REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy boją się upadłości

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Składki na ZUS niepełnosprawnych będą refundowane, a nie dofinansowane. Pracodawcy mogą utracić płynność finansową, a nawet ogłaszać upadłość. Nie będzie dopłat do wynagrodzeń zatrudnionych niepełnosprawnych emerytów.


ZMIANA PRAWA

Pracodawcy protestują przeciwko uchwalonej na ostatnim posiedzeniu Sejmu nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych. Przewiduje ona zastąpienie dofinansowania, jakie otrzymują teraz firmy do składek ubezpieczeniowych za pracowników, niepełnosprawnych ich refundacją. Zdaniem pracodawców jeśli przyjęte przez Sejm zmiany poprze Senat, firmy zatrudniające niepełnosprawnych mogą utracić płynność finansową, a nawet bankrutować. Będą bowiem zmuszone najpierw uregulować wszystkie zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a dopiero potem starać się o refundację poniesionych kosztów. Wiele z nich nie będzie w stanie udźwignąć takiego obciążenia finansowego, szczególnie w pierwszym okresie funkcjonowania nowych przepisów.


- Wprowadzenie refundacji opłaconych już składek będzie problemem zwłaszcza dla małych firm i spółdzielni inwalidzkich, których nie będzie stać na wniesienie pierwszych tego typu opłat. Mogą one ogłaszać upadłość - uważa Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.


Przyjętych przez Sejm rozwiązań broni rząd. Są one zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej, a ich celem ma być uporządkowanie systemu pomocy udzielanej pracodawcom przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Refundacja, a nie ryczałt


Zgodnie z nowelizacją ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.), pracodawcy po opłaceniu składek na ZUS będą mogli składać wniosek o ich refundację do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wraz z informacją m.in. o podstawie wymiaru składek oraz o liczbie zatrudnionych niepełnosprawnych i stopniach ich niepełnosprawności.


- Takie rozwiązanie to przerzucanie obowiązków ZUS i PFRON na pracodawców. Na pewno podwyższy ono koszty działalności firm - uważa Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.


Podobnego zdania jest Joanna Zamorowska z Agencji Ochrony Ziemowit, posiadającej status zakładu pracy chronionej, która najbardziej boi się kosztów dodatkowych operacji finansowych.


Zarzutów tych nie rozumie resort pracy. Według niego po zmianach firmy zmuszone będą dokonać bowiem tylko jednej, dodatkowej operacji finansowej.


- Do tej pory wszystkie przedsiębiorstwa rozliczają się co miesiąc np. z urzędem skarbowym i nie budzi to takich sprzeciwów. Nie ma więc podstaw, żeby tworzyć mit, że podwójny przelew utrudni funkcjonowanie zakładów pracy chronionej - uważa Mirosław Mielniczuk, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.


Jego zdaniem obawy pracodawców są tym bardziej nieuzasadnione, że w PFRON trwają już prace nad systemem udzielania pożyczek ze środków funduszu na opłacenie pierwszej kwoty składek, które następnie będą refundowane. Pomoc ma trafić do małych przedsiębiorstw, których funkcjonowanie w trakcie zmiany zasad udzielania pomocy publicznej może być zagrożone.


Dług blokuje wypłatę


Kontrowersje budzi też przepis uzależniający wypłatę refundacji od braku zadłużenia firmy wobec PFRON. Jeśli bowiem firma będzie miała zaległości w zobowiązaniach wobec funduszu przekraczające kwotę 100 zł, do czasu ich uregulowania nie otrzyma refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.


- Nie ułatwi to pracodawcom rozliczeń z publicznej pomocy. Lepszym rozwiązaniem byłoby potrącanie zaległości z kolejnych wypłat refundacji, zwłaszcza że system dofinansowań jest skomplikowany i często przedsiębiorcy zadłużają się wobec PFRON z powodu zwykłych pomyłek - uważa Jan Zając. Poprawkę mniejszości w tej sprawie odrzucił jednak Sejm.


- Regulacja zobowiązań przez pracodawcę nie może odbywać się kosztem pomocy dla osób niepełnosprawnych, a do tego sprowadzałaby się ta poprawka - tłumaczył Mirosław Mielniczuk.


Zdaniem Szczepana Wrońskiego, zastępcy dyrektora Wydziału Finansowego PFRON, możliwość wstrzymywania wypłat ułatwi funduszowi np. ściąganie wierzytelności. Będzie także motywować pracodawców, aby regulowali oni swoje zobowiązania wobec PFRON w terminie.


Praca nie dla emeryta


Jeśli nowela ustawy o rehabilitacji wejdzie w życie, pracodawcy będą musieli także staranniej dobierać pracowników. Zmiany dotyczą też bowiem zasad dofinansowywania przez PFRON wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zgodnie z nowymi przepisami otrzymają oni dofinansowanie do wynagrodzeń tylko tych osób, które nie mają ustalonego prawa do emerytury.


- To pułapka dla przedsiębiorców. Przepisy nie wskazują bowiem, kto ma sprawdzać czy pracownicy mają uprawnienia emerytalne. Nie wiadomo więc, czy wystarczy oświadczenie pracownika czy fakt ten musi być w jakiś sposób udokumentowany - zauważa Włodzimierz Sobczak.


Jego zdaniem moc obowiązującą tych przepisów może zakwestionować Trybunał Konstytucyjny, gdyż mają one wejść w życie w 14 dni po ogłoszeniu, a pracodawców, którzy chcieliby z tego powodu wymienić część załogi, obowiązują np. trzymiesięczne okresy wypowiedzenia.


- Rząd chce wydłużyć aktywność zawodową wszystkich obywateli, tylko nie osób niepełnosprawnych, bo preferowane będzie zatrudnienie tylko tych spośród nich, którzy nie mają jeszcze prawa do emerytury - dodaje Jan Zając.


Nie zgadza się z tym pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.


- Osoby, które mają emerytury, posiadają środki do życia, natomiast ci, którzy nie mają ustalonego prawa do tych świadczeń, są w znacznie gorszej sytuacji - uważa Mirosław Mielniczuk.


Ustawa trafiła do Senatu, który zajmie się nią pod koniec maja.
Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  REKLAMA

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  REKLAMA

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  REKLAMA