Kategorie

Decydująca będzie data złożenia wniosku

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
O tym, czy po 1 lipca 2007 r. podatnik otrzyma interpretację podatkową od ministra finansów czy z urzędu skarbowego, zdecyduje data złożenia wniosku.


NOWE PRAWO


Już za niecałe dwa tygodnie zmienią się zasady wydawania wiążących interpretacji podatkowych. Od 1 lipca odpowiedziami na wnioski podatników będzie zajmował się minister finansów, a nie jak dotychczas wszystkie organy podatkowe. Zmieni się też wysokość opłaty za wniosek. Nowa opłata wyniesie 75 zł od każdego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.


Minister upoważnił izby


Wchodzące w życie 1 lipca 2007 r. nowe zasady wydawania interpretacji przepisów podatkowych będą miały zastosowanie do wszystkich wniosków o interpretację wnoszonych począwszy od tego dnia.


- Jeżeli ktoś złoży w urzędzie skarbowym wniosek o interpretację lub wyśle go pocztą do 30 czerwca 2007 r. włącznie, to wniosek taki zostanie rozpoznany jeszcze na starych zasadach. Podatnicy powinni pamiętać, że nowe przepisy wprowadzają istotne zmiany, m.in. w zakresie składania wniosków, opłat za wydanie interpretacji i organów właściwych do ich wydawania - tłumaczyła Mirosława Przewoźnik-Kurzyca, menedżer w zespole do spraw postępowań podatkowych PricewaterhouseCoopers.


Dodała także, że interpretacje od początku lipca będą wydawane przez ministra finansów, a faktycznie przez upoważnionych przez niego dyrektorów izb skarbowych w Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu i Warszawie (nie dotyczy to wniosków składanych w zakresie podatków należących do właściwości wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, czyli np. podatku od nieruchomości).


- Złożenie wniosku o interpretację będzie wymagało wypełnienia formularza ORD-IN, który zawiera informacje na temat właściwości wymienionych dyrektorów izb skarbowych oraz odpowiednie adresy korespondencyjne, na które trzeba przesłać wypełniony formularz. Wprowadzono także obowiązek uiszczenia opłaty. Brak zapłaty spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia - wyjaśniała nasza rozmówczyni.


Kłopotliwe przepisy


Nowelizacja Ordynacji podatkowej, która od lipca wprowadza zmiany w zakresie wydawania interpretacji, przewiduje stosowanie przepisów przejściowych. Mariusz Marecki, szef zespołu do spraw postępowań podatkowych PricewaterhouseCoopers, wskazał, że zazwyczaj trudności ze stosowaniem przepisów przejściowych pojawiają się dopiero w praktyce, jednak w przypadku interpretacji mamy do czynienia z regulacją od razu na takie wątpliwości skazaną.


- Przepis stanowiący, że do uchylenia lub zmiany interpretacji wydanych przed 1 lipca stosuje się stare przepisy, pozostawia pytanie, jak skarżyć interpretacje wydane na starych zasadach na wniosek złożony pod rządami starych przepisów, ale wydanych już po 1 lipca - pytał Mariusz Marecki.


Jak twierdzi ekspert nowa procedura jest na tyle odmienna, że nie bardzo do starych interpretacji pasuje, a brzmienie przepisów przejściowych pozwala wątpić w zasadność stosowania starego trybu uchylenia lub zmiany interpretacji.


- Błędne zaskarżenie może doprowadzić do przegrania sprawy z powodów formalnych. Na szczęście polskie regulacje przewidują ochronę dla podatników, którzy skarżą decyzje i postanowienia nawet niewłaściwie, ale zgodnie z pouczeniem organu, który taki akt wydał. Takie pouczenie musi być zawarte w treści aktu - argumentował ekspert PricewaterhouseCoopers.


Dodał, że postępowanie, zgodne z pouczeniem, nie powinno podatnikowi szkodzić, oczywiście poza stratą czasu.


75  zł wyniesie od 1 lipca minimalna opłata za wydanie interpretacji podatkowej


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?