REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy boją się upadłości

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Składki na ZUS niepełnosprawnych będą refundowane, a nie dofinansowane. Pracodawcy mogą utracić płynność finansową, a nawet ogłaszać upadłość. Nie będzie dopłat do wynagrodzeń zatrudnionych niepełnosprawnych emerytów.


ZMIANA PRAWA

Pracodawcy protestują przeciwko uchwalonej na ostatnim posiedzeniu Sejmu nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych. Przewiduje ona zastąpienie dofinansowania, jakie otrzymują teraz firmy do składek ubezpieczeniowych za pracowników, niepełnosprawnych ich refundacją. Zdaniem pracodawców jeśli przyjęte przez Sejm zmiany poprze Senat, firmy zatrudniające niepełnosprawnych mogą utracić płynność finansową, a nawet bankrutować. Będą bowiem zmuszone najpierw uregulować wszystkie zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a dopiero potem starać się o refundację poniesionych kosztów. Wiele z nich nie będzie w stanie udźwignąć takiego obciążenia finansowego, szczególnie w pierwszym okresie funkcjonowania nowych przepisów.


- Wprowadzenie refundacji opłaconych już składek będzie problemem zwłaszcza dla małych firm i spółdzielni inwalidzkich, których nie będzie stać na wniesienie pierwszych tego typu opłat. Mogą one ogłaszać upadłość - uważa Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.


Przyjętych przez Sejm rozwiązań broni rząd. Są one zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej, a ich celem ma być uporządkowanie systemu pomocy udzielanej pracodawcom przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Refundacja, a nie ryczałt


Zgodnie z nowelizacją ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.), pracodawcy po opłaceniu składek na ZUS będą mogli składać wniosek o ich refundację do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wraz z informacją m.in. o podstawie wymiaru składek oraz o liczbie zatrudnionych niepełnosprawnych i stopniach ich niepełnosprawności.


- Takie rozwiązanie to przerzucanie obowiązków ZUS i PFRON na pracodawców. Na pewno podwyższy ono koszty działalności firm - uważa Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.


Podobnego zdania jest Joanna Zamorowska z Agencji Ochrony Ziemowit, posiadającej status zakładu pracy chronionej, która najbardziej boi się kosztów dodatkowych operacji finansowych.


Zarzutów tych nie rozumie resort pracy. Według niego po zmianach firmy zmuszone będą dokonać bowiem tylko jednej, dodatkowej operacji finansowej.


- Do tej pory wszystkie przedsiębiorstwa rozliczają się co miesiąc np. z urzędem skarbowym i nie budzi to takich sprzeciwów. Nie ma więc podstaw, żeby tworzyć mit, że podwójny przelew utrudni funkcjonowanie zakładów pracy chronionej - uważa Mirosław Mielniczuk, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.


Jego zdaniem obawy pracodawców są tym bardziej nieuzasadnione, że w PFRON trwają już prace nad systemem udzielania pożyczek ze środków funduszu na opłacenie pierwszej kwoty składek, które następnie będą refundowane. Pomoc ma trafić do małych przedsiębiorstw, których funkcjonowanie w trakcie zmiany zasad udzielania pomocy publicznej może być zagrożone.


Dług blokuje wypłatę


Kontrowersje budzi też przepis uzależniający wypłatę refundacji od braku zadłużenia firmy wobec PFRON. Jeśli bowiem firma będzie miała zaległości w zobowiązaniach wobec funduszu przekraczające kwotę 100 zł, do czasu ich uregulowania nie otrzyma refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.


- Nie ułatwi to pracodawcom rozliczeń z publicznej pomocy. Lepszym rozwiązaniem byłoby potrącanie zaległości z kolejnych wypłat refundacji, zwłaszcza że system dofinansowań jest skomplikowany i często przedsiębiorcy zadłużają się wobec PFRON z powodu zwykłych pomyłek - uważa Jan Zając. Poprawkę mniejszości w tej sprawie odrzucił jednak Sejm.


- Regulacja zobowiązań przez pracodawcę nie może odbywać się kosztem pomocy dla osób niepełnosprawnych, a do tego sprowadzałaby się ta poprawka - tłumaczył Mirosław Mielniczuk.


Zdaniem Szczepana Wrońskiego, zastępcy dyrektora Wydziału Finansowego PFRON, możliwość wstrzymywania wypłat ułatwi funduszowi np. ściąganie wierzytelności. Będzie także motywować pracodawców, aby regulowali oni swoje zobowiązania wobec PFRON w terminie.


Praca nie dla emeryta


Jeśli nowela ustawy o rehabilitacji wejdzie w życie, pracodawcy będą musieli także staranniej dobierać pracowników. Zmiany dotyczą też bowiem zasad dofinansowywania przez PFRON wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zgodnie z nowymi przepisami otrzymają oni dofinansowanie do wynagrodzeń tylko tych osób, które nie mają ustalonego prawa do emerytury.


- To pułapka dla przedsiębiorców. Przepisy nie wskazują bowiem, kto ma sprawdzać czy pracownicy mają uprawnienia emerytalne. Nie wiadomo więc, czy wystarczy oświadczenie pracownika czy fakt ten musi być w jakiś sposób udokumentowany - zauważa Włodzimierz Sobczak.


Jego zdaniem moc obowiązującą tych przepisów może zakwestionować Trybunał Konstytucyjny, gdyż mają one wejść w życie w 14 dni po ogłoszeniu, a pracodawców, którzy chcieliby z tego powodu wymienić część załogi, obowiązują np. trzymiesięczne okresy wypowiedzenia.


- Rząd chce wydłużyć aktywność zawodową wszystkich obywateli, tylko nie osób niepełnosprawnych, bo preferowane będzie zatrudnienie tylko tych spośród nich, którzy nie mają jeszcze prawa do emerytury - dodaje Jan Zając.


Nie zgadza się z tym pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.


- Osoby, które mają emerytury, posiadają środki do życia, natomiast ci, którzy nie mają ustalonego prawa do tych świadczeń, są w znacznie gorszej sytuacji - uważa Mirosław Mielniczuk.


Ustawa trafiła do Senatu, który zajmie się nią pod koniec maja.




Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA