REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Firma sama wybiera składowisko

Burmistrz nie może narzucać przedsiębiorcom miejsc, do których mają być wożone odpady komunalne.

Tracimy VAT od organizacji targów

Polska traci wpływy do budżetu i skazuje własnych przedsiębiorców na nierówną konkurencję z firmami z innych krajów Unii Europejskiej.

Firmy sieciowe groźniejsze od hipermarketów

Burmistrz, wójt albo prezydent miasta ma wydawać pozwolenie na powstanie hipermarketu. Zezwolenie będzie ważne przez dziesięć lat.

Podatek od aportu spółka płaci w gminie

Jeśli spółka przejmuje aportem nieruchomość, powinna zapłacić podatek tej gminie, na terenie której nieruchomość jest położona.

REKLAMA

Kolejne ważne projekty na finiszu

W najbliższym czasie do Sejmu trafią rządowe projekty ustaw: o swobodzie działalności gospodarczej oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Wpis spółki do Krajowego Rejestru Sądowego nie przesądza o wysokości stawki

Samo wpisanie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego nie przesądza o tym, że jest o­na przedsiębiorcą zobowiązanym do zapłaty podatku od nieruchomości według wyższej stawki.

Trzeba się zarejestrować przed rozpoczęciem działalności

Podmioty, które mają zamiar wykonywać czynności opodatkowane akcyzą, muszą dokonać w urzędzie celnym zgłoszenia rejestracyjnego.

Do ulgi uprawniają tylko akcje z oferty publicznej

Oferta skierowana potencjalnie do wszystkich podmiotów może być uznana za publiczną ofertę sprzedaży akcji i stanowić podstawę do zwolnienia z PIT dochodów ze zbycia tych papierów.

REKLAMA

Podatek z tytułu importu - w deklaracji

Podatek należny z tytułu importu towarów będzie można wykazywać bezpośrednio w deklaracji podatkowej bez konieczności uiszczania go w urzędzie celnym.

Zostały trzy dni na wynegocjowanie podwyżek

Jeżeli do końca lutego w przedsiębiorstwie nie zostanie zawarte porozumienie dotyczące wzrostu płac, wówczas wysokość podwyżki ustali sam pracodawca.

Znaczki zostają do końca 2007 roku

Do 31 grudnia 2007 r. podatnicy będą mogli uiszczać opłatę skarbową znaczkami opłaty skarbowej, mimo że od 1 stycznia je zlikwidowano - przewiduje projekt zmian w ustawie o opłacie skarbowej.

50 mld euro dla naukowców i przedsiębiorców

Ruszyły pierwsze konkursy adresowane do małych i średnich przedsiębiorstw w ramach naukowego 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej.

Na wiosnę dla przedsiębiorców "pakiet Kluski"

W połowie marca rząd przedstawi tzw. pakiet Kluski - projekty kilku ustaw, które mają ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej

Pomoc może być wyższa niż 15 mln euro

Na największe publiczne wsparcie mogą liczyć pracodawcy zatrudniający niewidomuch i upośledzonych umysłowo.

Firmy zapłacą za błędy pracowników

Spółki, które jeszcze do niedawna korzystały z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności przez ich pracowników w przypadku wykrycia nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych, muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami.

Spółka jawna przejmuje obowiązki

Do końca marca niektóre spółki cywilne muszą być przekształcone w jawne. W takim przypadku mamy do czynienia z sukcesją podatkową, tzn. spółka jawna przejmie prawa i obowiązki spółki cywilnej.

Analiza GP: branże, które będą liderami koniunktury

Według najnowszej prognozy GP w 2007 roku PKB zwiększy się o 5,5 proc. Ekonomiści podnieśli przewidywania po tym, jak dane o produkcji przemysłowej w styczniu okazały się zdecydowanie lepsze.

Paranoiczny brak wiedzy

Samozatrudnienie to najczystsza paranoja - powiedział wczoraj prezydent Lech Kaczyński podczas obrad Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Produkcja energii z podatkiem

Producenci odnawialnej energii elektrycznej w małych elektrowniach wodnych powinni płacić podatek od zysków kapitałowych przy sprzedaży tzw. świadectw pochodzenia energii.

Obniżka składki rentowej wymaga szybkich decyzji rządu i posłów

Od lipca rząd chce obniżyć koszty pracy. Składka rentowa ma spaść z 13 do 10 proc., a od stycznia 2008 r. do 6 proc.

Zwolnienie dla gier losowych

Działalność polegająca na prowadzeniu gier losowych i zakładów wzajemnych będzie podlegać VAT, korzystając jednocześnie ze zwolnienia od tego podatku.

Przedsiębiorcy chcą zmian

Szybsze wprowadzenia w życie przepisów o rejestracji firm w tzw. jednym okienku i zniesienie rejonizacji w egzekucji komorniczej - za takimi zmianami opowiadają się przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej.

Nowe deklaracje dla państwowych firm

Państwowe przedsiębiorstwa muszą rozliczyć wpłaty z zysku do budżetu według nowych deklaracji.

Będą wyższe progi, powstanie izba odwoławcza

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna do prac nad nowelizacją prawa zamówień publicznych zakończyła wczoraj prace nad rządowym projektem tej nowelizacji.

Przedsiębiorcy zapłacą więcej do ZUS

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą od marca wyższe składki do ZUS. Wzrosną o­ne o prawie 60 zł.

Jest już lista kluczowych inwestycji

Rada Ministrów zatwierdziła wczoraj listę najważniejszych inwestycji, które będą realizowane z pieniędzy unijnych.

Trzeba wskazać, jakich informacji niejawnych dotyczy zamówienie

Przesadne wymagania stawiane uczestnikom przetargu w zakresie ochrony informacji niejawnych mogą stanowić naruszenie zasady uczciwej konkurencji i zasady równego traktowania wykonawców.

Etykiety poinformują konsumenta o szkodliwości alkoholu

Producenci napojów alkoholowych będą musieli zamieszczać na opakowaniach informację o konsekwencjach związanych ze spożyciem takich wyrobów.

Będą wyższe odpisy podstawowe na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Odpis podstawowy na fundusz świadczeń socjalnych, a także świadczenie urlopowe będą w tym roku wyższe niż w 2006 roku.

Sprzedaż udziałów jest opodatkowana

Podatnik, który w 2006 roku zbył udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, powinien wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym formularz PIT-38.

W maju pojawią się fundusze dla nowych firm

Ruszyła budowa systemu finansowania nowo powstających firm. W przyszłym roku na rynku ma działać kilkanaście tzw. funduszy zalążkowych.

Nowe prawo upadłościowe: pomoc dla niewypłacalnych

Niewypłacalni przedsiębiorcy będą mogli wszczynać postępowanie naprawcze, a wierzyciel wnioskujący o upadłość dłużnika będzie musiał wpłacić zaliczkę na postępowanie.

Szansa na zwrot podatku naliczonego

Projekt zmian w ustawie o VAT zakłada wprowadzenie korzystnych możliwości wystąpienia z wnioskiem o zwrot podatku naliczonego.

Małym firmom łatwiej negocjować tanie polisy

Ubezpieczyciele szacują, że małe i średnie firmy wydają na ubezpieczenia ponad 1 mld zł rocznie.

Firma nabędzie prawo do służebności przesyłu

Właściciele urządzeń doprowadzających wodę, gaz, parę, prąd będą mogli domagać się od przedsiębiorcy posiadającego sieć przesyłową, aby wykupił od nich te urządzenia.

Ustawa o PIP zmienia kodeks pracy

Rozwiązania, które mają znaleźć się w nowej ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, wymuszają zmiany w innych aktach prawnych, m.in. w przepisach kodeksu pracy.

Trzeba złożyć zawiadomienie dotyczące zaliczek

Mali podatnicy oraz rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą od tego roku wpłacać zaliczki kwartalne.

Bezprawne biura pośrednictwa

60 proc. biur pośrednictwa nieruchomości działa sprzecznie z prawem. Agencje nie wykupują obowiązkowego OC i nie udostępniają klientom cenników.

Więcej kar za utrudnianie tworzenia rad pracowników

Ustawa o radach pracowników budzi wiele wątpliwości pracodawców i związkowców. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało propozycje zmiany przepisów. W tym tygodniu Komisja Trójstronna przedstawi swój projekt noweli ustawy.

BCC: o obniżce podatków, jak będą projekty

Z "powściągliwym entuzjazmem" przedsiębiorcy z Business Centre Club przyjęli zapowiedzianą przez premiera obniżkę podatków i reformę finansów publicznych.

Trwa batalia o wysokość kar

Wprowadzenie zróżnicowanych kar dla pracodawców za poszczególne wykroczenia to jedna poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania projektu ustawy o PIP.

Nie będzie postępowań na wniosek firmy

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na przedsiębiorcę będzie mogła od razu zostać nałożona kara w wysokości do 10 proc. przychodu firmy.

Wydatki są kosztem

Jeżeli impreza ma charakter integracyjny i taki jej cel określił pracodawca, to poniesione na nią wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Analiza lustracyjna: obowiązki pracodawców i pracowników

Już za 12 dni każdy pracodawca będzie miał obowiązek sprawdzić, czy którakolwiek z zatrudnionych u niego osób ma obowiązek poddania się lustracji.

Apteka bez reklamy, internet bez leków

Dla dobra pacjentów zakaz reklamy aptek oraz wysyłkowej sprzedaży leków został uwzględniony w projekcie nowelizacji prawa farmaceutycznego - powiedzieli posłowie PiS z sejmowej Komisji Zdrowia.

Pracodawcy krytykują zmiany w VAT

Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, który znajduje się w Sejmie, jedynie w niewielkim zakresie wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców.

Limit pomocy: podatnik musi oddać pieniądze, gdy przekroczy 800 tys. zł

Podatnicy muszą sprawdzać, czy nie przekraczają limitów pomocy publicznej, zwłaszcza po 1 stycznia 2007 r., od kiedy zyskali możliwość korzystania z jednorazowej amortyzacji.

Bez adwokata firma nie wygra

W sądach więcej obowiązków procesowych dla przedsiębiorców. Przedsiębiorca w sądzie gospodarczym jak profesjonalny pełnomocnik. Zakaz wytoczenia powództwa wzajemnego i zgłoszenia zarzutu potrącenia.

Nie będzie 30-proc. sankcji VAT

Ujednolicenie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz likwidację sankcji za zaniżenie podatku zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Kolejne unijne pieniądze dla firm pod koniec roku

Duża część unijnego wsparcia dla firm zostanie objęta wykluczeniami grupowymi - zapowiada Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego.

REKLAMA