Zezwolenia ograniczają działalność gospodarczą
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Na budowę lub adaptację istniejącego już obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży przekraczającej 400 mkw. oraz na połączenie w jeden hipermarket istniejących już obiektów zezwolenie będą wydawali: wójt, burmistrz albo prezydent miasta - przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Sejm nie przyjął wniosku Klubu Poselskiego Platformy Obywatelskiej o odrzuceniu projektu ustawy.
REKLAMA
Zezwolenie przedsiębiorca otrzyma tylko wówczas, gdy lokalizacja hipermarketu jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wybudowanie obiektu musi też pozytywnie zaopiniować sejmik wojewódzki.
O wydanie zezwolenia przedsiębiorca musi wystąpić na piśmie, dołączając do wniosku informację o wartości inwestycji związanej z utworzeniem hipermarketu, branży sprzedaży i maksymalnej powierzchni, jaką będzie zajmował wraz z magazynami, parkingami i pozostałą infrastrukturą towarzyszącą.
Ewa Ośniecka-Tamecka z Komitetu Integracji Europejskiej uważa, że nowe przepisy wprowadzają ograniczenie działalności gospodarczej. Jej zdaniem każde takie ograniczenie powinno być uzasadnione nadrzędnym interesem publicznym.
Z kolei Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zwraca uwagę, że dotychczasowi właściciele hipermarketów zaczną rozwijać firmy sieciowe działające ma mniejszych powierzchniach. W ten sposób będą konkurowały cenami ofertami z polskimi małymi sklepami oraz z sieciami dużych sklepów z polskim kapitałem.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
REKLAMA
REKLAMA