obowiązków odrębny od samych wspólników.


Zdaniem Tomasza Nowaka, wspólnik spółki przekształcanej nie staje się właścicielem żadnego składnika majątkowego tej spółki, w tym niepodzielonego wcześniej zysku, i nie powstaje u niego obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Dlatego przekazanie środków zgromadzonych w kapitale zapasowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, np. do spółki jawnej, dokonane w wyniku przekształcenia, nie mieści się w katalogu źródeł przychodów. Potwierdza to Łukasz Adamczyk.


- Dopóki środki zgromadzone w kapitale zapasowym nie zostaną wykorzystane na podstawie decyzji wspólników, nie można mówić o powstaniu u wspólników przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - mówi nasz rozmówca.


Gdy wspólnik odchodzi


Pewne problemy interpretacyjne wywołuje również kwestia wypłaty w związku z wystąpieniem ze spółki wspólnika, który nie chce brać udziału w przekształconej spółce. Jak przypomina Szymon Dalc z Kancelarii Dalc i Ochocki Doradcy, wspólnikowi, który nie złożył oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej, przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów albo akcji w spółce przekształcanej, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia.


- Właśnie z powodu odniesienia wartości roszczenia występującego wspólnika do wartości jego udziałów nie budzi wątpliwości fakt, iż uzyskany w ten sposób przychód należy uznać za przychody z kapitałów pieniężnych - mówi Szymon Dalc.


Dodaje, że stanowią je inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.


SŁOWNIK

Spółka osobowa - spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna.

Spółka kapitałowa - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.


EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA