reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kodeks pracy określi obowiązki i uprawnienia telepracowników oraz ich pracodawców

Kodeks pracy określi obowiązki i uprawnienia telepracowników oraz ich pracodawców

Wszystkie kluby poselskie popierają rządowy projekt ustawy regulujący telepracę. Może ona zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.


Zmiana prawa


Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji kodeksu pracy. Ma on uregulować w prawie pracy zasady świadczenia pracy na odległość, czyli telepracę.


- Już około 16 proc. przedsiębiorstw korzysta z usług telepracowników - powiedziała, prezentując w Sejmie projekt ustawy, Anna Kalata, minister pracy i polityki społecznej.


Dodała, że popularność tej elastycznej formy zatrudnienia będzie rosnąć i dlatego rząd chce uregulować związane z tym kwestie w kodeksie pracy. Wyjaśniała, że wykonywanie telepracy będzie się odbywać na zasadzie dobrowolności.


Rząd w projekcie zastrzegł, że firma nie może zmusić zatrudnionego pracownika do wykonywania pracy w tej formie. Telepracownikami będą mogły zostać nowo zatrudniane osoby i dotychczasowi pracownicy. Tym drugim pracodawca zaproponuje zmianę formy zatrudnienia. Z inicjatywą zmiany warunków zatrudnienia będzie też mógł wystąpić pracownik. Pracodawca będzie dostarczać telepracownikom sprzęt niezbędny do wykonywania pracy. Ma też pokrywać koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją tego sprzętu. W zamian będzie miał prawo do ulg podatkowych.

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały poparcie dla projektu.


Izabela Jaruga-Nowacka z SLD zwróciła uwagę, że zaletą telepracy jest elastyczny czas wykonywania obowiązków.

- Pozwala na łączenie wychowania dziecka z pracą zawodową w domu - zauważyła.


O pozytywnej roli dla życia rodzinnego, jaką może pełnić telepraca, mówiła też Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.


- Projekt jest jednym z elementów polityki rodzinnej rządu, bo telepraca jest skierowana głównie do matek małych dzieci - argumentowała.


Posłowie podczas debaty zwracali też uwagę, że telepraca jest korzystna dla osób niepełnosprawnych czy mieszkańców małych miejscowości, którzy nie mogą znaleźć pracy w najbliższej okolicy.


Ewa Kopacz z PO podkreśliła, że na proponowanych rozwiązaniach mogą zyskać również pracodawcy, bo nie będą musieli ponosić kosztów wynajmu powierzchni biurowej i pełnego wyposażenia i utrzymanie stanowiska pracy. Posłowie domagali się, aby opinię o projekcie wyraziła Państwowa Inspekcja Pracy.


Projekt trafił do komisji sejmowej. Ustawa ma zacząć obowiązywać 14 dni od dnia ogłoszenia.


Bartosz Marczuk

bartosz.marczuk@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama