REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rolnicy z firmą mogą znów zostać wykluczeni z KRUS

Do końca maja rolnicy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek złożenia w KRUS zaświadczenia o wysokości zapłaconego podatku za 2006 rok.

Sądy gospodarcze

Wczoraj rozpoczął się nowy sposób procedowania w sądach gospodarczych.

Ziobro: od dziś szybsze rozpatrywanie spraw w sądach gospodarczych

Od wtorku rozpoczął się nowy sposób procedowania w sądach gospodarczych. Ma o­n umożliwić znacznie szybsze, nawet o połowę, rozpatrywanie spraw - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Rząd chce szybszej i prostszej rejestracji firm

Każda spółka cywilna uzyska ponownie status przedsiębiorcy. Mniej informacji o przedsiębiorcy we wniosku o wpis do ewidencji. Zmiana zasad udzielania pozwoleń na prowadzenie niektórych rodzajów działalności.

REKLAMA

Dopłaty na demontaż samochodów

Do 31 marca stacje demontażu pojazdów mają czas na złożenie wniosku o dopłatę na swoją działalność.

Szybko rozwijające się firmy potrzebują dopływu długoterminowego kapitału

Dopływ długoterminowego kapitału powinny zapewnić sobie firmy szybko rosnące, których zyski nie wystarczają na pokrycie inwestycji. Dofinansowanie zewnętrzne spółek musi być jednak racjonalne.

Zmiana ustaw krępujących rozwój przedsiębiorczości

Już w pierwszej połowie przyszłego roku będzie można rozpocząć działalność gospodarczą, wypełniając jeden formularz i wysyłając go do urzędu przez internet. Rejestracja będzie trwała do trzech dni - przewiduje tzw. pakiet Kluski obejmujący zmianę kilkudziesięciu ustaw.

Działacze niemile widziani

Pracodawcy szykanują działaczy związkowych i utrudniają im prowadzenie działalności - wynika z raportu NSZZ Solidarność, dotyczącego naruszania praw związkowych w Polsce.

REKLAMA

Ryczałt tylko dla nielicznych

Ryczałt obejmie jedynie osiemnaście rodzajów usług. Przedsiębiorcy, którzy wybiorą ryczałt, nie będą mogli obsługiwać firm. Weryfikacja zamawiających usługi może okazać się kłopotliwa.

Rusza "Pakiet Kluski" dla przedsiębiorców

Skrócenie czasu zakładania firmy z 30 do 3 dni, rejestracja firmy w "jednym okienku" zamiast formalności w kilku urzędach i ograniczenie uciążliwych dla przedsiębiorców kontroli - to główne założenia przedstawionego w poniedziałek tzw. "Pakietu Kluski".

Nowelizacja prawa zamówień publicznych

Odwołania będą rozpatrywane przez zawodowe składy orzekające Krajowej Izby Odwoławczej.

Podwyżki płac w przedsiębiorstwach

Związkowcy z Solidarności domagają się uchylenia przepisów blokujących możliwość swobodnego podwyższania płac w przedsiębiorstwach.

Nie można dyskryminować zagranicznych dywidend

Jeśli od zagranicznych dywidend trzeba zapłacić wyższy podatek niż od wypłacanych przez spółkę z siedzibą w kraju, można mówić o dyskryminacji. Tej zaś zabraniają przepisy wspólnotowe.

Sądy będą wymierzać kary nieuczciwym pracodawcom

Konieczne jest wzmocnienie sankcji dla pracodawców za popełniane przez nich i ich przedstawicieli wykroczenia i przestępstwa przeciwko prawom pracujących.

Zyski kapitałowe mogą być nieopodatkowane

Ministerstwo Finansów uważa, że w ciągu 2-3 lat można zlikwidować podatek od zysków kapitałowych. Według wstępnych szacunków wpływy z tego tytułu w ubiegłym roku wyniosły 2,5 mld zł.

Jednorazowa sprzedaż z VAT

W niektórych przypadkach nawet jednorazowa bądź dokonywana w odstępach czasu sprzedaż działek budowlanych może być uznana za działalność gospodarczą - ostrzega minister finansów.

Małym spółkom będzie łatwiej o pieniądze

Jeszcze przed wakacjami ruszy system notowań małych spółek, a ich giełdowy debiut ma być łatwiejszy. Pożyczki papierów wartościowych i ich krótka sprzedaż mają poprawić stabilność rynku.

Gilowska chce znieść podatek Belki

- W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat możliwa jest likwidacja tzw. podatku Belki - powiedziała w czwartek wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

Pozostały dwa tygodnie na uiszczenie opłaty produktowej

Do końca marca przedsiębiorcy muszą uiścić opłatę produktową i przesłać sprawozdanie z ewidencji opakowań. W przeciwnym razie zapłacą grzywnę.

Producenci papierosów zapłacą opłatę wyrównawczą

Producenci tytoniu wprowadzający na krajowy rynek papierosy z niższą akcyzą, pochodzące z utworzonych zapasów, mają wnosić opłatę wyrównawczą.

Nie ma jasnych zasad rozliczania podatku

Jeśli resort finansów nie określi jasnych zasad rozliczania podatku przez przedsiębiorców realizujących projekty finansowane z funduszy strukturalnych, dodatkowe koszty poniesie Skarb Państwa.

FT: lustracja może grozić chaosem w polskim biznesie

Polskie przedsiębiorstwa obawiają się, że prowadzone przez rząd antykomunistyczne "polowanie na czarownice" może doprowadzić do chaosu - pisze w czwartek brytyjski "Financial Times", komentując ustawę lustracyjną.

Przedsiębiorcy poczekają na europejskie dotacje do przyszłego roku

Duże polskie firmy planujące inwestycje z unijnym finansowaniem, powinny zrewidować swoje plany - radzi "Rzeczpospolita", według której uruchomienie pomocy dla przedsiębiorców opóźni się przynajmniej do połowy 2008 roku.

Prezes spółki odpowiada za jej zobowiązania

Fiskus może przenieść odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki na jej prezesa nawet wtedy, gdy objął swoją funkcję pod koniec roku podatkowego.

Niemcy ostro przytną podatek dochodowy firm?

Rząd Angeli Merkel chce obniżyć stawkę podatku dochodowego płaconego przez duże firmy. Od początku przyszłego roku stawka niemieckiego CIT miałaby spaść z 38,7 do 29,8 proc.

Kolejne ograniczenia dla wykonawców

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego ma być sprawniejsze. Wykonawcy w postępowaniach do 137 tys. euro będą pozbawieni prawa do odwołań.

Pracodawcy domagają się ruchomego czasu pracy

Definicja doby pracowniczej nie pozwala na elastyczne kształtowanie zatrudnienia. Ruchomy czas pracy wiąże się z ryzykiem wypłacania dodatków za nadgodziny. Pracodawcy chcą wprowadzenia do kodeksu pracy elastycznych form organizacji czasu pracy.

Ryczałt kwotowy tylko dla nielicznych

W ustawie o VAT pojawi się nowa forma rozliczeń: ryczałt kwotowy. Nie wszyscy podatnicy będą jednak chcieli z niej skorzystać. Przepisy nie pozwalają bowiem ryczałtowcom świadczyć usług na rzecz firm.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów - poinformowała w środę PAP Kancelaria Prezydenta.

Rząd nie współpracuje z pracodawcami

System tworzenia prawa nie odpowiada oczekiwaniom społeczeństwa. Nie zapewnia też lojalnej współpracy rządu ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców.

5 tys. zł grzywny za piwo sprzedane małoletniemu

Reklamy piwa będą emitowane wyłącznie między godziną 23.00 a 6.00. Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych nie dostanie przedsiębiorca, który sprzedawał je bez zezwolenia.

Nawet 20 mln zł kary za łamanie prawa

Pracodawcy zapłacą drakońskie kary za przestępstwa popełnione przez siebie lub współpracowników wobec zatrudnionych w firmie.

Jutro mija termin zapłaty podatku od nieruchomości

15 marca mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Specustawa dla państwowych spółek

Rząd przygotowuje ustawę, która ma jeszcze bardziej uzależnić od niego spółki Skarbu Państwa. A wszystko po to, żeby utrzymać w nich swoje wpływy nawet po prywatyzacji.

Unia może dofinansować do 80 proc. kosztów studiów

Marzec to ostatni moment, by wysłać pracowników na studia podyplomowe dotowane z funduszy unijnych. Następna taka szansa nadarzy się najwcześniej za rok.

Przedsiębiorcy mogą stracić przez urzędników ponad 8 mld euro

Bezduszność urzędników oraz brak jednolitej interpretacji przepisów może pozbawić polskie firmy dopływu 8,3 miliarda euro unijnych pieniędzy z programu "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw" - alarmuje "Rzeczpospolita".

Mniej upadłości

Liczba bankructw spadła w Polsce o 25 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosła 648 upadłości, jak wynika z raportu Euler Hermes.

Zamawiający nie musi podawać liczby wykonawców

Brak określenia w ogłoszeniu o przetargu ograniczonym konkretnej liczby wykonawców nie stanowi podstawy unieważnienia postępowania.

Sprawozdania finansowe tylko do końca marca

Firmy do końca marca muszą przygotować sprawozdania finansowe potrzebne do sporządzenia deklaracji CIT-8.

Resort pracy określi zasady organizowania prac interwencyjnych

Pracodawca, który znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji, nadal nie będzie mógł organizować prac interwencyjnych i robót publicznych.

Pensje kobiet i mężczyzn muszą być wyrównane

Komisja Europejska powinna jak najszybciej podjąć kroki, by wdrożyć zalecenia zawarte w planie działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn na lata 2006-2010 - postulują europarlamentarzyści.

Będzie decydował wpis do rejestru

Znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada wprowadzenie zmian dotyczących stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej.

Mija termin składania zgłoszeń

Dziś mija termin na złożenie zgłoszenia INTRASTAT. System ten pozwala na przekazywanie przez przedsiębiorców informacji o dokonanych przywozach albo wywozach towarów do innych krajów UE.

Pora na urlop za 2006 rok

Do 31 marca pracodawcy powinni udzielić pracownikom niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych za 2006 rok. Jeżeli tego nie zrobią, inspektorzy mogą ich ukarać mandatem do tysiąca złotych.

Jednorazowe odpisy mogą być korzystne dla przedsiębiorców

Od początku roku podatnicy mają prawo do tzw. jednorazowej amortyzacji. Pozwala o­na na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów całości odpisów amortyzacyjnych już w roku ich nabycia.

Spory powyżej 100 tys. zł w sądach okręgowych

Spór między przedsiębiorcami, który powstał w czasie prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, będzie rozstrzygany przez sąd gospodarczy, nawet gdy jeden z nich zakończy działalność.

Spółki osobowe zapłacą mniej w KRS

Nowela ustawy o kosztach sądowych obniża opłaty w sprawach rejestrowych i zmienia zasady wnoszenia opłaty od pozwu o zapłatę.

Polisa ważna przez siedem dni od otrzymania wezwania

Towarzystwa ubezpieczeniowe będą musiały informować klientów o terminie wpłaty kolejnej raty składki na polisę.

Ministerstwo Skarbu Państwa dzieli akcjonariuszy na lepszych i gorszych

Rząd pracuje nad ustawą o wymianie akcji spółek energetycznych na akcje firm holdingowych, które szykowane są do prywatyzacji. Nie traktuje przy tym akcjonariuszy równo.

Aż 30 tys. zł grzywny dla złego pracodawcy

Od lipca drastycznie wzrośnie wysokość kar, które inspektorzy pracy będą mogli nakładać na pracodawców za wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

REKLAMA