reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prowadzący działalność gospodarczą muszą w lipcu do ZUS zapłacić 13-procentową składkę rentową

Prowadzący działalność gospodarczą muszą w lipcu do ZUS zapłacić 13-procentową składkę rentową

Osoby prowadzące firmy dopiero w sierpniu zyskają na lipcowej obniżce składki rentowej. Firmy, które opóźnią do lipca wypłatę płac za czerwiec, zapłacą wyższą zaliczkę na podatek.


Nowe prawo


W niedzielę wejdzie w życie nowelizacja ustawy, przewidująca obniżenie składki rentowej opłacanej do ZUS. Jej przepisy budzą wątpliwości dotyczące głównie lipcowych płatności do ZUS i wynagrodzeń netto za ten miesiąc.


Od kiedy nowe składki


Na publikację w Dzienniku Ustaw czeka nowelizacja ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późń. zm.). Przewiduje, że w lipcu składka rentowa dla pracownika obniży się o 3 pkt proc. Zamiast 6,5 proc. wyniesie 3,5 proc. Od stycznia 2008 r. część składki opłacana przez pracownika zmniejszy się o kolejne 2 pkt proc., tj. z 3,5 proc. do 1,5 proc. podstawy wymiaru. Tak samo będzie ze składką opłacaną przez pracodawcę. Też zostanie obniżona o 2 pkt proc. (z 6,5 proc. do 4,5 proc.). Docelowo składki rentowe zostaną obniżone o 7 pkt proc. - z 13 proc. do 6 proc.


Jakie pensje dla pracowników


Lipcowa obniżka składki rentowej spowoduje podwyżkę pensji netto pracowników. Według naszych szacunków każde zarobione przez pracownika 1 tys. zł brutto przełoży się na podwyżkę jego pensji netto w wysokości prawie 24 zł.

Dlatego niektóre firmy, które zazwyczaj wypłacają pensje pracownikom za dany miesiąc w kolejnym miesiącu (za czerwiec wypłacą ją w lipcu), zastanawiają się, jaką pensję pracownikom wypłacić. Czy ma być naliczana według nowej 10-proc. stawki, czy według starej 13-proc.


Jak wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS, jeśli firma wypłaci wynagrodzenie w czerwcu, to na deklaracji składanej do ZUS w lipcu musi uwzględnić 13-proc. składkę.


Jeśli natomiast wypłaci pensję w lipcu, to składka rentowa wyniesie 10 proc. W takiej sytuacji liczy się bowiem moment uzyskania przychodu, czyli dzień wypłaty wynagrodzenia. Jeżeli pensja za czerwiec zostanie wypłacona w lipcu, będzie to przychód lipca, od którego składka na ubezpieczenie rentowe będzie opłacana w nowej wysokości. Sprawę tę reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (Dz.U. nr 165, poz. 1197 z późn. zm.).


- Jego przepisy stanowią, że w raporcie miesięcznym składanym do ZUS uwzględnia się należne składki od wszystkich przychodów dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego ten raport dotyczy - mówi Przemysław Przybylski.


Podobnego zdania jest Dorota Twardo, specjalista ds. kadr i płac w firmie Audyt Doradztwo Finanse Lidmar. Mówi, że jeśli firma wypłaci pracownikom w lipcu tego roku pensje za czerwiec, powinna obliczyć wynagrodzenie i wypłacić je biorąc pod uwagę nową 10-proc. stawkę składek rentowych.


- W efekcie pracownicy otrzymają wyższe pensje netto - podkreśla Dorota Twardo.


Ile za umowę zlecenie


Podobna zasada obowiązuje przy wypłacie wynagrodzeń od umów cywilnoprawnych. Jeśli ktoś na przykład wykonał zlecenie w maju, a jego zleceniodawca zapłaci mu z tego tytułu wynagrodzenie w lipcu, powinien obliczyć składkę rentową na dzień wypłaty według nowych stawek.


Taka zasada dotyczy też osób, które takie umowy zawierają z pracodawcą cyklicznie. Na przykład co miesiąc oprócz pensji otrzymują honoraria. Jeśli wykonali zlecenie czy dzieło w czerwcu, a wynagrodzenie będzie im wypłacane w lipcu, powinni zapłacić niższą składkę rentową.


Jaki przelew od samozatrudnionych


Inaczej sprawa wygląda dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. One skorzystają na ob- niżonej składce dopiero w sierpniu, opłacając składki za lipiec.


- Opłacając w lipcu składki za czerwiec, prowadzący działalność powinni wpłacić do ZUS składki naliczone z 13-procentową składką rentową - podkreśla Przemysław Przybylski.


Oznacza to, że naliczą oni składkę w wysokości 10 proc. dopiero za lipiec i niższy przelew dokonają w sierpniu. Podobnie będzie w styczniu 2008 roku. Od nowego roku składka zmaleje do 6 proc., ale osoby prowadzące firmy, które będą opłacać składki za grudzień, w styczniu powinny wpłacić do ZUS składkę rentową w wysokości 10 proc. Dopiero w lutym, opłacając składkę za styczeń, zapłacą składkę w wysokości 6 proc. Wtedy ich oszczędności z tytułu niższej składki wyniosą około 110 zł (w stosunku do płatności za czerwiec).


Natomiast jeśli osoby takie zatrudniają pracowników lub zleceniobiorców, to wysokość składki zależeć będzie od momentu wypłaty im wynagrodzenia. Jeśli wypłacą je w czerwcu, to na deklaracji składanej do ZUS w lipcu muszą uwzględnić 13-proc. składkę rentową. Jeśli dokonają wypłaty w lipcu, składka wyniesie 10 proc.


Osoba prowadząca działalność zapłaci więc w lipcu 13-proc. składkę rentową za siebie i 10-proc. składkę za swoich pracowników.


Jakie obciążenia dla firm


Niektóre firmy zastanawiają się, czy nie wstrzymać wypłaty wynagrodzeń, które zazwyczaj wypłacają na koniec miesiąca do początku lipca, aby wypłacić pracownikom wyższe pensje netto. Pracodawcy powinni pamiętać, że jeśli zrobią to w czerwcu, nie powstanie po ich stronie określony koszt uzyskania przychodu. W konsekwencji będą musieli odprowadzić wyższą zaliczkę na podatek od osób prawnych.


BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama