REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do rady powinni wejść praktycy, a nie naukowcy

Piotr Trocha

REKLAMA

Budowę korpusu profesjonalnych kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach publicznych proponuje Polski Instytut Dyrektorów.


Wskład korpusu powinni wejść nie naukowcy, ale praktycy, którzy sprawdzili się już w biznesie - zgodnie twierdzili uczestnicy dyskusji w klubie Polskiej Rady Biznesu.

REKLAMA


Polski Instytut Dyrektorów (PID) zainicjował wczoraj debatę z udziałem specjalistów rynku kapitałowego poświęconą obsadzie rad nadzorczych spółek giełdowych. Uczestnicy podkreślili, że rynek potrzebuje doświadczonych i darzonych zaufaniem specjalistów.


- Dlatego tworzymy korpus kandydatów na profesjonalnych członków rad nadzorczych. Muszą oni legitymować się wykształceniem, doświadczeniem menedżerskim w spółkach lub w ich obsłudze prawnej, a także zaufaniem rynku - mówi Andrzej Natowski, prezes PID.


Na listę kandydatów trafiają osoby zarekomendowane przez członków organów PID. Obecnie na liście jest 35 nazwisk specjalistów. Z ich usług będą mogli skorzystać wszyscy zainteresowani, w tym inwestorzy instytucjonalni, prywatni oraz Skarb Państwa.


Uczestnicy debaty sceptycznie ocenili pracowników naukowych jako kandydatów na członków rad nadzorczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Nie jest dobrze, gdy w skład rady wchodzą sami naukowcy. Siła rady tkwi w różnorodności jej członków. Spółka powinna się zastanowić, czy potrzebuje profesorów czy analityków - podkreśla dr Agnieszka Słomka-Gołębiowska z Agencji Rozwoju Przemysłu.


- Nazwisko nie gwarantuje sukcesu. Do rad powinny trafiać osoby, które rozumieją rynek kapitałowy z własnego doświadczenia - podkreślił Matthew Tebeau z Ray Berndtson.


- W radach powinni zasiadać przedsiębiorcy, którzy osiągnęli sukces w biznesie. Mogą to być też prezesi innych spółek, byle nie konkurencyjnych - uważa Krzysztof Stupnicki, prezes AIG TFI.


- Niestety w polskich realiach jesteśmy skazani na naukowców, gdyż brakuje zaplecza. Przy rozproszonym akcjonariacie o wyborze rady decyduje często przypadkowość - mówił Krzysztof Lutostański, prezes PTE Bankowy.


- W polskich spółkach brakuje komitetów nominacyjnych, które określałyby kryteria kandydatów potrzebnych do rady nadzorczej. Wtedy można by zbadać, czy akcjonariusze zgadzają się na taki skład - proponował Wiesław Rozłucki, wieloletni prezes giełdy warszawskiej.


- To jednak narażałoby na zarzut działania w porozumieniu, zakazany przez prawo - ostrzegał Grzegorz Chłopek z ING Nationale-Nederlanden.


- Prawa nie należy oczywiście ignorować, ale w tym wypadku wyjście poza przepisy tworzy wartość dla spółki. Prawo często nie nadąża za potrzebami rynku, np. kodeks spółek handlowych w żadnym miejscu nie mówi o niezależnych członkach rad nadzorczych - podsumował prezes Nartowski.


PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA